შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან მამუკა ბახტაძესთან ერთად, მარნეულში იმყოფებოდა, სადაც საქართველოს აზერბაიჯანელ მოქალაქეებს ნოვრუზ ბაირამის დღესასწაული მიულოცა.
„ნოვრუზ ბაირამინიზ მუბარექ. გილოცავთ ნოვრუზ ბაირამს თითოეულ აზერბაიჯანელ თანამოქალაქესა და ყველა იმ ადამიანს, ვინც დღეს საქართველოში ამ არაჩვეულებრივ დღესასწაულს აღნიშნავს. ეს არის გაზაფხულის, ახალი სიცოცხლის დღესასწაული. მინდა თითოეულ ოჯახს და მთლიანად ჩვენს ქვეყანას ვუსურვო სიკეთე, კეთილდღეობა, გაძლიერება და რაც ყველა ჩვენგანისათვის მთავარია - მშვიდობა.
„მინდა ვისურვო, რომ მალე დასრულდეს ის უსამართლობა, ის აბსურდი, რაც განგრძობით ოკუპაციას უკავშირდება, რადგან ეს თითოეული ჩვენგანის ინტერესშია. ასევე ის, რომ ჩვენ, ეთნიკურობისდა მიუხედავად, თითოეულ მოქალაქეს, შეგვეძლოს ჩვენი წვლილი შევიტანოთ და დავიცვათ ყველაზე მთავარი - მშვიდობა, ის უნიკალური საგანძური, რაც გვაქვს ჩვენი მრავალფეროვნების, ჩვენი ურთიერთობების სახით, რომელიც ურთიერთპატივისცემასა და სიყვარულს ეფუძნება. დღეს თითოეული ჩვენგანი, მთელი საქართველო, ამ დღესასწაულის თანაზიარია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აზერბაიჯანული ეროვნული დღესასწაული - ნოვრუზ ბაირამი 21 მარტს აღინიშნება. იგი ახალი წლის, გაზაფხულის დადგომისა და დღისა და ღამის გათანაბრების მომასწავებელია. საქართველოში ნოვრუზ ბაირამი 2010 წლიდან საერთო სახალხო დღესასწაულადაა გამოცხადებული.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе находилась в Марнеули, где поздравила граждан Грузии – этнических азербайджанцев с праздником Новруз Байрама.
«Новруз Байраминиз Мубарек. Поздравляю с Новруз Байрамом всех граждан - этнических азербайджанцев и всех людей, которые сегодня отмечают этот замечательный праздник в Грузии. Это праздник весны, новой жизни. Я хочу каждой семье и нашей стране в целом пожелать добра, благополучия, укрепления и, что самое важное для нас, мира. «Я хочу пожелать, чтобы скоро закончилась эта несправедливость, тот абсурд, который связан с продолжающейся оккупацией, потому что это входит в интересы каждого из нас. А также, несмотря на этническую принадлежность, каждый гражданин может внести свой вклад и защитить самое важное - мир, уникальное сокровище, которое у нас есть ввиде нашего многообразия и наших отношений, которое основанно на взаимном уважении и любви. Сегодня каждый из нас - вся Грузия, является соучастнтком этого праздника», - заявила Кетеван Цихелашвили.
21 марта отмечается азербайджанский национальный праздник Новруз Байрам. Это праздник нового года, начала весны, когда день уравнивается с ночью. В Грузии Новруз Байрам с 2010 года объявлен общенародным праздником.