შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე რუსლან აბაშიძე საქართველოში ვიზიტად მყოფ ვანუატუს საგარეო საქმეთა, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და საგარეო ვაჭრობის მინისტრს რალფ რეგენვანუს შეხვდა.
საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა გალის რაიონში ირაკლი კვარაცხელიას ჯერ-ჯერობით დაუდგენელ ვითარებაში გარდაცვალება იყო. სახელმწიფო მინისტრის მაოდგილემ სტუმარს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ამ დროისათვის არსებული ვითარება გააცნო. მიმოიხილეს ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები. რუსლან აბაშიძემ იმ გამოწვევებსა და პრობლემებზე ისაუბრა, რომლებიც გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას ექმნება.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო გალისა და ახალგორის რაიონებში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობას, თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის მხრივ შექმნილ სიტუაციას.
ვანუატუს საგარეო საქმეთა, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და საგარეო ვაჭრობის მინისტრი საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო მიდგომებით, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებებით და ამ კუთხით სამომავლოდ დაგეგმილი ნაბიჯებით დაინტერესდა. ყურადღება გამახვილდა მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივაზე "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ", რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკურ გაძლიერებასა და მათთვის სხვადასხვა სერვისზე წვდომის გამარტივებას გულისხმობს.

Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Руслан Абашидзе встретился с Министром иностранных дел, международного сотрудничества и внешней торговли Вануату Ральфом Регенвану.
Одной из главных тем встречи была смерть Ираклия Кварацхелия при неизвестных обстоятельствах в Гальском районе. Заместитель государственного министра ознакомил министра с существующей ситуацией на оккупированных территориях Грузии. На встрече рассмотрели факты нарушений прав человека.
Руслан Абашидзе говорил о тех вызовах и проблемах, с которыми население, проживающее по обе стороны разделительной линии сталкивается. Особое внимание было уделено положению населения - этнических грузин, проживающих в Гальском и Ахалгорском районах, ограничению свободного передвижения и запрету получения образования на родном языке.
Министр иностранных дел, международного сотрудничества и внешней торговли Вануату заинтересовался мирными подходами Правительства Грузии, основными направлениями политики примирения и вовлечения и запланированными шагами в этом направлении. На встрече внимание было уделено мирной инициативе Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая предусматривает экономическое укрепление населения, проживающего на оккупированных территориях и упрощение доступа к разным сервисам.