ვაშინგტონში ვიზიტის ფარგლებში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის სამუშაო შეხვედრები გრძელდება. ქეთევან ციხელაშვილი ვიზიტის მესამე დღეს ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოში (USAID) იმყოფებოდა, სადაც ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში წარმომადგენლებს ბროკ ბიერმანსა და ალექსანდ სოკოლოვსკის ამერიკაში საქართველოს ელჩთან, დავით ბაქრაძესთან ერთად შეხვდა.
ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ვითარებაზე ინფორმაციის მიღების შემდეგ საუბრის ძირითადი ნაწილი მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ დაეთმო. USAID-ის წარმომადგენლებმა სახელმწიფო მინისტრისგან დეტალური ინფორმაცია მიიღეს სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში დაგეგმილ პროექტებზე. მათ ინიციატივის მიმართ მაღალი ინტერესი და კონტრიბუციის სურვილი გამოხატეს.
თავის მხრივ, ქეთევან ციხელაშვილმა ხაზი გაუსვა ამერიკის შეერთებული შტატების და კერძოდ, USAID-ის მხარდაჭერის მნიშვნელობას ინიციატივის წარმატებით განხორციელების საქმეში.

В рамках визита в Вашингтон продолжаются рабочие встречи Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили. На третий день визита Кетеван Цихелашвили посетила Агентство США по международному развитию (USAID), где вместе с послом Грузии в США Давидом Бакрадзе встретилась с представителями по европейским и евразийским делам Броком Биерманом и Александром Соколовским.
После получения информации о существующей в оккупированных регионах ситуации основная часть беседы была посвящена мирной инициативе Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему». Представители USAID получили подробную информацию от Государственного министра о проектах, запланированных в рамках мирной инициативы. Они выразили высокую заинтересованность и готовность внести свой вклад в процесс реализации инициативы.
Со своей стороны, Кетеван Цихелашвили подчеркнула важность поддержки США, в частности, USAID в успешной реализации инициативы.