ამერიკის შეერთებლ შტატებში სახელმწიფო მინისტრის ვიზიტი გრძელდება. ვაშინგტონში ვიზიტის მეორე დღეს ქეთევან ციხელაშვილი სახელმწიფო მდივნის თანაშემწეს დენის ნატალის შეხვდა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება დეტალურად გააცნო.
სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივით დაინტერესდა და მისი განხორციელებისათვის მხარდაჭერა გამოხატა.
„მთავარი საკითხი, რაზეც ვისაუბრეთ, არის ჩვენი თანამშრომლობა კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრის მიმართულებით. დღეს სახელმწიფო დეპარტამენტში სწორედ იმ პირს შევხვდი, რომელიც კონფლიქტის მოგვარების, პრევენციისა და სტაბილიზაციის საკითხებს კურირებს და ჩვენი უშუალო პარტნიორია. ვრცლად ვისაუბრეთ სამშვიდობო გეგმის განხორციელების მიმდინარე ეტაპსა და სამომავლოდ ჩვენი თანამშრომლობის გაღრმავებაზე, რათა რუსული ოკუპაციის გამოწვევებს ეფექტურად ვუპასუხოთ,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ოკუპირებული ტერიტორიები იყო მთავარი სასაუბრო თემა მოგვიანებით კონგრესმენ გვენ მურთან შეხვედრის დროსაც. ამერიკის კონგრესში ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე ინფორმაცია სახელმწიფო მინისტრმა როგორც გვენ მურს, ასევე საგარეო კომიტეტის წარმომადგენლებს მიაწოდა.
დღის ბოლოს ქეთევან ციხელაშვილმა ოკუპირებულ რეგიონებზე საუბარი უკვე სხვადასხვა გავლენიანი ორგანიზაციის ექსპერტებთან განაგრძო. პოლიტიკასა და კონფლიქტებზე მომუშავე ამერიკელი ექსპერტები განსაკუთრებით სამშვიდობო ინიციატივით “ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ დაინტერესდნენ.
„ჩემთვის ძალიან ნიშანდობლივია ის, რომ ყველგან - სახელმწიფო დეპარტამენტში, კონგრესში, ორივე პარტიის მხრიდან, ცალსახა და ურყევი მხარდაჭერაა. საქართველო ის საკითხია, რაზეც არანაირი აზრთა სხვადასხვაობა არ არსებობს. დღეს ჩვენ ვისაუბრეთ ძალიან კონკრეტულ ინსტრუმენტებსა და მექანიზმებზე, რითაც შეიძლება ამერიკამ მხარი დაუჭიროს საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკას და იმ ძალიან პრაგმატულ ნაბიჯებს, რომელთა გადადგმასაც ახალი სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში ვცდილობთ. იგი სულ მალე გახდება ფუნქციონირებადი,“ - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.

The visit of the State Minister to the United States continues. On the second day of his working visit to Washington, Ketevan Tsikhelashvili met with Assistant Secretary-Bureau of Conflict and Stabilization Operations Denise Natali and introduced her the situation in the occupied regions of Georgia in detail.
Assistant Secretary of State was interested in the peace initiative of the Government of Georgia and expressed the support for its implementation.
"The main issue we talked about is our cooperation in the direction of peaceful conflict resolution. Today I met with the person at the State Department who is responsible for conflict resolution, prevention and stabilization issues and is our immediate partner. We talked about the current stage of implementation of the peace initiative and the deepening of our cooperation for effectively respond to the challenges of Russian occupation", - said Ketevan Tsikhelashvili.
Occupied territories were the main topic of discussion later in the meeting with Congressman Gwen Moore. The State Minister provided information on the facts of violation of human rights in the occupied territories also to the representatives of the Foreign Committee.
At the end of the day Ketevan Tsikhelashvili talked about the occupied regions with experts of various influential organizations. American experts working on politics and conflict have been particularly interested in a peace initiative "A Step to a Better Future".
"It is very important for me that everywhere - in the State Department, Congress, from the both parties – we see unanimous and unwavering support. Georgia is a matter of which there is no difference of opinion. Today we talked about very specific tools and mechanisms that could support Georgia's peacekeeping policies and very pragmatic steps that we are trying to do in the new peace initiative. Very soon it will become functional", - added the State Minister.