შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის პოსტს რუსლან აბაშიძე დაიკავებს.
რუსლან აბაშიძე 1996 წლიდან საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში სხვადასხვა პოზიციაზე მუშაობდა. 2013-2014 წლებში საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩი იყო. მანამდე კი - 2009-2013 წლებში ესტონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი. უფრო ადრე, 2006-2009 წლებში იგი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილის პოსტს იკავებდა. იყო შვეიცარიაში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლობის მრჩეველი, საგარეო საქმეთა სამინისტროში ევროკავშირთან ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე და ა.შ.
1997 წელს დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოხუმის ფილიალის ეკონომიკის ფაკულტეტი. 1997-1998 წლებში სწავლობდა გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დიპლომატიურ აკადემიაში.

Пост Первого заместителя государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия займет Руслан Абашидзе.
С 1996 года Руслан Абашидзе работал на разных должностях в Министерстве иностранных дел Грузии. В 2013-2014 гг. Р. Абашидзе был послом по особым поручениям Министерства иностранных дел Грузии. В 2009-2013 годах был Чрезвычайным и Полномочным Послом Грузии в Эстонии.
Ранее, в 2006-2009 годах, Руслан Абашидзе был заместителем государственного министра по вопросам разрешения конфликтов. Он также был советником Постоянного представителя Грузии в Швейцарии, заместителем директора Департамента по отношениям с Европейским союзом в Министерстве иностранных дел Грузии.
В 1997 году окончил экономический факультет Сухумского филиала Тбилисского государственного университета. В 1997-1998 годах учился в Дипломатической академии Министерства иностранных дел Германии.