ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული რთული სიტუაცია, გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის წინაშე მდგარი გამოწვევები, ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები და სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ - ამ და სხვა თემებზე შედგა საუბარი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ ქეთევან ციხელაშვილსა და საქართველოში ვიზიტად მყოფ ეუთო-ს მოქმედ თავმჯდომარეს, სლოვაკეთის საგარეო და ევროპულ საქმეთა მინისტრ მიროსლავ ლაიჩაკს შორის შეხვედრაზე.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, თავმჯდომარეობის პერიოდში მინისტრის საქართველოში ვიზიტი არის მისი გზავნილი, რომ ეუთო დაინტერესებულია კონფლიქტის მოგვარების საკითხში კიდევ უფრო აქტიური როლი შეასრულოს.
„მოგეხსენებათ, ეუთო-ს განსაკუთრებული როლი აქვს. იგი ჟენევის პროცესის თანათავმჯდომარეა, ჩართულია ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრებში ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით, სადაც დღეს სერიოზული გამოწვევები გვაქვს. ცხადია მე მას მიმდინარე გამოწვევებზე ვესაუბრე, სადაც ძალიან კრიტიკული და აქტიური რეაგირება და მოქმედებაა საჭირო.
„ჩვენ ვისაუბრეთ არსებული სიტუაციის სიმწვავეზე. ეუთო ის ორგანიზაციაა, რომლის წევრიცაა რუსეთი. შესაბამისად, არსებობს ბერკეტები, რომლითაც გარკვეული ზეწოლის მოხდენა შესაძლებელია, რათა ამგვარი ბრუტალური მოქმედებით არ ხდებოდეს საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან მოსახლეობის ყოველდღიურობისათვის ისეთი გამოწვევების შექმნა, როგორიცაა გადაადგილების შეზღუდვა, ადამიანის უფლებების უხეში შელახვა და ა.შ. ეს განსაკუთრებით ეხება ეთნიკურად ქართველებს, რომლებიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ცხოვრობენ, რადგან მათ მიმართ, სწორედ ეთნიკურობიდან გამომდინარე, დისკრიმინაციული პოლიტიკა მიმდინარეობს. მინისტრის მხრიდან მოვისმინე სურვილი, რომ სლოვაკეთის თავმჯდომარეობის პერიოდში ეუთო კიდევ უფრო გააქტიურდეს“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მისივე თქმით, შეხვედრაზე საუბარი აგრეთვე შეეხო საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ,“ სადაც თითოეული პარტნიორის ჩართულობა მნიშვნელოვანია.
„ვისაუბრეთ ამ პროექტის სხვადასხვა ასპექტზე. იგი, საბოლოო ჯამში, იქითკენაა მიმართული, რომ ერთობლივი ძალისხმევით ადამიანების ცხოვრება უკეთესისკენ შევცვალოთ და გავზარდოთ ნდობა მათ შორის, ვინც დღეს მავთულხლართებითაა დაშორიშორებული“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.

Difficult situation on the occupied territories, challenges of the population living on the both sides of dividing lines, the human rights violation facts and the peace initiative "A Step to a Better Future". These topics were discussed during the meeting of the State Minister of Georgia Ketevan Tsikhelashvili and the OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Miroslav Lajčák.
According to Ketevan Tsikhelashvili, the visit of the Minister to Georgia during his presidency is his message that the OSCE is interested in carrying out more active role in the resolution of the conflict.
"As you know, the OSCE has a special role. The organization is a co-chair of the Geneva process, engaged in the Incident Prevention and Response Mechanism meetings in direction of Tskhinvali region where we have serious challenges. Obviously, I talked with him about the ongoing challenges where a very critical and active response is needed.
"We talked about the existing situation. The OSCE is an organization, which member is Russia. Consequently, there are leverages in order to make pressure and try to avoid, prevent challenges for population such as barriers, limiting the movement, human rights violations, etc. Especially when we talk about ethnic Georgians who live on the occupied territories - because of their ethnicity, they are the victims of the discriminatory politics. I have heard from the Minister that the OSCE will become more active during the Slovak Presidency", - said Ketevan Tsikhelashvili.
She added that the meeting also touched upon Georgia's peace initiative "A Step to a Better Future," wherein each partner's involvement is important.
"We talked about the different aspects of this project. It is aimed to improve the lives of people through the joint effort and increase confidence among those who are separated by the barbed wires today", - the State Minister said.