შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მიერ ჩატარებული კვლევის პრეზენტაციაზე იმყოფებოდა, რომელიც საქართველოში დევნილთა საკვანძო დასახლებებში მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარების საჭიროებებს ეხება.
კვლევა მიუნხენისა და ზემო ბავარიის სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან ერთად მომზადდა და ექსპერიმენტულ, ხარისხობრივ და რაოდენობრივ მეთოდებს მოიცავს. აღსანიშნავია, რომ იგი ფოკუსირებული იყო სამეგრელო -ზემო სვანეთზე, იმერეთზე, ქვემო ქართლსა და აჭარის ავტომომიურ რესპუბლიკაზე. კვლევის ფარგლებში გამოკითხვა ჩატარდა დევნილთა 19 კომპაქტურ დასახლებაში.
სახელმწიფო მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა. მან კვლევის ორგანიზატორებს მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ იგი უაღრესად საინტერესოა, ვინაიდან დევნილებისა და კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების საჭიროებებს ასახავს.
„ჩემთვის განსაკუთრებით საყურადღებოა ის ნაწილი, რომელიც ახალი სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების პერსპექტივებს უკავშირდება. მე მგონია, რომ ამ შედეგების გათვალისწინებით, ნამდვილად არსებობს იმის ძალიან რეალური შესაძლებლობა, რომ ინიციატივა განხორციელდეს. ეს თავის მხრივ გააუმჯობესებს მოსახლეობის მდგომარეობას, რაც მათ ნამდვილად სჭირდებათ. გააჩენს და გააქტიურებს კონტაქტებს, რომლებიც გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისათვის სასიცოცხლოდ აუცილებელია და საფუძველს ჩაუყრის ჩვენი შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესს, რომლის გარეშეც მომავალი და მშვიდობა წარმოუდგენელია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პრეზენტაციის შემდეგ დისკუსია გაიმართა, რომლის ფარგლებშიც სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრების კითხვებს უპასუხა.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტი ნინო ჩიქოვანი, აფხაზეთის ა/რ სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტი ამირან დოლიძე, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი ვახტანგ ყოლბაია და ა.შ.

«Есть возможность реализации инициативы «Шаг к лучшему будущему»
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили присутствовала на презентации исследования, проведенного Торгово-промышленной палатой Автономной Республики Абхазия, которое было посвящено потребностям развития малого и среднего бизнеса в местах, где проживают вынужденно переселенные лица в Грузии.
В исследовании, которое подготовлено совместно с Торгово-промышленной палатой Мюнхена и Верхней Баварии, использованы экспериментальные, качественные и количественные методы. Следует отметить, что исследование было сфокусировано на Самегрело-Земо Сванети, Имерети, Квемо Картли и Аджарской Автономной Республике.
В рамках исследования опрос проводился в 19 компактных поселениях вынужденно переселенных лиц. Государственный министр обратилась к аудитории. Кетеван Цихелашвили поблагодарила организаторов исследования и отметила, что оно очень интересное, поскольку отражает потребности вынужденно переселенных лиц и людей, пострадавших от конфликта.
«Для меня особенно важна та часть исследования, которая связана с перспективой осуществления новой мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему». Я думаю, что, учитывая эти результаты, высока вероятность реализации инициативы. Это в свою очередь, улучшит положение населения; что cоздаст и активизирует контакты, которые жизненно важны для населения, проживающего по обе стороны разделительной линии, и заложит основу процессу примирения и укрепления доверия, без которого невозможен мир в будущем», - заявила Кетеван Цихелашвили.
После презентации состоялась дискуссия, в рамках которой Государственный министр Грузии ответила на вопросы аудитории.
На мероприятии также присутствовали президент Торгово-промышленной палаты Грузии Нино Чиковани, президент Торгово-промышленной палаты Абхазской А/Р Амиран Долидзе, Исполняющий обязанности председателя правительства Автономной Республики Абхазия Вахтанг Колбая и др.