შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე რუსლან აბაშიძე გამყოფი ხაზისპირა სოფელ ხურვალეთში ჩავიდა, სადაც რამდენიმე დღის წინ ახალი მავთულხლართები გაავლეს.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე სიტუაციას ადგილზე გაეცნო. შეხვდა მოსახლეობას, ესაუბრა იმ ადამიანებს, რომელთა ეზოშიც უშუალოდ გაავლეს მავთულხლართები და რუსი ე.წ. მესაზღვრეები პატრულირებენ. მათგან დეტალური ინფორმაცია მიიღო მოსახლეობის წინაშე მდგარ პრობლემებსა და გამოწვევებზე.
რუსლან აბაშიძემ სიტუაციას აღმაშფოთებელი უწოდა და განაცხადა, რომ პროცესი, ისედაც რთულ პირობებში მცხოვრები მოსახლეობისათვის, მდგომარეობას კიდევ უფრო ართულებს.
„ახლა ვიმყოფებით ხურვალეთში, სოფელში, რომელიც მავთულხლართებითაა გაყოფილი. მაქსიმალურად ვცდილობთ, რომ ყველა ამ ოჯახების დასახმარებლად და არსებული მდგომარეობის შესამსუბუქებლად ყველანაირი გზა გამოვიყენოთ. ამავდროულად, საკითხს აუცილებლად დავაყენებთ ჩვენს ხელთ არსებულ ყველა პლატფორმაზე - მათ შორის ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში. პროცესი ცალსახად უკანონოა, რასაც ყველა შესაძლო გზით გავაპროტესტებთ“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ.

Первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Руслан Абашидзе посетил село Хурвалети у разделительной линии, где несколько дней назад были установлены новые проволочные огорождения.
Первый заместитель государственного министра ознакомился с ситуацией на месте.Руслан Абашидзе встретился с населением, в часности с теми людьми, у которых во дворе установлена колючая проволока, где русские т. н. пограничники патрулируют местность. Первый заместитель государственного министра получил подробную информацию о проблемах и вызовах, с которыми сталкивается население.
Руслан Абашидзе назвал ситуацию возмутительной и сказал, что процесс ещё более осложняет ситуацию населения, которое проживает и так в тяжёлых условиях.
«Сейчас мы находимся в Хурвалети, в селе, которое разделено колючей проволокой. Мы максимально стараемся, используя все возможные способы, помочь этим семьям и облегчить существующую ситуацию. В то же время, мы поставим этот вопрос на всех доступных нам платформах, включая Женевские международные переговоры. Процесс однозначно незаконный, и свой протест мы обязательно зафиксируем всеми возможными методами», - заявил Первый заместитель государственного министра.