შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში, კარალეთის მოსახლეობას შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ადგილობრივებისგან მათ წინაშე მდგარი გამოწვევებისა და საჭიროებების შესახებ მიიღო ინფორმაცია. სოფლის კრებაზე კარალეთის მოსახლეობამ მათთვის პრიორიტეტული იმ ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ იმსჯელა, რომელთა დაფინანსებაც სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებშია შესაძლებელი.
სახელმწიფო მინისტრმა პროექტს უმნიშვნელოვანესი უწოდა და განაცხადა, რომ 20 მილიონი ლარია გამოყოფილი, რათა
3700 სოფელში მცხოვრებ ნახევარ მილიონზე მეტ ადამიანს ყველაზე მნიშვნელოვანი საჭიროებები დაუკმაყოფილდეთ, რომელთაც თავად მოსახლეობა განსაზღვრავს. პროგრამის მიმდინარეობისა და შესრულების მონიტორინგს კი რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო განახორციელებს.
„15 იანვრიდან მუშაობა ინტენსიურად მიმდინარეობს. ყველა სოფელში ტარდება სოფლის კრება, სადაც მოსახლეობას შესაძლებლობა აქვს თავად განსაზღვროს ის ინფრასტრუქტურული პროექტი, რომელიც უნდა, რომ პირველ ეტაპზე დაფინანსდეს. რა თქმა უნდა, თანხა შეიძლება არ იყოს ისეთი, რომელიც თითოეულ სოფელში ყველა პრობლემას მოაგვარებს, მაგრამ ჩვენ ამ ნაბიჯებს ვდგამთ და გვინდა, რომ ეს იყოს მუდმივი პრაქტიკა, როდესაც თავად სოფლის მოსახლეობის მონაწილეობით შევძლებთ საჭიროებებზე პასუხის გაცემას და ამ სოფლების მეტად მოძლიერებას. ამგვარად მოსახლეობა სოფლებში კიდევ უფრო მეტად დამაგრდება და ისეთი საქმიანობის განხორციელებას შეძლებს, რომელიც მეტ შემოსავალსა და დოვლათს მოუტანს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с населением села Каралети в рамках Программы поддержки села.
Государственный министр была проинформирована о проблемах и потребностях местного населения. На сельском собрании население села Каралети обсудило приоритетные инфраструктурные проекты, финансирование которых возможно в рамках Программы поддержки села. Государственный министр отметила, что проект имеет решающее значение, и заявила, что выделено 20 миллионов лари более чем полумиллиону населения, проживающему в 3700 деревнях для удовлетворения самых важных потребностей населения. Министерство регионального развития и инфраструктуры Грузии будет осуществлять мониторинг реализации программы.
«С 15 января интенсивно проводятся работы. В каждой деревне проводятся сельские собрания, население может само определить тот инфраструктурный проект, который необходимо профинансировать на первом этапе. Конечно, сумма может быть не такой, с помощью которой можно будет решить все проблемы в каждом селе, но мы предпринимаем эти шаги и мы хотим, чтобы она приняла регулярный характер, тогда мы сможем реагировать на потребности сельского населения и укреплять эти сёла, при непосредственном участии самого местного населения. Таким образом, население в селах сможет более укрепиться, и люди смогут осуществлять такую деятельность, которая принесёт больше доходов и благосостояния», - заявила Кетеван Цихелашвили.