ქეთევან ციხელაშვილი: „ყველა დედისთვის, იქნება აფხაზი, ქართველი თუ ოსი, ერთნაირად მნიშვნელოვანია შვილების მშვიდობიანი მომავალი და ეს არის ჩვენი საერთო ინტერესი“
21 სექტემბერი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის სახელით მშვიდობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი მიღება გაიმართა, სადაც ქეთევან ციხელაშვილმა ნატო-ს გენერალური მდივნის მოადგილეს, როუზ გოტმიოლერს, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების,   სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებსა და კონფლიქტით დაზარალებულ, გამყოფი ხაზის პირა სოფლებში მცხოვრებ ქალბატონებს უმასპინძლა.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს მობრძანებისთვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ როუზ გოტმიოლერის სტუმრობით საქართველოს და მისი ხალხის მიმართ ნატო-ს ურყევი მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ გამოიხატა.
„მჯერა, რაც მეტი ქალი იქნება ჩართული სამშვიდობო პროცესში, მით მეტი მშვიდობა იქნება მთლიანად მსოფლიოში, სადაც საუბედუროდ ბევრი კონფლიქტი და ნგრევაა დღესაც. ქალები ხშირად ომის და კონფლიქტის ყველაზე მოწყვლადი მსხვერპლი არიან, მაგრამ  იგივე ქალები ხშირად მშვიდობის ყველაზე აქტიურ და გამბედავ აქტორებად გვევლინებიან. თითოეულ თქვენგანს ვუდასტურებ პატივისცემას და ასევე მათ, ვინც დღეს ამ დარბაზში  არ იმყოფება, მაგრამ აქტიური მშვიდობისმყოფელია.
„აქ არიან სახალხო დიპლომატიაში ჩართული ქალები, რომლებიც წლებია თავდადებით,  უხმაურო მუშაობენ და იბრძვიან იმისთვის, რომ ჩატეხილი ხიდები და ნდობა აღდგეს და აღარასდროს განმეორდეს სისხლისღვრა და ტკივილი.  აქ არიან ქალბატონები, რომლებიც ცხოვრობენ მავთულხლართების პირისპირ და ყოველდღე, ამ უმძიმეს რეალობაში, სხვებს აჩვენებენ შეუპოვრობის, მონდომებისა და სიკეთის მაგალითს, თავადაც ეხმარებიან სხვებს.
„აქ არიან დღეს აქტიური და მამაცი ქალბატონები ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, რომელთა ვინაობაზე საჯაროდ ვერ ვისაუბრებ, მათ შორის მედიკოსები, მეწარმეები  განსაკუთრებით მასწავლებლები,  ჩვენი დროის გამორჩეული გმირები, რომლებიც საკუთარი უსაფრთხოების რისკის ფასად ზრუნავენ მომავალი თაობის გადარჩენაზე, და ახერხებენ ფაქტობრივად განათლების უფლება აყრილ ქართველ ბავშვებს კარგი განათლება მისცენ.  მადლობა მათ ამ გმირებისთვის,“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.

Кетеван Цихелашвили: «Для каждой матери - абхазской, грузинской или осетинской одинаково важно мирное будущее детей и это является нашим общим интересом»
21 September 2018
От имени Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия состоялся приём в честь Международного дня мира, на котором присутствовали заместитель генерального секретаря НАТО Роуз Гетемюллер, представители дипломатического корпуса, международных организаций, гражданского сектора и женщины, пострадавшие в результате конфликта, а также проживающие в сёлах вдоль разделительных линий.
Государственный министр поблагодарила собравшихся гостей и отметила, что с визитом Роуз Гетемюллер вновь была продемонстрирована твёрдая поддержка НАТО Грузии и ее народу.
«Я верю, чем больше женщин будет вовлечены в мирный процесс, тем больше мира будет в мире, где к несчастью сегодня много конфликтов и разрушений. Женщины часто являются наиболее уязвимыми жертвами войны и конфликта, но в то же время те же женщины часто являются наиболее активными и мужественными участниками мира. Я каждому из вас выражаю своё уважение, также тем кто сегодня не присутсвуют на мероприятии, но являются активными миротворцами.
Здесь присутсвуют женщины, которые участвуют в народной дипломатии, которые годы самоотвержено, тихо работают и борятся для того, чтобы восстановить сломанные мосты и доверие, чтобы никогда не повторилось кровопролитие и боль. Это женщины, которые живут лицом к лицу с заграждениями и ежедневно, в тяжёлой реальности, другим показывают пример бесстрашия, усердия и добра, и сами помогают другим.
На мероприятии присутствуют активные и смелые женщины с оккупированных территорий, о которых публично не могу говорить; в том числе врачи, предприниматели, педагоги - герои нашего времени, которые рискуя, собственной безопасностью, заботятся о спасении будущего поколения, и им действительно удаётся дать хорошее образование детям-этническим грузинам, которые лишёны права на образование. Спасибо вам за этот героизм», - заявила Государственный министр.