სამმხრივი საკოორდინაციო მექანიზმის ძალისხმევით, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაღუპული 7 მშვიდობიანი მოქალაქის გადმოსვენება და იდენტიფიცირება მოხერხდა, რომელთა ნეშტებიც დღეს ოჯახებს გადაეცათ.
ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში პროცესს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ესწრებოდა, რომლის თქმითაც, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დახმარებით, უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოსაძიებლად და იდენტიფიცირებისათვის მუშაობა უკვე მეცხრე წელია მიმდინარეობს.
„მინდა გითხრათ, რომ ეს ძალიან მაღალი ჰუმანიტარული მნიშვნელობის მქონე პროცესია. რა თქმა უნდა, ძალიან მტკივნეულია, რადგან ჩვენ ვსაუბრობთ დიდ ტრაგედიაზე, ტკივილზე, რომელიც არ ნელდება, მაგრამ ოჯახებისათვის იმის ცოდნა, თუ სად არიან დასაფლავებული მათი ახლობლები და შესაძლებლობა რომ ღირსეულად გამოხატონ ტკივილი, რომელიც შეიარაღებული კონფლიქტის დროს ახლობლების დაკარგვას ახლავს თან, ძალიან მნიშვნელოვანია.
„მინდა მადლობა ვუთხრა პროცესში ჩართულ ყველა პირს. იმედი მაქვს, რომ მუშაობა გაგრძელდება და ყველას, ვინც წლების განმავლობაში, დღემდე ეძებს დაკარგულ ახლობელს, მთავარ კითხვაზე - სად არიან და რა ბედი ეწიათ მათ, პასუხი ექნება. ტრაგიკული დასასრულის შემთხვევაში კი მიეცემა შესაძლებლობა, რომ ახლობლის საფლავი ჰქონდეს“, -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ჩართულობითა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ძალისხმევით, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან ნეშტების გადმოსვენება მიმდინარე წლის 19 მარტს განხორციელდა. სამარხი, რომელიც სოფელ თამარაშენის სასაფლაოსთან მდებარეობდა, 2017 წლის ოქტომბერში გაიხსნა.
სამმხრივი საკოორდინაციო მექანიზში, რომელიც 90-იან წლებში ცხინვალის რეგიონში მომხდარი კონფლიქტის, ასევე 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების საკითხთან დაკავშირებით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) ეგიდით ფუნქციონირებს, საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური წარმოადგენს.

With the efforts of the trilateral coordination mechanism, the bodies of seven Georgian citizens who died in the 2008 Russia-Georgia war have been transferred to their families.
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili attended the process at the Levan Samkharauli’s National Forensics Bureau. According to her, with the help of the International Committee of the Red Cross, the search and identification of missing people continuous already 9 year.
"I want to tell you that this is a very high humanitarian process. Of course, it is very painful because we talk about the great tragedy, about the pain that does not slow down, but now the families know where their relatives are buried and they have an opportunity to express their dignity with the loss of loved ones during the armed conflict.
"I want to thank all the people involved in the process. I hope the work will go on and everyone who has been looking for a lost relative for years and is asking the main question - where are they and what will happen to them – will receive answers. And in case of tragic end they will be able to have a grave of a relative", - said Ketevan Tsikhelashvili.
With the involvement of the State Security Service and the International Committee of the Red Cross, the removal of the remains from occupied Tskhinvali region was carried out on March 19. The tomb, which was located near the village Tamarasheni cemetery, was opened in October 2017.
With the involvement of the State Security Service and the International Committee of the Red Cross, the removal of the remains from occupied Tskhinvali region was carried out on March 19. The ICRC opened the grave near village Tamarasheni, Tskhinvali and exhumed the bodies in October, 2017.