შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დიასპორის საკითხთა სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარესთან ფუად მურადოვთან ერთად, მარნეულში საქართველოს აზერბაიჯანელთა საინტეგრაციო ცენტრი გახსნა.
ცენტრი მრავალპროფილური იქნება და მასში იფუნქციონირებს ქართული და აზერბაიჯანული ენის, ისტორიის შემსწავლელი კურსები, სპორტული წრეები და ა.შ.
სახელმწიფო მინისტრმა შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და განაცხადა, რომ ქვეყანაში სამოქალაქო ინტეგრაციის მიღწევა უმთავრესი ამოცანაა, რაც იმას ნიშნავს, რომ თითოეული მოქალაქე, განურჩევლად ეთნიკური და რელიგიური კუთვნილებისა, თანასწორია.
„სახელმწიფო ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ შექმნას პირობები, როცა ჩვენი თითოეული მოქალაქე მაქსიმალურად რეალიზებული იქნება. იმედი მაქვს, აღნიშნული ცენტრის გახსნა ამ მიმართულებით გადადგმული ერთ-ერთი ნაბიჯი იქნება და სწორედ სამოქალაქო ინტეგრაციის ამოცანებს დაეხმარება.
„მახარებს ის, რომ ახალგაზრდები აქტიურები არიან, ძალიან ბევრი იდეა და პროექტია. ესაა თაობა, რომლებიც მშობლიურ ენასთან ერთად სახელმწიფო ენასაც ფლობენ. ასევე თავის პროფესიას, ძალიან კარგად. ვფიქრობ, ქვეყნისათვის, ჩვენი საერთო სახელმწიფოსათვის, ეს ნამდვილი შენაძენია, ახალი ძალა, რომელმაც აუცილებლად უნდა თქვას თავისი სიტყვა და ქვეყნის განვითარების საქმეში წვლილი შეიტანოს. მადლობა მინდა გადავუხადო ყველას, ვინც ამაში გვეხმარება. სტუმრებს აზერბაიჯანიდან, რა თქმა უნდა, ძალიან დიდი მადლობა სტუმრობისა და ჩართულობისათვის. საქართველოსა და აზერბაიჯანს სტრატეგიული ურთიერთობები და მეგობრობა აკავშირებს. ეს, რა თქმა უნდა, მომავალშიც გაგრძელდება და მინდა ამ ცენტრს საქმიანობაში წარმატება ვუსურვო“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დიასპორის საკითხთა სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარე ფუად მურადოვმა, საქართველოს პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ბექა ოდიშარიამ, მაჟორიტარმა დეპუტატებმა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა. ღონისძიებას აგრეთვე დაესწრნენ აზერბაიჯანისა და თურქეთის ელჩები.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili together with Fuad Muradov, Chairman of the State Committee of Diaspora Issues of the Republic of Azerbaijan opened in Marneuli Georgian Center for the Integration of Azerbaijanis.
The center will be multi-profile. There will be Georgian and Azerbaijani language courses, history courses, sports circles and so on.
The State Minister addressed the gathered community and said that achieving civic integration is the main task of the State and it means that each citizen is equal, despite ethnicity or religion.
"The State will do everything in order to create conditions where every citizen of the country will be maximally realized. I hope the opening of this center will be one of the steps that will be taken in this direction and will help with the tasks of civic integration.
"I am pleased that young people are active, there are many ideas and projects. This is a generation that knows both native and State language. I think it is a real acquisition for the country, a new force for our common state that must say its word and contribute to the development of the country. I want to thank everyone who helps us. Of course, our guests from Azerbaijan – thanks for their visit and engagement. Georgia and Azerbaijan are connected with strategic relations and friendship. This will certainly continue in the future and I would like to wish this center to succeed", - said Ketevan Tsikhelashvili.
Fuda Muradov, the Chairman of the Diaspora Issues Committee of the Republic of Azerbaijan, Beka Odisharia, the Head of the Diaspora and Caucasus Issues Committee of the Parliament of Georgia, Majoritarian MPs and local government representatives also addressed the public. The event was also attended by the Ambassadors of Azerbaijan and Turkey.