ქეთევან ციხელაშვილი სამუშაო ვიზიტით ბერლინში იმყოფება
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სამუშაო ვიზიტით ბერლინში იმყოფება, სადაც პარტნიორებს ხვდება.
ვიზიტის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრმა ბუნდესთაგის სხვადასხვა პარტიის დეპუტატებთან,  ფედერალური კანცლერის ბიუროსა და სხვადასხვა ფონდში გამართა შეხვედრები. მან პარტნიორებს მხარდაჭერისა და გაწეული დახმარებისათვის მადლობა გადაუხადა. ხაზი გაუსვა ამ თანადგომის მნიშვნელობას კონფლიქტის მშვიდობიანად მოგვარების საქმეში.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრებს ნაყოფიერი უწოდა და განაცხადა, რომ თითოეული მათგანზე განხილვის ძირითადი თემა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი სიტუაცია-უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული გამოწვევები იყო, რომლებიც ადგილობრივ მოსახლეობას აწუხებს.
„ასევე განვიხილეთ, ის სამშვიდობო გეგმები და ინიციატივები, რომლებიც საქართველოს მთავრობას გააჩნია. მათ შორის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც წელს პარლამენტის მიერ იქნა დამტკიცებული და რომლის იმპლემენტაციაც ახლა ძალიან ინტენსიურად მიმდინარეობს. ჩვენი პარტნიორების, განსაკუთრებით კი გერმანიის დახმარება მისი განხორციელებისათვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
„გერმანიაში ყველაზე კარგად ესმით თუ რას ნიშნავს მოსახლეობის ხელოვნურად დაშორიშორება. ქალაქში, სადაც ჩვენ ვიმყოფებით, უზარმაზარი კედელი იყო აშენებული და ის, რაც ამ ქალაქში მოხდა, აუცილებლად მოხდება საქართველოშიც -ასეთი კედლები დაიშლება. იქამდე კი, ვიდრე ეს შედეგი იქნება მიღწეული, ბუნებრივია უნდა დავეხმაროთ იმ ადამიანებს, რომლებიც გადაუჭრელი კონლფიქტის სიმძიმეს ყოველდღიურად განიცდიან. „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ჩვენი პარტნიორების აზრით არის მოქმედებების ის კონკრეტული სამშვიდობო რუკა, რომელსაც მზად არიან განხორციელების ფაზაზეც დაუჭირონ მხარი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის ვიზიტი გერმანიის დედაქალაქში გრძელდება. ხვალ  ქეთევან ციხელაშვილი შეხვედრებს გერმანიის საგარეო უწყებაში გამართავს.

Кетеван Цихелашвили находится с рабочим визитом в Берлине
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили находится с рабочим визитом в Берлине, где встречается с партнерами.
В рамках визита Государственный министр провела встречи с депутатами разных партий Бундестага, в Федеральном канцлерском бюро и в разных фондах. Кетеван Цихелашвили поблагодарила партнеров за поддержку и оказанную помощь и подчеркнула важность этой поддержки в мирном урегулировании конфликта.
Кетеван Цихелашвили оценила встречи как продуктивные и заявила, что главной темой дискуссий на встречах была существующая ситуация-безопасность и гуманитарные вызовы на оккупированных территориях, которые беспокоят местное население.
«Мы также обсудили мирные планы и инициативы Правительства Грузии, включая инициативу «Шаг к лучшему будущему», которая была одобрена Парламентом Грузии в этом году, которая интенсивно осуществляется. Помощь наших партнеров, особенно Германии, очень важна для ее реализации. В Германии лучше всех понимают, что означает искусственное разделение населения. В городе, где мы находимся, была построена огромная стена, и то, что произошло в этом городе, обязательно произойдет и в Грузии - такие стены будут демонтированы.
Однако до достижения этого, естественно мы должны помочь этим людям; они ежедневно испытывают на себе сложности от неразрешённого конфликта. Инициатива «Шаг к лучшему будущему», по мнению наших партнеров, является конкретной мирной картой действий, которую они готовы поддержать и на этапе реализации», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Визит Государственного министра продолжается в столице Германии. Завтра Кетеван Цихелашвили проведет встречи в Министерстве иностранных дел Германии.