„ეს არაჰუმანურია, არავის ინტერესებს არ ადგება და დამერწმუნეთ, ამ რეგიონების მოსახლეობა ძალიან წუხს. ჩვენ არაერთი მომართვა გვაქვს იმასთან დაკავშირებით, რომ მოსახლეობას საკვებ პროდუქტებზე წვდომის პრობლემა აქვს,“ - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტების ჩაკეტვის თაობაზე გააკეთა.
სახელმწიფო მინისტმა ვითარებას აბსოლუტურად მიუღებელი უწოდა და განაცხადა, რომ ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის მოსახლეობა რთულ სიტუაციაშია.
„უკვე მე-12 დღეა, რაც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობა ფაქტობრივად სრულ იზოლაციაშია. განსაკუთრებით მძიმე, კატასტროფული მდგომარეობის წინაშეა მოსახლეობა ცხინვალის რეგიონში, სადაც დიდთოვლობის გამო ტრანსკავკასიური მაგისტრალი ჩაკეტილი გახლავთ. შესაბამისად, მოსახლეობას არ აქვს წვდომა ელემენტარულ, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან პროდუქტებზე, მათ შორის საკვებზე. მოცემულობა არის რთული და არასტანდარტული. სტუდენტებს ხელოვნურად აქვთ შეზღუდული წვდომა განათლებაზე, ისევე როგორც მოსახლეობის სხვა ნაწილს აქვს შეზღუდული წვდომა ვაჭრობაზე, რაც მათი ოჯახებისა და დანარჩენი მოსახლეობისათვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
„იმ დღიდან, როცა ამ ე.წ. გადასასვლელ პუნქტებზე შეზღუდვები დაწესდა და ისედაც რთული გადაადგილება კიდევ უფრო გართულდა, ჩვენ, პარტნიორებთან ერთად, 24 საათიან რეჟიმში ვართ ჩართული რათა ეს პრობლემა მოვაგვაროთ და გადაადგილება აღდგეს. არარსებულ ეპიდემიაზე აპელირებით ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების ჩაკეტვას არანაირი გამართლება არ აქვს, რადგან მდგომარეობა არაა ეპიდემიური და რაიმეთი უარესი წინა წლებთან შედარებით. პირიქით, გაუმჯობესებულია. ამიტომ, ეს არ არის ადეკვატური საბაბი.
„მივმართავ ყველას, რომ გადაიხედოს ეს არა მხოლოდ უკანონო, არამედ არაჰუმანური გადაწყვეტილება. ჩვენი და ჩვენი პარტნიორების მხრიდან შეთავაზებულია აბსოლუტურად ყველა გზა და გამოსავალი, რათა ამ საკითხს მივხედოთ და მოსახლეობას საკვების პრობლემა არ გავუჩინოთ. მოვუწოდებ, რომ ნაბიჯები აქეთკენ გადაიდგას,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Это бесчеловечно, не входит ни в чьи интересы, и я уверена, население этих регионов очень обеспокоено. Мы несколько раз обращались по поводу того, что у населения есть проблемы с к продовольственным товарам», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили по поводу закрытия т.н. переходных пунктов в направлении Абхазии и Цхинвальского региона.
Государственный министр отметила, что ситуация абсолютно неприемлема и сказала, что население Цхинвальского региона и Абхазии находится в сложной ситуации.
«Уже 12-й день как население Абхазии и Цхинвальского региона находится в полной изоляции. Особенно в тяжёлом, в катастрофическом положении находится население в Цхинвальском регионе, где из-за сильного снегопада перекрыта Транскавказская магистраль. Следовательно, населению не доступы элементарные, жизненно важные продукты, включая продукты питания. Положение сложное и нестандартное. Студентам искусственно ограничивают доступ к образованию, так же как и другой части населения ограничивают доступ к торговле, что очень важно для их семей и остального населения.
С того дня, как были введены ограничения на т.н. переходных пунктах и ещё более осложнилось передвижение, чем было, мы вместе с нашими партнерами, работаем в 24 часовом режиме, чтобы решить эту проблему и восстановить передвижение. Нет никаких оправданий закрытию т.н. переходных пунктов, апеллируя несуществующую эпидемию поскольку ситуация не является эпидемической и вовсе не сложнее, по сравнению с предыдущими годами. Наоборот, улучшена ситуация по сравнению с прошлыми годами. Я обращаюсь ко всем, пересмотрите - это не только незаконное, но и бесчеловечное решение. С нашей стороны, так же со стороны наших партнеров предложены абсолютно все пути и выходы из этой проблемы, чтобы у населения не было продовольственной проблемы. Я призываю предпринять шаги в этом направлении», - заявила Кетеван Цихелашвили