შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გაერო-ს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის (UNHCR) ევროპის რეგიონალურ დირექტორთან, პასკალ მოროსთან შეხვედრა გამართა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმარს ინფორმაცია ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ მძიმე ჰუმანიტარულ ვითარებაზე, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებსა და ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციაზე მიაწოდა. ყურადღება გაამახვილა გადაადგილების თავისუფლებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვაზე. დეტალურად ისაუბრა გალსა და ახალგორში ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობაზე.
საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მისი განხორციელების მიმდინარეობა იყო.
მიმოიხილეს პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილი ნაბიჯები. ხაზი გაესვა UNHCR-თან თანამშრომლობისა და სამშვიდობო პროცესში მისი ჩართულობის მნიშვნელობას. დაისახა სამომავლო მჭიდრო თანამშრომლობის გეგმები.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili held a meeting with Pascal Moro, European Regional Director of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR).
Ketevan Tsikhelashvili provided the guest with information about the humanitarian situation in the occupied regions, the violations of human rights and the discrimination on ethnic grounds. She emphasized the restrictions of the right to freedom of movement and the right to education in their native language. He also spoke about the conditions in which ethnic Georgian population live in Gali and Akhalgori.
One of the main topics of discussion was the Government's peace initiative "A Step to a Better Future" and its implementation.
They discussed the steps taken within this program. The importance of cooperation with UNHCR and its engagement in the peace process was underlined. Plans for future close cooperation were set.