შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით,   საქართველოს გაეროს ასოციაციისა და „სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის“ (CCIIR)  მხარდაჭერით ტრენერთა ტრენინგი  ,,ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ დაიწყო.
ეთნიკურად სომეხი, აზერბაიჯანელი და ქართველი ახალგაზრდებისაგან შემდგარი 30 კაციანი ჯგუფი ორდღიან გადამზადებას გაივლის „1+4 სტაჟირების“ პროგრამების, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით არსებული შესაძლებლობების შესახებ.
მიმდინარე წლის დეკემბრიდან 2019 წლის მაისამდე კი ტრენერთა ტრენინგის მონაწილეები ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში აბიტურიენტებს და სკოლის დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეებს 1+4 პროგრამებისა და პროფესიული განათლების შესახებ ინფორმაციას მიაწვდიან.
ტრენინგის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა მიმართა და განაცხადა, რომ საქმე, რომელსაც ახალგაზრდები ემსახურებიან, უმნიშვნელოვანესია.
„საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების ქვეყნის საზოგადოებრივ, პოლიტიკურ  და ეკონომიკურ ცხოვრებაში სრულფასოვანი ინტეგრაციისათვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ რეგიონებში მცხოვრებ თითოეულ ახალგაზრდას  ჰქონდეს ინფორმაცია თუ რა შესაძლებლობებს უქმნის მას სახელმწიფო. კერძოდ, რა პროგრამებს და საშეღავათო პოლიტიკას სთავაზობს, როგორია უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიღების პერსპექტივები და რა მხარდაჭერაა დასაქმებასთან დაკავშირებით, რათა მათ ინფორმირებული გადაწყვეტილება მიიღონ და განვითარებაზე ორიენტირებული მომავალი დაგეგმონ.
„განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ის ფაქტორი, რომ ტრენინგებს სწორედ ის ახალგაზრდები ატარებენ, რომლებიც თავადაც ამ რეგიონების, ეთნიკური უმცირესობების   წარმომადგენლები არიან.  მათი პირადი მაგალითი შესაძლოა მომავალი თაობებისათვის მისაბაძი მოდელი გახდეს. ისინი დაინახავენ, რომ შესაძლებლობები მართლაც არსებობს და ის, ვინც ამ შესაძლებლობებს იყენებს, წარმატებული ხდება“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
ახალგაზრდებს ასევე მიმართეს "ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის" [PITA] ხელმძღვანელმა ლაშა ჯუღელმა და „სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის“ ხელმძღვანელმა კახა გაბუნიამ.

По инициативе Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при поддержке «Ассоциации ООН в Грузии» и «Центра гражданской интеграции и межэтнических отношений» (CCIIR) начался тренинг для тренеров на тему «Поддержка доступа к профессиональному и высшему образованию представителей этнических меньшинств».
Группа из 30 человек, молодёжь – этнические армяне, азербайджанцы и грузины пройдут двухдневную подготовку по программе стажировки «1+4», а также по существующим возможностям в области высшего и профессионального образования. С декабря текущего года по май 2019 года участники тренингов для тренеров, предоставят информацию о программе «1+4» и профессиональном образовании абитуриентам и выпускникам школ в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств.
Заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури обратилась к участникам тренинга и заявила, что дело, которому молодежь служит, очень важное.
«Для проживающих в Грузии представителей этнических меньшинств очень важна полноценная интеграции в общественную, политическую и экономическую жизнь страны - каждый молодой человек, проживающий в регионах, должен быть проинформирован о том, какие возможности создаёт для него государство. В частности, какие программы и льготную политику предлагает, какова перспектива получения высшего и профессионального образования и какова поддержка трудоустройства, чтобы они приняли информированное решение и запланировали своё будущее, ориентированное на развитие. Самым важным фактором является то, что тренинги проводятся молодыми людьми-представителями этнических меньшинств из этих же регионов. Их личный пример может стать моделью подражания для будущих поколений. Они увидят, что возможности действительно существуют и те, кто использует эти возможности, становятся успешными», - заявила Лия Гигаури.
К участникам тренинга также обратились руководитель «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) Лаша Джугели и руководитель «Центра гражданской интеграции и межэтнических отношений» (CCIIR) Каха Габуния.