შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე რუსლან აბაშიძე ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს დანიილ ხოშაბოს, ევროსაბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის მრჩეველს მარსელ კაპისა და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელს კრისტიან ურსეს შეხვდა.
შეხვედრის მიზანს ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მე-19 კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მიღება წარმოადგენდა. ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებმა სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილისგან საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებაზე დეტალური ინფორმაცია მოისმინეს.
რუსლან აბაშიძემ მიმოიხილა ბოლო ექვს თვეში მომხდარი ინციდენტები.მან აგრეთვე ისაუბრა საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკასა და ამ კუთხით გადადგმულ ნაბიჯებზე, ჩართულობის პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებებსა და სამომავლო გეგმებზე.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ევროსაბჭოს წარმომადგენლებს გაწეული ძალისხმევისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშები უმნიშვნელოვანესია, ვინაიდან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობას ასახავს.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Руслан Абашидзе встретился с заместителем директора департамента по политическим вопросам Совета Европы Даниилом Хошабо, советником департамента по политическим вопросам Совета Европы Марселем Каписой и руководителем офиса Совета Европы в Грузии Кристианом Урсе.
Целью встречи было получение информации о существующей ситуации на оккупированных территориях Грузии для 19-го консолидированного отчета Генерального секретаря Совета Европы.
Представители Совета Европы выслушали от Первого заместителя государственного министра детальную информацию о существующей ситуации на оккупированных территориях Грузии.
На встрече Руслан Абашидзе обсудил инциденты произошедшие за последние шесть месяцев. Он также говорил о мирной политике Грузии и предпринятых в этом направлении шагах, основных направлениях политики вовлечения и будущих планах.
Заместитель государственного министра поблагодарил представителей Совета Европы за предпринятые усилия и отметил, что консолидированные отчеты Генерального секретаря Совета Европы очень важны, поскольку они отражают существующую ситуацию на оккупированных территориях.