შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში, კარალეთის მოსახლეობას შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ადგილობრივებისგან მათ წინაშე მდგარი გამოწვევებისა და საჭიროებების შესახებ მიიღო ინფორმაცია. სოფლის კრებაზე კარალეთის მოსახლეობამ მათთვის პრიორიტეტული იმ ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ იმსჯელა, რომელთა დაფინანსებაც სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებშია შესაძლებელი.
სახელმწიფო მინისტრმა პროექტს უმნიშვნელოვანესი უწოდა და განაცხადა, რომ 20 მილიონი ლარია გამოყოფილი, რათა
3700 სოფელში მცხოვრებ ნახევარ მილიონზე მეტ ადამიანს ყველაზე მნიშვნელოვანი საჭიროებები დაუკმაყოფილდეთ, რომელთაც თავად მოსახლეობა განსაზღვრავს. პროგრამის მიმდინარეობისა და შესრულების მონიტორინგს კი რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო განახორციელებს.
„15 იანვრიდან მუშაობა ინტენსიურად მიმდინარეობს. ყველა სოფელში ტარდება სოფლის კრება, სადაც მოსახლეობას შესაძლებლობა აქვს თავად განსაზღვროს ის ინფრასტრუქტურული პროექტი, რომელიც უნდა, რომ პირველ ეტაპზე დაფინანსდეს. რა თქმა უნდა, თანხა შეიძლება არ იყოს ისეთი, რომელიც თითოეულ სოფელში ყველა პრობლემას მოაგვარებს, მაგრამ ჩვენ ამ ნაბიჯებს ვდგამთ და გვინდა, რომ ეს იყოს მუდმივი პრაქტიკა, როდესაც თავად სოფლის მოსახლეობის მონაწილეობით შევძლებთ საჭიროებებზე პასუხის გაცემას და ამ სოფლების მეტად მოძლიერებას. ამგვარად მოსახლეობა სოფლებში კიდევ უფრო მეტად დამაგრდება და ისეთი საქმიანობის განხორციელებას შეძლებს, რომელიც მეტ შემოსავალსა და დოვლათს მოუტანს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with the population of Karaleti within the frames of the “Village Support Program”.
The State Minister received information about the challenges and needs of the locals. The population of Karaleti discussed the priority infrastructure projects which funding is available in the framework of the “Village Support Program”.
According to Ketevan Tsikhelashvili, this project is extremely important. She explained that 20 million GEL was allocated in order to meet the most important needs of half a million people living in 3700 villages. The Ministry of Regional Development and Infrastructure will monitor the implementation of this program.
"From January 15 we are working intensively. The meetings will be held in every village and people will have the opportunity to define the infrastructure project that needs to be funded at the first stage. Of course, the sum may not be the one that will solve every problem in each village, but we are taking these steps and we want to turn it in a permanent practice when we will be able to respond to the needs of the rural population and to strengthen these villages. Thus the population will be able to get more access to carry out such activities, which will bring them more income and wealth", - said Ketevan Tsikhelashvili.