2 აპრილი არჩილ ტატუნაშვილის დაბადების დღეა. დღეს იგი 36 წლის გახდებოდა. მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე იმყოფებოდა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, რომელმაც ოჯახის წევრებს სამძიმარი კიდევ ერთხელ გამოუცხადა.
“ერთ წელზე მეტი გავიდა, რაც ის უკანონოდ დააკავეს, აწამეს და მოკლეს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში. დამნაშავეები, ვინც მას სიცოცხლე მოუსწრაფა და ოჯახს, ისევე როგორც თითოეულ ჩვენგანს, ეს თარიღი ტრაგედიად უქცია, ჯერ კიდევ დაუსჯელები არიან. თუმცა, დღესაც ჩვენი დელეგაცია ჟენევაში და მთლიანად სახელმწიფო, ყველა ინსტრუმენტის გამოყენებით გააგრძელებს ბრძოლას იმისათვის, რომ მკვლელობაში დამნაშავეები დაისაჯონ და მომავლში აღარ ხდებოდეს, ის რაც ოკუპაციის პირობებში ხდება. იმ მიზნებს მივაღწიოთ მშვიდობიანად, რასაც არჩილ ტატუნაშვილი, გიგა ოთხოზორია, დათო ბაშარული და უამრავი ჩვენი ახალგაზრდა შეიარაღებული დაპირისპირებების, რუსული აგრესიის დროს შეეწირა. ასევე, ჯერ კიდევ გამოსაძიებელია ირაკლი კვარაცხელიას საქმე.
„მინდა კიდევ ერთხელ თანაგრძნობა გამოვხატო ოჯახის მიმართ ჩემი და სახელმწიფოს სახელით. გვახსოვს და ყოველთვის გვემახსოვრება, რომ არჩილ ტატუნაშვილი გმირია და ყველაფერს გავაკეთებთ, რათა დამნაშავეებმა პასუხი აგონ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

2 апреля - день рождения Арчила Татунашвили. Сегодня убитому в оккупированном Цхинвали Арчилу Татунашвили исполнилось бы 36 лет.
Госминистр Грузии по примирению и гражданскому равноправию Кетеван Цихелашвили посетила братскую магилу на кладбище Мухатгверди и еще раз выразила свои соболезнования семье Татунашвили.
"Больше года прошло после того, как его незаконно арестовали, пытали и убили в оккупированном Россией Цхинвальском регионе. Виновные, которые убили Татунашвили, превратили эту дату в трагедию и для семьи, и каждого из нас.
Сегодня наша делегация в Женеве и государство в целом, с использованием всех инструментов, продолжит борьбу для того, чтобы виновные в этом убийстве были наказаны и в будущем не повтарилось то, что происходит в условиях оккупации. Чтобы мы мирным путем достигли цель, ради которой умерли Арчил Татунашвили, Гига Отхозория, Дато Башарули и многие молодые люди. Дело Ираклия Кварацхелия еще предстоит расследовать», - заявила Цихелашвили.
"Я хочу еще раз выразить свои соболезнования от имени государства. Мы помним и всегда будем помнить, что Арчил Татунашвили - герой и мы сделаем все, чтобы виновные были наказаны“- сказала Кетеван Цихелашвили.