შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე რუსლან აბაშიძე გამყოფი ხაზისპირა სოფელ ხურვალეთში ჩავიდა, სადაც რამდენიმე დღის წინ ახალი მავთულხლართები გაავლეს.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე სიტუაციას ადგილზე გაეცნო. შეხვდა მოსახლეობას, ესაუბრა იმ ადამიანებს, რომელთა ეზოშიც უშუალოდ გაავლეს მავთულხლართები და რუსი ე.წ. მესაზღვრეები პატრულირებენ. მათგან დეტალური ინფორმაცია მიიღო მოსახლეობის წინაშე მდგარ პრობლემებსა და გამოწვევებზე.
რუსლან აბაშიძემ სიტუაციას აღმაშფოთებელი უწოდა და განაცხადა, რომ პროცესი, ისედაც რთულ პირობებში მცხოვრები მოსახლეობისათვის, მდგომარეობას კიდევ უფრო ართულებს.
„ახლა ვიმყოფებით ხურვალეთში, სოფელში, რომელიც მავთულხლართებითაა გაყოფილი. მაქსიმალურად ვცდილობთ, რომ ყველა ამ ოჯახების დასახმარებლად და არსებული მდგომარეობის შესამსუბუქებლად ყველანაირი გზა გამოვიყენოთ. ამავდროულად, საკითხს აუცილებლად დავაყენებთ ჩვენს ხელთ არსებულ ყველა პლატფორმაზე - მათ შორის ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში. პროცესი ცალსახად უკანონოა, რასაც ყველა შესაძლო გზით გავაპროტესტებთ“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ.

The First Deputy State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ruslan Abashidze visited the village of Khurvaleti, where the new wire fences made several days ago.
He got acquainted with the situation on the spot, met with local population, talked with people in whose yards barbed wire were passed through. The First Deputy State Minister received detailed information about the problems and challenges faced by the population.
Ruslan Abashidze called the situation outrageous and said that this process brings more problems to the population living in difficult conditions.
"We are now in Khurvaleti village, which is divided by the barbed wire fences. We are doing our best in order to help all these families and use all kinds of ways to alleviate the situation. At the same time, we will raise the issue on all platforms available to us, including the Geneva international talks. The process is illegal and we will protest it by all means", - said Ruslan Abashidze.