შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა გალში, აფხაზური მხარის ინფორმაციით, საქართველოს მოქალაქის თვითმკვლელობის ფაქტზე განცხადება გააკეთა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მის ხელთ არსებულ ყველა ბერკეტს გამოიყენებს, რათა 1990 წელს დაბადებული ირაკლი კვარაცხელიას საქმე გამოიძიოს და მის გარდაცვალების გარემოებების შესახებ ზუსტი ინფორმაცია მოიპოვოს.
,,ფაქტობრივად მყისიერად იქნა ამოქმედებული ჩვენს ხელთ არსებული ყველა ინსტრუმენტი და ყველა შესაბამისი უწყება უკვე ჩართული გახლავთ. ჩვენ გვქონდა კომუნიკაცია და მე პირადადაც ვესაუბრე ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს, რომელიც ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარე გახლავთ. დღეს სამივე თანათავმჯდომარე საქართველოში იმყოფება, ხვალ სოხუმში მიემგზავრებიან და ბუნებრივია, ჩვენ გვქონდა საუბარი იმაზე, რომ მათი ვიზიტისას ეს ერთ-ერთი მთავარი საკითხი იქნება. ასევე, ამ საქმესთან დაკავშირებით აღძრული იქნება სისხლის სამართლის საქმე და უკვე გარემოებების დაზუსტების მიხედვით მოხდება საქმის კვალიფიკაცია.
„რა თქმა უნდა, ეს თავისთავად არის ძალიან მძიმე ფაქტი იმიტომ, რომ საქმე ეხება ახალგაზრდა ადამიანის სიცოცხლეს. მინდა ღრმა მწუხარება და სამძიმარი გამოვხატო გარდაცვლილის ოჯახის მიმართ“,-განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა მედიასთან განმარტა ისიც, რომ ირაკლი კვარაცხელიას ცხედრის გადმოცემასთან დაკავშირებით მუშაობა მიმდინარეობს.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality commented on the information about the death of Irakli Kvaratskhelia, who, according to the Abkhazian side, committed suicide. As Ketevan Tsikhelashvili said, the state will use all of its existing instruments in order to investigate the case of Irakli Kvaratskhelia, born in 1990, and receive an accurate information about the circumstances of his death.
"In fact, all the available tools and all relevant agencies are already involved. We had communication and I personally talked to the EU special representative who was the co-chair of the Geneva discussions. Today, all three co-chairs are in Georgia, they will travel to Sokhumi tomorrow and, of course, we talked about this issue and that it should be one of the main topics during their visit. Also, criminal case will be opened and the case will be given a corresponding qualification.
"Of course this is a very serious factor because it concerns the life of a young man. I want to express my deep sorrow and condolences to his family", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The State Minister also explained to the media that they are working on the transfer of Irakli Kvaratskhelia's body.