შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების ომის ეროვნული კოლეჯის სტუდენტებსა და სხვადასხვა ფაკულტეტის წარმომადგენლებს შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დელეგაციის წევრებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობაზე, განგრძობადი ოკუპაციის შედეგად ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების კუთხით შექმნილ გამოწვევებზე მიაწოდა ინფორმაცია. ისაუბრა პრობლემებზე, რომლებთან გამკლავებაც გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებ მოსახლეობას ყოველდღიურად უწევს.
საუბარი რუსეთის დესტრუქციულ პოლიტიკასა და ამ პოლიტიკის შედეგებსაც შეეხო. ქეთევან ციხელაშვილმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის პრიორიტეტებზე და ნაბიჯებზე, რომელთაც საქართველო რუსეთის პოლიტიკას უპირისპირებს.
ამ მხრივ ყურადღება დაეთმო სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელმაც სტუმრებში განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია. სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად მიმოიხილა ყველა ის ასპექტი, რომელთაც ინიციატივა მოიცავს. აღნიშნა, რომ „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ უკვე აქტიური იმპლემენტაციის პროცესშია. ისაუბრა შეღავათებზე, რომლითაც ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობა აღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში ისარგებლებს.
შეხვედრის ბოლოს დისკუსია გაიმართა. სტუმრებმა არაერთი კითხვა დასვეს როგორც ოკუპაციის შედეგებზე, ისე სამშვიდობო პროექტებსა და მათ მნიშვნელობაზე, რაზეც ამომწურავი პასუხები მიიღეს.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with students of the US National War College and representatives of various faculties.
The State Minister informed the delegation members about the situation in the occupied territories, the challenges created in humanitarian and security as a result of the continuous occupation. She also talked about the problems of the population living in the villages along the dividing line.
The conversation touched upon Russia's destructive policy and the results of this policy. Ketevan Tsikhelashvili emphasized the priorities and steps of the Georgian government's peace policy, which Georgia opposes Russia's policy.
In this regard, attention was paid to the peace initiative "A Step to a Better Future", which caused special interest in guests. The State Minister in details reviewed all aspects of the initiative. She pointed out that "A Step to a Better Future" is already in the process of active implementation. Tsikhelashvili talked about the benefits that the residents of the territories receive from this initiative.
The discussion was held at the end of the meeting. The guests have asked a number of questions about the results of the occupation as well as the peacekeeping projects and their importance, and received comprehensive answers.