შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს ტოივო კლაარს შეხვდა.
საუბარი შეეხო ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მომდევნო რაუნდს და დღის წესრიგში არსებულ საკითხებს. ყურადღება გამახვილდა ჰუმანიტარულ ჯგუფში განსახილველ თემებზე, რომელსაც სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ხელმძღვანელობს.
მხარეებმა განიხილეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ამ დროისათვის არსებული ვითარება, ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო გალისა და ახალგორის რაიონებში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობას, თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის მხრივ შექმნილ სიტუაციას. სახელმწიფო მინისტრმა იმ გამოწვევებსა და პრობლემებზე ისაუბრა, რაც გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას ექმნება.
საუბარი ასევე შეეხო საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“ და მისი ეფექტიანი განხორციელებისათვის გადადგმულ ნაბიჯებს. ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმარს მადლობა გადაუხადა ინიციატივის მტკიცე მხარდაჭერისთვის და მისი განხორციელების საქმეში შემდგომი დახმარების მიღების იმედი გამოთქვა.
აღინიშნა ევროკავშირის, როგორც საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარის განსაკუთრებული როლი და წვლილი კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаар.
На встрече рассмотрели следующий раунд Женевских международных дискуссий и вопросы повестки дня. Внимание было уделено вопросам, которые будут обсуждатся в гуманитарной группе под руководством Первого заместителя государственного министра.
Стороны обсудили существующую ситуацию на оккупированных территориях Грузии, факты нарушения прав человека. Особое внимание было уделено положению этнических грузин, проживающих в Гальском и Ахалгорском районах, ограничению свободного передвижения и запрету получения образования на родном языке.
Государственный министр говорила о вызовах и проблемах, с которыми сталкивается население, проживающее по обе стороны разделительных линий. На встрече также рассмотрели новую мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему» и меры принятые для ее эффективного осуществления.
Кетеван Цихелашвили поблагодарила специального представителя ЕС за его твердую поддержку и выразила надежду на дальнейшую помощь ЕС в реализации инициативы. Была отмечена особая роль ЕС как сопредседателя международных переговоров и его вклад в мирное урегулирование конфликта.