ნინოწმინდის პირველ საჯარო სკოლაში, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, „ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის“ (1+4 პროგრამის) შესახებ საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრას, ნინოწმინდის პირველი საჯარო სკოლის გარდა, სოფლების - განძის, სათხისა და ფოკის საჯარო სკოლების უფროსკლასელები დაესწრნენ. სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა მათთან 1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის, მის ფარგლებში არსებული შესაძლებლობებისა და მასში ჩართვის პროცედურების შესახებ ისაუბრეს. მოსწავლეებს პირობებსა და პერსპექტივებზე დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის წარმომადგენლებმაც მიაწოდეს ინფორმაცია, სადაც 1+4 სასწავლო პროგრამის ფარგლებში მიღება სხვა სასწავლებლების მსგავსად ხორციელდება.
2010 წლიდან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს აქვთ საშუალება უმაღლესი განათლება საქართველოში გამარტივებული წესით მიიღონ. ახალგაზრდები ერთი წლის განმავლობაში ქართულ ენაში მომზადების კურსს გადიან და შემდგომ, 60 კრედიტის დაგროვების შემთხვევაში, სწავლას მათთვის სასურველ ფაკულტეტზე აგრძელებენ.
2010 წლიდან მოყოლებული პროგრამაზე ჩარიცხული ახალგაზრდების რაოდენობა მუდმივად იზრდება. მიმდინარე წელს კი 1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის კურსდამთავრებულმა ახალგაზრდებმა თავად დაიწყეს ინფორმაციის მიწოდება ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი თანატოლებისათვის, მთელი საქართველოს მასშტაბით. მოხალისეობრივი საქმიანობის შედეგად მათ უკვე 13 მუნიციპალიტეტის 71 სოფელში გამართეს შეხვედრა. ჩატარებული ტრენინგების რაოდენობამ 66-ს მიაღწია, რომელთაც 1006 ადამიანი დაესწრო.
აღნიშნული პროექტი - ტრენერთა ტრენინგი ,,ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, საქართველოს გაეროს ასოციაციისა და „სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის“ (CCIIR) მხარდაჭერით ხორციელდება.

The representatives of the Office of State Minister for Reconciliation and Civic Equality held an informational meeting on "Educational Program for Training in Georgian Language" (“1 + 4” Program) in the Ninotsminda’s public school.
Besides above mentioned school pupils, the high school students of the villages Ghandzi, Satkhi and Poka attended the meeting. Representatives of the Office of the State Minister of Georgia and the National Assessment and Examination Center talked about the “1 + 4” educational program, the possibilities and involvement in it. Representatives of Davit Aghmashenebeli’s National Defense Academy also provided information on the conditions and prospects of pupils.
Since 2010, ethnic minorities have the opportunity to receive higher education in Georgia in a simplified manner. During one year young people are studying in the Georgian language and then they continue to study in the desired faculty in case of accumulation of 60 credits.
Since 2010, the number of young people enrolled in the program constantly increases. Current year “1 + 4” graduates started to provide information to the representatives of ethnic minorities, throughout Georgia. As a result of volunteer activities, they have already held meetings in 71 villages of 13 municipalities. The number of trainings reached 66, with 1006 people attending.