შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საგარეო საქმეთა მინისტრთან ერთად საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს შეხვდა და მათ სოფელ ბობნევიდან გატაცებული მაია ოთინაშვილის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, შეხვედრაზე ამ ეტაპზე მათ ხელთ არსებული ინფორმაცია გაცვალეს და დიპლომატიურ კორპუსს ყველა ბერკეტის ამოქმედება სთხოვეს.
„თქვენ ხედავთ, რომ აბსოლუტურად ყველა შესაბამისი სტრუქტურის მიერ ყველა მექანიზმი ამოქმედებულია, რაც ჩვენს ხელთაა, რათა მაია ოთინაშვილის გათავისუფლება მოხდეს. ცხელი ხაზით კომუნიკაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მეშვეობით, აქტიურ რეჟიმში აგრძელებს. ამავდროულად, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ მისი მდგომარეობის შესახებ სარწმუნო ინფორმაცია მივიღოთ და ამიტომაც არის ყველა ბერკეტი მობილიზებული. რა თქმა უნდა, ბევრი კითხვა და ეჭვი შეიძლება არსებობდეს. ამოცანა ისაა, რომ ყველა შესაბამის ორგანიზაციას ჰქონდეს წვდომა მასთან. ცხელი ხაზით ასევე მოთხოვნილი იყო სატელეფონო კომუნიკაცია ოჯახთან, რაზეც ამ ეტაპამდე ცხელ ხაზს არანაირი დასტური არ მიუღია, რაც რა თქმა უნდა, არ არის მისაღები. ეს მცდელობები აუცილებლად გაგრძელდება.
„ჩვენ საქმე თავისთავად უკანონო ფაქტთან გვაქვს, მაგრამ ძალიან მძიმეა, როდესაც საუბარია ქალზე, სამი არასრულწლოვანი შვილის დედაზე, რომელსაც ბავშვები სახლში ელოდებიან. ქალზე, რომელიც ამდენი წელია ისედაც ძალიან მძიმე ვითარებაში მავთულხლართების პირისპირ ცხოვრობს. როდესაც ასეთ მოქმედებებს აქვს ადგილი, ბუნებრივია ამას არანაირი, არც სამართლებრივი და არც ადამიანური გამართლება არ გააჩნია და ჩვენი მოთხოვნაცა და მცდელობაც იქითკენაა მიმართული, რომ ოჯახს რაც შეიძლება მალე დაუბრუნდეს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Georgia’s State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Ketevan Tsikhelashvili and the Minister of Foreign Affairs met the representatives of international organizations and the diplomatic corps in Georgia and informed them about the incident.
According to the State Minister, information was exchanged and the diplomatic corps was requested to use the political levers.
“As you can see, all the available mechanisms are enacted by the relevant structures to release Maia Otinashvili. The State Security Service continues hotline communication through EU Monitoring Mission. It is very important to obtain reliable information about her condition, that is why all possible channels have been activated. Certainly, there may be a lot of questions and doubts. The challenge is to ensure that all relevant organizations have access to her. It was requested through the hotline to communicate with the family, but no consent has been received so far, which is unacceptable. The efforts will continue.
“This fact is unlawful. It is very hard when it comes to mother of three minor children who are waiting for her at home; a woman who has been living in dire conditions face-to-face with barbed wires for so many years. When that kind of action takes place, it does not have any legitimacy or human justification. Therefore, our demands and efforts are aimed at having the mother released as soon as possible“-Ketevan Tsikhelashvili stated.