შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, ქუთაისის მერთან გიორგი ჭიღვარიასთან ერთად, წმინდა ნინოს სახელობის მე-3 სკოლაში ცნობილი და წარმატებული კურსდამთავრებული ქალების მემორიალური დაფა გახსნა.
ქუთაისის მესამე სკოლის ბაზაზე თავდაპირველად წმინდა ნინოს სახელობის ქალთა გიმნაზია არსებობდა, რომლის კურსდამთავრებულთა შორის არაერთი ცნობილი სახელი და გვარია. მათ შორის არიან პირველი დეპუტატი ქალები, ფემინისტური ისტორიის ფუძემდებლები, პოეტი ანა კალანდაძე, მსახიობი ვერიკო ანჯაფარიძე და ა.შ.
მემორიალური დაფის გახსნამდე, ქუთაისის ოპერის თეატრიდან, მე-3 სკოლამდე მსვლელობა გაიმართა. ხუთმა სპიკერმა ქალმა იმ ცნობილი ქალბატონების შესახებ ისაუბრეს, რომლებიც აღნიშნულ გიმნაზიაში სწავლობდნენ.
„მინდა ყველა ქალს ვუსურვო წარმატება და გაძლიერება, იმიტომ რომ ეს ჩვენი ქვეყნის წარმატებასა და გაძლიერებას ნიშნავს. დღეს ჩემს მშობლიურ ქალაქში, ჩემს მშობლიურ მესამე სკოლაში ვარ, რომელსაც 170 წლიანი ისტორია აქვს, როგორც ქალთა გიმნაზიას. ამ წლების განმავლობაში უნიკალური წვლილი აქვს შეტანილი ჩვენი ქვეყნის განვითარების ისტორიაში. დღეს აქ მემორიალური დაფა გაიხსნა ძალიან ცნობილი კურსდამთავრებულებისა, რომელთაც მართლაც გამორჩეული როლი ითამაშეს ყველა სფეროში.
„100 წლის წინ, 1918 წელს საქართველოს პარლამენტში ხუთი ქალბატონიდან ორი მესამე სკოლის, მაშინდელი გიმნაზიის კურსდამთავრებული იყო. ეს ხდებოდა მაშინ, როცა ევროპის ბევრ ქვეყანაში ქალები ჯერ კიდევ ხმის უფლებისათვის იბრძოდნენ. ისინი იდემოკრატიული ტრადიციის სათავეში იყვნენ, რომელსაც დღეს ჩვენ ვაგრძელებთ და გვეამაყება. პირადად მე ძალიან მეამაყება, რომ ამ სკოლას, ამ ქალაქს ყოველთვის გამორჩეული როლი ჰქონდა და დარწმუნებული ვარ, რომ მომავალშიც ასე იქნება“, -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა ქუთაისის მერმაც. ღონისძიების ბოლოს მან მე-3 სკოლელი წარმატებული მოსწავლეები დააჯილდოვა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili together with Mayor of Kutaisi Giorgi Chighvaria opened the memorial board of well-known and successful graduates of St. Nino school.
At the base of the Kutaisi third school there was originally a Saint Nino Gymnasium, which has many well-known names among its alumni. For example, the first women – member of the Parliament, the founders of feminist history, poet Ana Kalandadze, actress Veriko Anjaparidze and so on.
Before the opening of the memorial board, the march was held from Kutaisi Opera Theater to the 3rd school. Five speaker women talked about famous women who studied at the gymnasium.
"I wish all women to be strong and successful, because this means the success and strengthening of our country. Today I am in my hometown, in my school that has a 170-year history as a woman's gymnasium. During these years this school have made a unique contribution to the development of our country. Today the memorial board of the famous graduates who played a truly outstanding role has been opened.
"100 years ago, in 1918, two of the five women in the Georgian Parliament were the two graduates of the Gymnasium. This was happening when women in many European countries still fought for the right to vote. They were at the beginning of a democratic tradition that we continue and are proud of today. Personally, I am very proud that this school has always played a significant role and I am sure that it will continue in the future", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The mayor of Kutaisi also addressed the gathered community. At the end of the event he awarded successful pupils of the 3rd school.