„საოკუპაციო რეჟიმი ე.წ. საგუშაგოებს ამონტაჟებს, რათა ზეწოლა გააძლიეროს და კიდევ უფრო კარგად დააკვირდეს რამდენი ოსი მოსახლე ცდილობს გადმოლახოს საოკუპაციო ხაზი და გადმოვიდეს კონტროლირებად ტერიტორიაზე“, - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გამყოფი ხაზისპირა სოფელ ხურვალეთში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით გააკეთა და განაცხადა, რომ საოკუპაციო რეჟიმის ქმედებები რიგითი მოქალაქეების ინტერესების წინააღმდეგაა მიმართული.
„ეს პოლიტიკა - საოკუპაციო ხაზების გასწვრივ ასეთი ხელოვნური ბარიკადების მშენებლობა წლების განმავლობაში გრძელდება. კითხვაზე, არის თუ არა ეს რაიმე სამხედრო ობიექტი, გიპასუხებთ, რომ რა თქმა უნდა, არ არის. ამ ყველაფრის მშენებლობა - ე.წ. საგუშაგო, მავთულხლართების მონაკვეთები ადამიანების საკუთრებაში, ეზოებში, ცხვირწინ, ადამიანების წინააღმდეგ საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან გამოცხადებული ყოველდღიური ბრძოლაა. მოგეხსენებათ, ცხინვალის მიმართულებით მოძრაობა დღესაც კი შეზღუდულია ერთადერთ ე.წ. გადასასვლელ პუნქტზე, რომელიც ოძისზა და ახალგორს აკავშირებს და რომელიც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ ახალგორში მცხოვრები ქართველებისათვის, არამედ ოსებისათვის. საოკუპაციო რეჟიმი მოსახლეობას, ისედაც 80 %-ით დაცარიელებულ ცხინვალის რეგიონში, ფაქტობრივად, სასუნთქ გზას უკეტავს. ახლა ე.წ. საგუშაგოებს ამონტაჟებს, რათა ზეწოლა გააძლიეროს და კიდევ უფრო კარგად დააკვირდეს რამდენი ოსი მოსახლე ცდილობს გადმოლახოს საოკუპაციო ხაზი და გადმოვიდეს კონტროლირებად ტერიტორიაზე. „სპუტნიკი“ აცხადებს, რომ მიმდინარე წელს უკვე 40-ზე მეტი ადამიანი დააკავეს და ბუნებრივია, მათი 90 % ისეთია, ვინც ცხინვალის რეგიონიდან კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას ცდილობს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი საჭიროებებისათვის. ამაზე მეტი ცინიზმის წარმოდგენა ფაქტობრივად შეუძლებელია.
„რაც შეეხება რეაგირებას, გუშინ ჩვენს შესაბამის სტრუქტურებს ჰქონდათ შეხვედრა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან, რომელიც, სამწუხაროდ, მხოლოდ ჩვენს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე პატრულირებს, რადგან რუსეთის პოზიციების გამო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შეღწევის შესაძლებლობაც არ ეძლევა, რაც მას მანდატით განსაზღვრული აქვს. რა თქმა უნდა, ინფორმირებულები არიან თანათავმჯდომარეები, მათ შორის ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენელი, რომელიც ახლა საქართველოში იმყოფება. შეხვედრები გვქონდა და გვექნება კიდეც. ხვალ კი ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრაა ჩანიშნული, რომელზეც ბევრ სხვა მწვავე საკითხთან ერთად, ბუნებრივია, ხელოვნური ბარიკადების მონაკვეთების მშენებლობის ეს უახლესი ეპიზოდებიც იქნება დაყანებული“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Оккупационный режим устанавливает т.н. посты, чтобы усилить давление над передвижением этнических осетин через оккупационную линию, в результате чего они переходят на контролируемую Грузией территорию», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в связи с событиями в селе Хурвалети и отметила, что действия оккупационного режима направлены против интересов простых граждан.
«Политика - строительства таких искусственных баррикад вдоль линий оккупации продолжается годами. На вопрос является ли это военным обьектом, я отвечу конечно не является. Установление постов, участков с колючей проволокой на собственности людей, во дворах, прямо перед носом - это ежедневная борьба, объявленная оккупационным режимом против людей. Как известно, движение в направлении Цхинвали до сих пор ограничивается - единственный т.н. переходный пункт, который обьединяет Одзиси и Ахалгори, который жизненно важен не только для этнических грузин, проживающих в Ахалгори, но и для этнических осетин. Оккупационный режим фактически перекрывает дыхание населению Цхинвальского региона, которое на 80 процентов опусташено. Устанавливаются т.н. посты, чтобы усилить давление и контролировать, количество этнических осетин, которые пытаются преодолеть оккупационную линию и перейти на контролируемую Грузией территорию. Информационное агенство «Спутник» заявляет, что в этом году было задержано более 40 человек, и, естественно, 90% из них пытаются перейти на контролируемую властями Грузии территорию из Цхинвальского региона для жизненно важных нужд.
Невозможно представить большего цинизма, чем это. Что касается реагирования, наши соответствующие структуры вчера встретились с Миссией наблюдателей ЕС, которая, к сожалению, патрулирует только территории контролируемые нами поскольку Россия им не даёт возможности доступа к оккупированным территориям, что определено мандатом. Конечно, информированы сопредседатели, в том числе спецпредставитель ЕС, который сейчас находится в Грузии. У нас были и будут ещё встречи. Завтра в Эргнети запланирована очередная встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM), на которой наряду с другими острыми вопросами на повестку дня будет поставлен и этот последний эпизод- установление искусственных баррикад», - заявила Кетеван Цихелашвили.