შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური მარნეულის მეორე საჯარო სკოლაში იმყოფებოდა, სადაც მოსწავლეებს, მათ მშობლებსა და პედაგოგებს ნოვრუზ ბაირამის დღესასწაული მიულოცა.
სკოლის მოსწავლეებმა დღესასწაულისადმი მიძღვნილი კონცერტი გამართეს. შესრულდა მუსიკალური და ქორეოგრაფიული ნომრები. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილის თქმით, ნოვრუზ ბარამი სახალხო დღესასწაულია და იგი გაზაფხულის მოსვლას, სიკეთეს, სითბოს, სინათლესა და ბუნების გამოღვიძებას უკავშირდება.
„მინდა ყველას მოგილოცოთ ეს დღესასწაული და გისურვოთ ბედნიერება, ჯანმრთელობა და რაც მთავარია, მშვიდობა თითოეულ ოჯახსა და მთელ საქართველოში. საქართველო მრავალეთნიკური, ერთი დიდი ოჯახია, რომლისთვისაც მშვიდობა განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანი და საჭიროა, რათა ჩვენს ბავშვებს მშვიდი ცხოვრების, საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზების საშუალება ჰქონდეთ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ნოვრუზ ბაირამის პირველი ზეიმი სკოლაში შედგა და მასში ბავშვები მონაწილეობდნენ. ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელმა მოსწავლეებმა მრავალფეროვანი საქართველოს კულტურისათვის დამახასიათებელი სხვადასხვა აქტივობა გვიჩვენეს. ისინი გამართული ქართულით საუბრობენ, ვინაიდან მათ მშობლებს, მასწავლებლებს აქვთ რწმენა, რომ სახელმწიფო პოლიტიკა - თითოეულმა მოქალაქემ იცოდეს ქართული ენა და გამოიყენოს ის შესაძლებლობები, რასაც სახელმწიფო სთავაზობს, სწორედ, მათი ბედნიერებისა და მომავალი წარმატებისთვის წინაპირობაა. თითოეული მათგანის გამოსვლამ დაგვარწმუნა, რომ ჩვენი ქვეყნის კულტურული მრავალფეროვნება ჩვენი ერთიანობისა და სიძლიერის საწინდარია. ასეთი ღონისძიებები ხელს უწყობს მთელმა საქართველომ გაიზიაროს ჩვენი თანამოქალაქეების სიხარული, რაც საუკუნეების მანძილზე ტრადიციად იქცა და აძლიერებს ჩვენს ქვეყანას,“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури посетила школу № 2 г. Марнеули, где поздравила учеников, родителей и учителей с праздником Новруз Байрам. Ученики провели концерт, посвященный празднику. Были исполнены музыкальные и хореографические номера.
По словам Заместителя государственного министра, Новруз Барам является народным праздником, который связан с наступлением весны, добром, теплом, светом и пробуждением природы.
«Я хочу поздравить всех с этим праздником и пожелать вам счастья, здоровья и, самое главное, мира каждой семье и всей Грузии в целом. Грузия многоэтническая страна - одна большая семья, для которой мир особенно важен и необходим. Я хочу пожелать нашим детям безоблачного мирного неба без конфликтов и возможности реализовать себя. Очень важно, что празднование Новруз Байрама началось со школы, в котором приняли участие ученики. Ученики показали разные представления, отражающие многообразие культуры Грузии.
Они свободно говорят на грузинском языке, т.к. согласно политике Государства каждый гражданин должен знать грузинский язык и пользоваться теми возможностями, которые предлагает Государство. Каждый из них понимает, что культурное многообразие нашей страны является символом нашего единства и силы. Такие мероприятия способствуют, тому что вся Грузия поделилась радостью наших сограждан, которая традиционно, на протяжении веков укрепляла нашу страну», - заявила Лия Гигаури. На мероприятии также присутствовали представители местного самоуправления.