ქეთევან ციხელაშვილი: „ყველა დედისთვის, იქნება აფხაზი, ქართველი თუ ოსი, ერთნაირად მნიშვნელოვანია შვილების მშვიდობიანი მომავალი და ეს არის ჩვენი საერთო ინტერესი“
21 სექტემბერი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის სახელით მშვიდობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი მიღება გაიმართა, სადაც ქეთევან ციხელაშვილმა ნატო-ს გენერალური მდივნის მოადგილეს, როუზ გოტმიოლერს, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების,   სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებსა და კონფლიქტით დაზარალებულ, გამყოფი ხაზის პირა სოფლებში მცხოვრებ ქალბატონებს უმასპინძლა.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს მობრძანებისთვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ როუზ გოტმიოლერის სტუმრობით საქართველოს და მისი ხალხის მიმართ ნატო-ს ურყევი მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ გამოიხატა.
„მჯერა, რაც მეტი ქალი იქნება ჩართული სამშვიდობო პროცესში, მით მეტი მშვიდობა იქნება მთლიანად მსოფლიოში, სადაც საუბედუროდ ბევრი კონფლიქტი და ნგრევაა დღესაც. ქალები ხშირად ომის და კონფლიქტის ყველაზე მოწყვლადი მსხვერპლი არიან, მაგრამ  იგივე ქალები ხშირად მშვიდობის ყველაზე აქტიურ და გამბედავ აქტორებად გვევლინებიან. თითოეულ თქვენგანს ვუდასტურებ პატივისცემას და ასევე მათ, ვინც დღეს ამ დარბაზში  არ იმყოფება, მაგრამ აქტიური მშვიდობისმყოფელია.
„აქ არიან სახალხო დიპლომატიაში ჩართული ქალები, რომლებიც წლებია თავდადებით,  უხმაურო მუშაობენ და იბრძვიან იმისთვის, რომ ჩატეხილი ხიდები და ნდობა აღდგეს და აღარასდროს განმეორდეს სისხლისღვრა და ტკივილი.  აქ არიან ქალბატონები, რომლებიც ცხოვრობენ მავთულხლართების პირისპირ და ყოველდღე, ამ უმძიმეს რეალობაში, სხვებს აჩვენებენ შეუპოვრობის, მონდომებისა და სიკეთის მაგალითს, თავადაც ეხმარებიან სხვებს.
„აქ არიან დღეს აქტიური და მამაცი ქალბატონები ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, რომელთა ვინაობაზე საჯაროდ ვერ ვისაუბრებ, მათ შორის მედიკოსები, მეწარმეები  განსაკუთრებით მასწავლებლები,  ჩვენი დროის გამორჩეული გმირები, რომლებიც საკუთარი უსაფრთხოების რისკის ფასად ზრუნავენ მომავალი თაობის გადარჩენაზე, და ახერხებენ ფაქტობრივად განათლების უფლება აყრილ ქართველ ბავშვებს კარგი განათლება მისცენ.  მადლობა მათ ამ გმირებისთვის,“ - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.

Ketevan Tsikhelashvili: "The peaceful future of children is equally important for all mothers, whether Abkhazian, Georgian or Ossetian, and this is our common interest"
21 September 2018
On behalf of Office of the State Minister of Georgia in honor of the International Day of Peace special reception was held. The event was attended by the NATO Deputy Secretary General, Rose Gottemoeller, representatives of diplomatic corps, international organizations, civil society and people affected by the conflict and living in the villages along the dividing lines.
The State Minister thanked the guests for coming and said that with the visit of Rose Gottemoeller NATO's unwavering support for Georgia and its people was once again demonstrated.
"I believe that more women will be involved in the peace process, the more peace will be in the world. Women are often the most vulnerable to war and conflict, but at the same time women are often the most active and courageous actors of peace. I certify my respect to each of you and those who are not in this hall today but are active peacekeepers.
Here are the women involved in public diplomacy, who have been devoted years of service and are struggling in order to restore bridges and build confidence. Here are the ladies who live face to face to fences, live in grave reality, but show others the example of compassion, desire, goodwill. And they still try to help other people.
Here are active and brave ladies from the occupied territories, whose identity cannot be publicly discussed, including doctors, entrepreneurs, especially teachers, who are the heroes of nowadays and who are caring for the next generations. Thank you for this heroism", - said the State Minister.