შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე რუსლან აბაშიძე ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს, ერიკ ჰოგს შეხვდა.
შეხვედრაზე პირველ რიგში სოფელ შამგონადან გატაცებული გელა როსტობაიას საკითხზე იმსჯელეს, რომელიც ამ მომენტისათვის უკვე გათავისუფლებულია. იგი საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე სწორედ ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიამ გადმოიყვანა.
საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა 2-3 აპრილს ჟენევაში გამართული საერთაშორისო მოლაპარაკებები იყო. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ სტუმარს მის მიმდინარეობასა და შედეგებზე ინფორმაცია მიაწოდა. დეტალურად ისაუბრა 47-ე რაუნდზე განხილული თემების შესახებ.
მოგვიანებით საუბარი ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფორმატის ირგვლივ წარიმართა. აღინიშნა გალში IPRM-ის აღდგენის საჭიროება და სამუშაო, რომელიც ამ მიმართულებით ტარდება.
ხაზი გაესვა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის როლსა და მისი საქმიანობის მნიშვნელობას კონფლიქტის მშვიდობიანად მოგვრების საქმეში.

First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ruslan Abashidze met Eric Hog, the Head of the EUMM mission.
First of all, the issue of Gela Rostavaia, kidnapped from the village of Shamgona, was discussed at the meeting. He was taken to the Georgian government controlled territory by the EU Monitoring Mission.
One of the main topics of discussion was Geneva international talks held on April 2-3. The First Deputy State Minister provided the guest with information on its progress and results. He spoke about the topics discussed in the 47th round.
Later, the format of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was discussed. They underlines the need for restoration of IPRM in Gali and talk about a work that is taking place in this direction.