ამერიკის შეერთებლ შტატებში სახელმწიფო მინისტრის ვიზიტი გრძელდება. ვაშინგტონში ვიზიტის მეორე დღეს ქეთევან ციხელაშვილი სახელმწიფო მდივნის თანაშემწეს დენის ნატალის შეხვდა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება დეტალურად გააცნო.
სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივით დაინტერესდა და მისი განხორციელებისათვის მხარდაჭერა გამოხატა.
„მთავარი საკითხი, რაზეც ვისაუბრეთ, არის ჩვენი თანამშრომლობა კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრის მიმართულებით. დღეს სახელმწიფო დეპარტამენტში სწორედ იმ პირს შევხვდი, რომელიც კონფლიქტის მოგვარების, პრევენციისა და სტაბილიზაციის საკითხებს კურირებს და ჩვენი უშუალო პარტნიორია. ვრცლად ვისაუბრეთ სამშვიდობო გეგმის განხორციელების მიმდინარე ეტაპსა და სამომავლოდ ჩვენი თანამშრომლობის გაღრმავებაზე, რათა რუსული ოკუპაციის გამოწვევებს ეფექტურად ვუპასუხოთ,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ოკუპირებული ტერიტორიები იყო მთავარი სასაუბრო თემა მოგვიანებით კონგრესმენ გვენ მურთან შეხვედრის დროსაც. ამერიკის კონგრესში ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე ინფორმაცია სახელმწიფო მინისტრმა როგორც გვენ მურს, ასევე საგარეო კომიტეტის წარმომადგენლებს მიაწოდა.
დღის ბოლოს ქეთევან ციხელაშვილმა ოკუპირებულ რეგიონებზე საუბარი უკვე სხვადასხვა გავლენიანი ორგანიზაციის ექსპერტებთან განაგრძო. პოლიტიკასა და კონფლიქტებზე მომუშავე ამერიკელი ექსპერტები განსაკუთრებით სამშვიდობო ინიციატივით “ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ დაინტერესდნენ.
„ჩემთვის ძალიან ნიშანდობლივია ის, რომ ყველგან - სახელმწიფო დეპარტამენტში, კონგრესში, ორივე პარტიის მხრიდან, ცალსახა და ურყევი მხარდაჭერაა. საქართველო ის საკითხია, რაზეც არანაირი აზრთა სხვადასხვაობა არ არსებობს. დღეს ჩვენ ვისაუბრეთ ძალიან კონკრეტულ ინსტრუმენტებსა და მექანიზმებზე, რითაც შეიძლება ამერიკამ მხარი დაუჭიროს საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკას და იმ ძალიან პრაგმატულ ნაბიჯებს, რომელთა გადადგმასაც ახალი სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში ვცდილობთ. იგი სულ მალე გახდება ფუნქციონირებადი,“ - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.

Визит Государственного министра в США продолжается. Во второй день визита в Вашингтоне, Кетеван Цихелашвили встретилась с помощником госсекретаря Дениз Натали и детально ознакомила её с существующей в оккупированных регионах Грузии ситуацией.
Помощник госсекретаря заинтересовалась мирной инициативой Правительства Грузии и выразила поддержку ее реализации.
«Основной вопрос, о котором мы говорили, это наше сотрудничество в направлении мирного разрешения конфликта. Сегодня в Госдепартаменте я встретилась с человеком, который курирует вопросы разрешения, предотвращения и стабилизации конфликтов и является нашим непосредственным партнером. Мы детально говорили о нынешнем этапе реализации мирного плана и углублении нашего сотрудничества, чтобы эффективно реагировать на вызовы российской оккупации», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Оккупированные территории были главной темой обсуждения на встрече с конгрессменом Гвен Муром. В конгрессе США, Государственный министр проинформировала как Гвен Мура, так и представителей комитета иностранных дел о фактах нарушения прав человека на оккупированных территориях.
В конце дня Кетеван Цихелашвили продолжила разговор об оккупированных регионах с экспертами разных влиятельных организаций. Американские эксперты, работающие над вопросами политики и конфликтов, особенно заинтересовались мирной инициативой «Шаг к лучшему будущему».
«Для меня очень важно, что везде - в Госдепартаменте, Конгрессе и со стороны обеих партий есть единодушная и твёрдая поддержка Грузии. Это тот вопрос, где нет разногласий во мнениях. Сегодня мы говорили о конкретных инструментах и механизмах, с помощью которых США могут поддержать мирную политику Грузии и те весьма прагматичные шаги, которые мы пытаемся предпринять в рамках новой мирной инициативы. И вскоре данная инициатива будет реализована», - заявила Государственный министр.