შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, ქუთაისის მერთან გიორგი ჭიღვარიასთან ერთად, წმინდა ნინოს სახელობის მე-3 სკოლაში ცნობილი და წარმატებული კურსდამთავრებული ქალების მემორიალური დაფა გახსნა.
ქუთაისის მესამე სკოლის ბაზაზე თავდაპირველად წმინდა ნინოს სახელობის ქალთა გიმნაზია არსებობდა, რომლის კურსდამთავრებულთა შორის არაერთი ცნობილი სახელი და გვარია. მათ შორის არიან პირველი დეპუტატი ქალები, ფემინისტური ისტორიის ფუძემდებლები, პოეტი ანა კალანდაძე, მსახიობი ვერიკო ანჯაფარიძე და ა.შ.
მემორიალური დაფის გახსნამდე, ქუთაისის ოპერის თეატრიდან, მე-3 სკოლამდე მსვლელობა გაიმართა. ხუთმა სპიკერმა ქალმა იმ ცნობილი ქალბატონების შესახებ ისაუბრეს, რომლებიც აღნიშნულ გიმნაზიაში სწავლობდნენ.
„მინდა ყველა ქალს ვუსურვო წარმატება და გაძლიერება, იმიტომ რომ ეს ჩვენი ქვეყნის წარმატებასა და გაძლიერებას ნიშნავს. დღეს ჩემს მშობლიურ ქალაქში, ჩემს მშობლიურ მესამე სკოლაში ვარ, რომელსაც 170 წლიანი ისტორია აქვს, როგორც ქალთა გიმნაზიას. ამ წლების განმავლობაში უნიკალური წვლილი აქვს შეტანილი ჩვენი ქვეყნის განვითარების ისტორიაში. დღეს აქ მემორიალური დაფა გაიხსნა ძალიან ცნობილი კურსდამთავრებულებისა, რომელთაც მართლაც გამორჩეული როლი ითამაშეს ყველა სფეროში.
„100 წლის წინ, 1918 წელს საქართველოს პარლამენტში ხუთი ქალბატონიდან ორი მესამე სკოლის, მაშინდელი გიმნაზიის კურსდამთავრებული იყო. ეს ხდებოდა მაშინ, როცა ევროპის ბევრ ქვეყანაში ქალები ჯერ კიდევ ხმის უფლებისათვის იბრძოდნენ. ისინი იდემოკრატიული ტრადიციის სათავეში იყვნენ, რომელსაც დღეს ჩვენ ვაგრძელებთ და გვეამაყება. პირადად მე ძალიან მეამაყება, რომ ამ სკოლას, ამ ქალაქს ყოველთვის გამორჩეული როლი ჰქონდა და დარწმუნებული ვარ, რომ მომავალშიც ასე იქნება“, -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა ქუთაისის მერმაც. ღონისძიების ბოლოს მან მე-3 სკოლელი წარმატებული მოსწავლეები დააჯილდოვა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с мэром Кутаиси Георгием Чигвария открыла мемориальную доску известных и успешных выпускников школы №3 имени Св. Нино. Изначально на базе школы №3 Кутаиси существовала женская гимназия имени Святой Нино, среди выпускников которой много известных имен.
Среди них - первые женщины депутаты, основательницы феминистского движения, поэтесса Анна Каландадзе, актриса Верико Анджапаридзе и др. Перед открытием мемориальной доски, прошел марш от Кутаисского оперного театра до школы № 3. Пять спикеров-женщин говорили об известных женщинах, которые учились в гимназии.
«Желаю всем женщинам успеха и укрепления, потому что это означает успех и укрепление нашей страны. Сегодня я нахожусь в моем родном городе, в моей родной третьей школе, которая имеет 170-летнюю историю женской гимназии. За эти годы школа внесла уникальный вклад в развитие нашей страны. Сегодня была открыта мемориальная доска, известных выпускниц, которые сыграли действительно выдающуюся роль во всех областях. 100 лет назад, в 1918 году, из пяти женщин Парламента Грузии двое были выпускниками школы №3, (гимназии).
Это происходило в то время, когда женщины во многих европейских странах все еще боролись за право голоса. Они были лидерами той идеологии, которую мы сегодня продолжаем. Лично я очень горжусь тем, что эта школа и город всегда играют значительную роль и я уверена, что так будет и в будущем», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Мэр г. Кутаиси также обратился к общественности. В конце мероприятия он наградил успешных учеников школы №3.