პანკისელი პედაგოგებისა და სკოლის დირექტორების ვიზიტი ბრიუსელში გრძელდება. ვიზიტის მეორე დღე მათთვის შეხვედრებითა და ინფორმაციით საკმაოდ დატვირთული აღმოჩნდა. თავდაპირველად მასწავლებლები ნატო-ს შტაბ-ბინას ეწვივნენ, სადაც მათ სახალხო დიპლომატიის დეპარტამენტში სამხრეთ კავკასიისა და ცენტრალური აზიის რეგიონულმა კოორდინატორმა დესპინა აფენტოულმა და ნატო-ში საქართველოს მისიის ხელმძღვანელმა, ელჩმა ალექსანდრე მაისურაძემ უმასპინძლათ.
სტუმრებმა მიიღეს ინფორმაცია საქართველო-ნატოს ურთიერთობების ისტორიის, ნატო-ში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით საქართველოს გზის, პერსპექტივებისა და გამოწვევების შესახებ. პედაგოგებს საშუალება მიეცათ დაესვათ მათთვის საინტერესო ყველა კითხვა და თითოეულ მათგანზე ამომწურავი პასუხი მიეღოთ.
„მინდა გითხრათ, რომ ასეთი სახის შეხვედრებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება, რადგან აუცილებელია ჩვენი ქვეყნის თითოეულ მოქალაქეს საქართველოს ნატო-ში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით სწორი ინფორმაცია ჰქონდეს. მასწავლებლებს და სკოლის ხელმძღვანელებს პანკისის ხეობიდან, საშუალება მიეცათ ალიანსის მაღალი დონის წარმომადგენლებთან და ჩვენთან შეხვედრის განმავლობაში სრული და ამომწურავი ინფორმაცია მიეღოთ არა მხოლოდ საქართველოს ნატო-ში გაწევრიანების პროცესის თაობაზე, არამედ ჩვენი ქვეყნისა და ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წინაშე მდგარი გამოწვევების შესახებ. ძალიან კმაყოფილი და ბედნიერი ვარ, რადგან ამ შეხვედრით საკმაოდ მნიშვნელოვანი გამოცდილება შევიძინე,“ - განაცხადა ნატო-ში საქართველოს წარმომადგენელმა ალექსანდრე მაისურაძემ.
მოგვიანებით პანკისელი მასწავლებლები ევროკომისიის აღმოსავლეთ სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების შესახებ მოლაპარაკებების საკითხებში გენერალური დირექტორატის წარმომადგენელს მეთიუ ბუსკეტს შეხვდნენ. შეხვედრის მთავარი თემა ევროკავშირის გაფართოების სტრატეგია და სამეზობლო პოლიტიკა იყო. ისაუბრეს საქართველოში მიმდინარე პროექტებზე და მათ მნიშვნელობაზე. მორიგი შეხვედრა კი პანკისელმა პედაგოგებმა ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის დონალდ ტუსკის კაბინეტის წარმომადგენელთან, მრჩეველთან, მაგდალენა გრონოსთან გამართეს.
„აღნიშნულ შეხვედრებზე ძალიან მნიშვნელოვანი იყო ცალკეული, პედაგოგებისათვის საინტერესო საკითხების განხილვა, რომელიც საქართველოს პერსპექტივებს უკავშირდება. რა თქმა უნდა, მათთვის ეს ყველაზე უფრო საჭირო იყო, ვინაიდან სურთ პანკისელ ახალგაზრდებს სწორი ინფორმაცია მიაწოდონ იმ შესაძლებლობებზე, რომელთაც ევროკავშირის დახმარების პროექტები მათ უქმნის“, - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა.
პროექტი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და ნატო-სა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის მიერ ხორციელდება განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან და საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით. პროექტის ფინანსური მხარდამჭერია ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში.

Pankisi school teachers and principals visit to Brussels continuous. The second day of the visit was very busy. First of all, they visited NATO headquarters, where they were hosted by the South Caucasus and Central Asia Regional Coordinator of the Public Diplomacy Department, Despina Appenthoul and the Head of the Mission of Georgia, Ambassador Alexander Maisuradze.
The guests received information about the Georgia-NATO relations history, prospects and challenges on Georgia's accession to NATO. Teachers have an opportunity to ask all the questions that are interesting to them and get a comprehensive answer to each of them.
"I want to say that such meetings have particular importance, because it is necessary for every citizen of our country to have correct information about Georgia's membership in NATO. Teachers and school principals from the Pankisi Gorge had an opportunity to get full and comprehensive information not only about the Alliance, but also Georgia – NATOs relations, membership process, challenges facing our country and the North Atlantic Alliance. I am very happy, because I received a very important experience with this meeting", - said Alexander Maisuradze, Georgia's Representative to NATO.
Later, Pankisi teachers met with the Directorate General for Negotiations on Eastern European Neighborhood Policy and Expansion Commission Matthew Buske. The main topic of the meeting was the EU expansion strategy and neighborhood policy. They talked about ongoing projects in Georgia and their importance. The next meeting was held with the representative of the European Council President Donald Tusk, the Advisor Magdalena Grono.
"At the meetings it was very important to discuss the issues that are interesting for teachers, which are connected to Georgia's perspectives. Of course it was necessary for them, because they want to give the Pankisi youth the right information about the possibilities of EU assistance projects", - said Lia Gigauri, Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality.
The project is implemented by the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality and the Information Center on NATO and the European Union in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport and the Ministry of Foreign Affairs. The financial support of the project is provided by the EU Delegation to Georgia.