„საოკუპაციო რეჟიმი ე.წ. საგუშაგოებს ამონტაჟებს, რათა ზეწოლა გააძლიეროს და კიდევ უფრო კარგად დააკვირდეს რამდენი ოსი მოსახლე ცდილობს გადმოლახოს საოკუპაციო ხაზი და გადმოვიდეს კონტროლირებად ტერიტორიაზე“, - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გამყოფი ხაზისპირა სოფელ ხურვალეთში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით გააკეთა და განაცხადა, რომ საოკუპაციო რეჟიმის ქმედებები რიგითი მოქალაქეების ინტერესების წინააღმდეგაა მიმართული.
„ეს პოლიტიკა - საოკუპაციო ხაზების გასწვრივ ასეთი ხელოვნური ბარიკადების მშენებლობა წლების განმავლობაში გრძელდება. კითხვაზე, არის თუ არა ეს რაიმე სამხედრო ობიექტი, გიპასუხებთ, რომ რა თქმა უნდა, არ არის. ამ ყველაფრის მშენებლობა - ე.წ. საგუშაგო, მავთულხლართების მონაკვეთები ადამიანების საკუთრებაში, ეზოებში, ცხვირწინ, ადამიანების წინააღმდეგ საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან გამოცხადებული ყოველდღიური ბრძოლაა. მოგეხსენებათ, ცხინვალის მიმართულებით მოძრაობა დღესაც კი შეზღუდულია ერთადერთ ე.წ. გადასასვლელ პუნქტზე, რომელიც ოძისზა და ახალგორს აკავშირებს და რომელიც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ ახალგორში მცხოვრები ქართველებისათვის, არამედ ოსებისათვის. საოკუპაციო რეჟიმი მოსახლეობას, ისედაც 80 %-ით დაცარიელებულ ცხინვალის რეგიონში, ფაქტობრივად, სასუნთქ გზას უკეტავს. ახლა ე.წ. საგუშაგოებს ამონტაჟებს, რათა ზეწოლა გააძლიეროს და კიდევ უფრო კარგად დააკვირდეს რამდენი ოსი მოსახლე ცდილობს გადმოლახოს საოკუპაციო ხაზი და გადმოვიდეს კონტროლირებად ტერიტორიაზე. „სპუტნიკი“ აცხადებს, რომ მიმდინარე წელს უკვე 40-ზე მეტი ადამიანი დააკავეს და ბუნებრივია, მათი 90 % ისეთია, ვინც ცხინვალის რეგიონიდან კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას ცდილობს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი საჭიროებებისათვის. ამაზე მეტი ცინიზმის წარმოდგენა ფაქტობრივად შეუძლებელია.
„რაც შეეხება რეაგირებას, გუშინ ჩვენს შესაბამის სტრუქტურებს ჰქონდათ შეხვედრა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან, რომელიც, სამწუხაროდ, მხოლოდ ჩვენს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე პატრულირებს, რადგან რუსეთის პოზიციების გამო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შეღწევის შესაძლებლობაც არ ეძლევა, რაც მას მანდატით განსაზღვრული აქვს. რა თქმა უნდა, ინფორმირებულები არიან თანათავმჯდომარეები, მათ შორის ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენელი, რომელიც ახლა საქართველოში იმყოფება. შეხვედრები გვქონდა და გვექნება კიდეც. ხვალ კი ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრაა ჩანიშნული, რომელზეც ბევრ სხვა მწვავე საკითხთან ერთად, ბუნებრივია, ხელოვნური ბარიკადების მონაკვეთების მშენებლობის ეს უახლესი ეპიზოდებიც იქნება დაყანებული“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

"The occupation regime is allegedly installing a surveillance tower near Khurvaleti village in order to strengthen the pressure and observe, how many Ossetian people are trying to cross the occupation line and enter the controlled by the Government of Georgia territory". Such statement Ketevan Tsikhelashvili, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, made in connection with the events in the village of Khurvaleti. She added that the actions of the occupation regime are directed against the interests of ordinary citizens.
"This policy – the construction of such artificial barricades along the lines of occupation – continues for years. On the question whether there is any military objective, I will answer you – of course, no. The construction of all these - so called checkpoints, barbed wires etc. – is a daily battle announced by the occupational regime against people. As you know, movement in Tskhinvali direction is still limited on the only so-called crossing point, connecting Odzisi and Akhalgori and which is vitally important not only for Georgians living in Akhalgori, but also for Ossetians. Right now the occupation regime is allegedly installing a surveillance tower near Khurvaleti village in order to strengthen the pressure and observe, how many Ossetian people are trying to cross the occupation line and enter the controlled by the Government of Georgia territory. According to "Sputnik", more than 40 person have been arrested current year and 90% of them were trying to reach the territory, controlled by the Government, for vital needs. It is impossible to imagine more cynicism than this.
"As for the response, our respective structures had a meeting with the EU Monitoring Mission yesterday, which, unfortunately, patrols only our territory because we do not have access to the occupied territories due to Russian positions. Of course, co-chairs - including the EU Special Representative who is now in Georgia – are informed. We had meetings and we will held them in future too. Tomorrow, the Incident Prevention and Response Mechanism is scheduled in Ergneti and the latest episodes of construction of artificial barricades will also be discussed", - said Ketevan Tsikhelashvili.