შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის მოვალეობის შემსრულებელ როს უილსონს შეხვდა. საუბრის მთავარი თემა გალში ირაკლი კვარაცხელიას ჯერ-ჯერობით დაუდგენელ ვითარებაში გარდაცვალება იყო.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრას უმნიშვნელოვანესი უწოდა და განაცხადა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორია.
„ჩვენ განვიხილეთ არსებული სიტუაცია. რა თქმა უნდა, ვისაუბრეთ იმ მძიმე, ტრაგიკულ ინციდენტზე, რომელიც ირაკლი კვარაცხელიას გარდაცვალებას უკავშირდება - ჯერ-ჯერობით, მოწოდებული ინფორმაციით, თვითმკვლელობას, თუმცა ახლა ექსპერტიზა ტარდება და ალბათ მეტი ინფორმაცია გვექნება.
„ასევე ვისაუბრეთ მომავალში ამერიკის შეერთებულ შტატებთან თანამშრომლობის გაგრძელებასა და გააქტიურებაზე სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში. ვისაუბრეთ პროექტებზე, რომლებსაც დღესაც უჭერენ მხარს ამერიკის შეერთებული შტატები და რასაც მომავალში განახორციელებენ.
“ელჩისგან კიდევ ერთხელ მოვისმინე ის, რაც ამერიკის შეერთებული შტატების ძალიან მყარი პოზიციაა - საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ მათი მხარდაჭერა. ასევე, სამშვიდობო პროცესის მხარდაჭერა და ამ პროცესის უალტერნატივობა. ცხადია, ის, რაც რუსეთის მხრიდან ხორციელდება, სრულიად მიუღებელია. ეს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშშიც აისახა“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
თავის მხრივ, შეხვედრა დადებითად შეაფასა ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა და განაცხადა, რომ მან ინფორმაცია დღის წესრიგში მდგარ ყველა საკითხზე მიიღო.
„ჩვენ ვისაუბრეთ სხვადსხვა ინიციატივაზე, რომელიც „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ნაწილია და რომელიც ვაჭრობას, ჯანდაცვას, განათლებას, სხვა სფეროებს ეხება. ეს არის ყველა ის სფერო, რომელშიც აშშ ძლიერ მხარდაჭერას უზრუნველყოფს საქართველოსთვის და აქ ჩვენი პარტნიორებისათვის.
„განსაკუთრებით ძლიერ მხარდაჭერას გამოვხატავთ იმაზე, რასაც სახელმწიფო მინისტრი შერიგების მიმართულებით და მთელ ქვეყანაში თითოეული მოქალაქის მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად აკეთებს, მათ შორის აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში“,- აღნიშნა როს უილსონმა.
მან ირაკლი კვარაცხელიას დაკავებისა და ჯერ-ჯერობით დაუდგენელ ვითარებაში გარდაცვალების ფაქტს საშინელი უწოდა და აღნიშნა, რომ ეს ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევაა.
„ამ ფაქტს ადამიანის უფლებათა შემდგომ ანგარიშში აუცილებლად ავსახავთ. იგი კიდევ ერთხელ წარმოაჩენს თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ამ სამინისტროს მუშაობა“,- დასძინა როს უილსონმა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality held a meeting with US Ambassador to Georgia Ross Wilson. The main topic of the meeting was the death of Irakli Kvaratskhelia.
Ketevan Tsikhelashvili called the meeting very important and said that the United States is a strategic partner of Georgia.
"We discussed the current situation. Of course, we talked about the serious, tragic incident that is related to the death of Irakli Kvaratskhelia - yet, according to the information provided, it was suicide, but now the expertise is conducted and we will probably have more information.
"We also talked about the continuation of cooperation with the United States in the future and the peace initiative “A Step to a Better Future”. We talked about projects that is supported by the United States of America and what they will do in the future.
"I once again heard from the Ambassador that United States support for Georgia's territorial integrity and sovereignty. They also support the peace process and agree that it has no alternative. Obviously what is being done by Russia is totally unacceptable. This is reflected in the report of the State Department", - said the State Minister.
On the other hand, the meeting was positively assessed by the acting Ambassador of the United States. He said that he had received information about all issues.
"We have talked about different initiatives that are a part of "A Step to a Better Future" and deals with trade, healthcare, education and other areas. This is all the areas in which the US is providing strong support for Georgia and our partners here.
"We particularly strongly support what the State Minister is doing in order to improve the situation of each citizen in the whole country, including in Abkhazia and South Ossetia", - said Ross Wilson.
He termed the death of Irakli Kvaratskhelia in the not-so-unknown circumstances and said that it was a gross violation of human rights.
"This fact will be reflected in the next report of human rights. It will once again demonstrate how important is the work of this ministry", - added Ross Wilson.