ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული რთული სიტუაცია, გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის წინაშე მდგარი გამოწვევები, ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები და სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ - ამ და სხვა თემებზე შედგა საუბარი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ ქეთევან ციხელაშვილსა და საქართველოში ვიზიტად მყოფ ეუთო-ს მოქმედ თავმჯდომარეს, სლოვაკეთის საგარეო და ევროპულ საქმეთა მინისტრ მიროსლავ ლაიჩაკს შორის შეხვედრაზე.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, თავმჯდომარეობის პერიოდში მინისტრის საქართველოში ვიზიტი არის მისი გზავნილი, რომ ეუთო დაინტერესებულია კონფლიქტის მოგვარების საკითხში კიდევ უფრო აქტიური როლი შეასრულოს.
„მოგეხსენებათ, ეუთო-ს განსაკუთრებული როლი აქვს. იგი ჟენევის პროცესის თანათავმჯდომარეა, ჩართულია ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრებში ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით, სადაც დღეს სერიოზული გამოწვევები გვაქვს. ცხადია მე მას მიმდინარე გამოწვევებზე ვესაუბრე, სადაც ძალიან კრიტიკული და აქტიური რეაგირება და მოქმედებაა საჭირო.
„ჩვენ ვისაუბრეთ არსებული სიტუაციის სიმწვავეზე. ეუთო ის ორგანიზაციაა, რომლის წევრიცაა რუსეთი. შესაბამისად, არსებობს ბერკეტები, რომლითაც გარკვეული ზეწოლის მოხდენა შესაძლებელია, რათა ამგვარი ბრუტალური მოქმედებით არ ხდებოდეს საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან მოსახლეობის ყოველდღიურობისათვის ისეთი გამოწვევების შექმნა, როგორიცაა გადაადგილების შეზღუდვა, ადამიანის უფლებების უხეში შელახვა და ა.შ. ეს განსაკუთრებით ეხება ეთნიკურად ქართველებს, რომლებიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ცხოვრობენ, რადგან მათ მიმართ, სწორედ ეთნიკურობიდან გამომდინარე, დისკრიმინაციული პოლიტიკა მიმდინარეობს. მინისტრის მხრიდან მოვისმინე სურვილი, რომ სლოვაკეთის თავმჯდომარეობის პერიოდში ეუთო კიდევ უფრო გააქტიურდეს“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მისივე თქმით, შეხვედრაზე საუბარი აგრეთვე შეეხო საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ,“ სადაც თითოეული პარტნიორის ჩართულობა მნიშვნელოვანია.
„ვისაუბრეთ ამ პროექტის სხვადასხვა ასპექტზე. იგი, საბოლოო ჯამში, იქითკენაა მიმართული, რომ ერთობლივი ძალისხმევით ადამიანების ცხოვრება უკეთესისკენ შევცვალოთ და გავზარდოთ ნდობა მათ შორის, ვინც დღეს მავთულხლართებითაა დაშორიშორებული“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.

Сложная ситуация на оккупированных территориях, вызовы, стоящие перед населением, проживающим по обе стороны разделительной линии, факты нарушения прав человека, мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему» - на эти и другие темы состоялась встреча Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили с действующим председателем ОБСЕ, Министром иностранных и европейских дел Словакии Мирославом Лайчаком.
По словам Кетевана Цихелашвили, визит Министра в Грузию во время его председательства является его посланием о том, что ОБСЕ заинтересовано играть более активную роль в урегулировании конфликта.
«Как вы знаете, ОБСЕ играет особую роль. ОБСЕ является сопредседателем Женевского процесса, участвует во встречах в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты по направлению Цхинвальского региона, где у нас сегодня серьезные вызовы. Я говорила с М. Лайчаком о текущих вызовах, о необходимости предпринять очень критические и активные действия. Мы говорили о сложности существующей ситуации. ОБСЕ является организацией, в которую входит Россия.
Соответственно, существуют рычаги возможного давления на неё, чтобы предотвратить подобные грубые действия со стороны оккупационного режима, как ограничение передвижения, грубые нарушения прав человека и так далее. Это особенно касается этнических грузин, которые живут на оккупированных территориях, по отношению к которым из-за их этнической принадлежности проводится дискриминационная политика. Со стороны Министра было озвучено желание, чтобы во время председательства Словакии ОБСЕ стало более активной», - отметила Кетеван Цихелашвили.
По словам Государственного министра Грузии, на встрече также обсудили мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», где участие каждого партнера важно. «Мы говорили о разных аспектах инициативы, который посредством совместных усилий предусматривает улучшение условий жизни людей и повышения доверия среди населения, разделённого колючей проволкой», - заявила Государственный министр.