ვაშინგტონში ვიზიტის ბოლო დღეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა კარნეგის ცენტრში გამართული საჯარო მოხსენების დროს საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციაზე, მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკასა და რეგიონულ უსაფრთხოებაზე ისაუბრა.
საჯარო გამოსვლისას ქეთევან ციხელაშვილმა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის გრიგორი კარასინის განცხადებასთან დაკავშირებით დასმულ კითხვასაც უპასუხა და აღნიშნა, რომ ჩრდილოელი მეზობლის მხრიდან მუქარის ტონი საკმაოდ ხშირად ისმის.
„გაკვირვებული არ ვარ. მსგავსი განცხადებები რუსეთის მხრიდან ხშირია. ამ შეხვედრის დროს, რასაკვირველია, რუსეთმა კიდევ ერთხელ სცადა გაეფრთხილებინა საქართველო მისი ევროატლანტიკური ინტეგრაციის წინააღმდეგ. ღიად აცხადებენ, რომ ეს საფრთხეა რუსეთისთვის. გვემუქრებიან, მაგრამ საბოლოო ჯამში ჩვენ ვიცით რომ ეს მხოლოდ ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას საერთოდ არ ეხება. მთელი ბრძოლა საქართველოსა და მთლიანად კავკასიის რუსეთის სატელიტად გადაქცევისთვის მიმდინარეობს, რაც ჩვენთვის და ჩვენი მიზნებისთვის მიუღებელია. ეს არჩევანი ხელისუფლებამ მოსახლეობასთან ერთად გააკეთა. საქართველოს ევროპული არჩევანი და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია არ არის რომელიმე ქვეყნის წინააღმდეგ არჩევანის გაკეთება. ერთადერთი, რაც ჩვენ გვინდა, უსაფრთხოებაა, რომელიც ქვეყნის გადარჩენისთვის და განვითარებისთვის აუცილებელია,”-განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მოგვიანებით სახელმწიფო მინისტრს სამუშაო სადილი ქონდა ამერიკის ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიან ექსპერტებთან რომლებიც საქართველოსა და რეგიონის საკითხებზე მუშაობენ. მათ შორის იყო "ამერიკის საგარეო პოლიტიკის ცენტრის" უფროსი მკლევარი სვანტე კორნელი.
ექსპერტებმა ამომწურავი ინფორმაცია მიიღეს ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები ადამიანების გამოწვევებსა და სირთულეებზე, რომლებთან გამკლავებაც მათ ყოველდღიურად უწევთ. საუბარი აგრეთვე შეეხო საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივას, რომლის მიმართაც ექსპერტებმა დიდი მხარდაჭერა გამოატეს და დაინტერესდნენ თუ რა სახის წვლილის შეტანა შეუძლიათ მის განხორციელებაში. ამერიკის შეერთებულ შტატებში სახელმწიფო მინისტრის რამდენიმედღიანი ვიზიტი დასრულდა.

On the last day of her visit to Washington, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality discussed the occupation of Georgian territories, the Government's peace policy and regional security during the public talk in the Carnegie Center.
During the public speech Ketevan Tsikhelashvili responded to the question about the comment of the Deputy Foreign Minister of Russia Grigory Karasin and said that the threatening tone is often heard from the northern neighbor.
"I'm not surprised. Such statements are frequent from Russia. At this meeting Russia once again tried to warn Georgia against its Euro-Atlantic integration. They openly say that this is a threat to Russia. They threaten us, but in the end we know that this is not just about Euro-Atlantic integration. The whole fight is going on for Georgia and the Caucasus to become the satellite of Russia, which is unacceptable for us and our purposes. The Government made this choice together with the population. Georgia's European choice and Euro-Atlantic integration is not a choice against any country. The only thing we want is security, which is necessary for the survival and development of the country", - said Ketevan Tsikhelashvili.
Later the State Minister had a working dinner with one of the most influential experts in the US and the region. Among them was Svante Cornell, Head researcher of the American Foreign Policy Center.
Experts have received an exhaustive information on the difficulties and challenges of people living along the dividing lines. Discussions also focused on the Georgian government's peace initiative towards which the experts expressed great support and were interested in what kind of contribution could be exercised.