შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელწმიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრთან, ვიცე-პრემიერთან მაია ცქიტიშვილთან ერთად პანკისის ხეობაში იმყოფება, სადაც შეხვედრები იმართება.
თავდაპირველად მინისტრები ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყვარელწყალში ახალგაზრდებს შეხვდნენ და მათთან ხეობაში დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ ისაუბრეს. საუბარი სხვა თემებსაც შეეხო. მათ შორის განათლების მიმართულებით მოსალოდნელ ცვლილებებს, ტურიზმის განვითარების მიზნით დაგეგმილ ნაბიჯებს, ჰესებს და ა.შ. შეხვედრას ესწრებოდა თემირლან მაჩალიკაშვილის დედაც - მედიკო მარგოშვილი.
„მიხარია, რომ კიდევ ერთხელ ვარ ხეობაში. პანკისში თვენახევრის წინაც გახლდით, მოსახლეობის სხვადასხვა ჯგუფს შევხვდით. დღეს ვიცე-პრემიერ მაია ცქიტიშვილთან ერთად ვიმყოფები აქ იმისათვის, რომ კიდევ უფრო ხელშესახები და კონკრეტული გავხადოთ ის გეგმები, რომლებიც მთავრობას პანკისის ხეობისა და ზოგადად სხვადასხვა რეგიონის განვითარების თვალსაზრისით აქვს. მოგეხსენებათ, მთავრობის პრიორიტეტი რეგიონების გაძლიერებაა.
„ხეობის განვითარებასთან ერთად ჩვენი ამოცანა, ბუნებრივია ისაა, რომ პანკისის მოსახლეობა კიდევ უფრო მეტად ჩაერთოს ქვეყნის ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში. აბსოლუტური პრიორიტეტი, ინფრასტრუქტურასთან ერთად, ბუნებრივია, განათლება გახლავთ. ახლა სწორედ ახალგაზრდების ჯგუფს შევხვდით მათი ინიციატივით და მოხარული ვიქნები, თუ ხეობიდან კიდევ უფრო მეტი ახალგაზრდა ჩაერთვება. ამას მხოლოდ წავახალისებთ. მე მათ კონკრეტულ გეგმებზე ვესაუბრე. მათ შორის იმ შესაძლებლობებზე, რაც უმაღლესი განათლების საფეხურზე პანკისის ხეობის ახალგაზრდებისათვის გამოყოფილი კვოტების გაზრდის თვალსაზრისით არსებობს. ზოგადად, განათლების მიმართულება სახელმწიფოსათვის უმთავრესი პრიორიტეტი ხდება, მათ შორის ბიუჯეტიდან ასიგნებების თვალსაზრისით და მგონია, რომ ეს ხეობაზეც თავის დადებით ეფექტს აუცილებლად იქონიებს,“ – განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მოგვიანებით მინისტრებმა სოფელ მატანში გადაინაცვლეს, სადაც მოსახლეობასთან გაიმართა შეხვედრა. მათ სოფლის მაცხოვრებლებისაგან მატანის და ზოგადად, ხეობის საჭიროებების შესახებ მიიღეს ინფორმაცია. ისაუბრეს გამოწვევების გადაჭრის გზებსა და გეგმებზე.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili is in the Pankisi Gorge with the Minister of Regional Development and Infrastructure, Maia Tskitishvili, where the meetings are held.
Initially, the Ministers met with young people in the village of Kvareltskhali, Akhmeta municipality, and talked about the infrastructure projects planned in the Gorge. The conversation also touched upon other topics. Including changes in the direction of education, steps planned for the development of tourism, etc. The meeting was attended by Temirlan Machalikashvili's mother - Mediko Margoshvili.
"I am glad that I am again in the Gorge. I was here half a month ago and met different groups of people. Today I am here with the Vice Prime Minister Maia Tskhitishvili in order to make even more tangible and concrete plans that the Government has in terms of development of the Pankisi Gorge and the different regions in general. As you know, the government's priority is to strengthen the regions.
"Together with the development of the valley, our task is to achieve more involvement of the population of Pankisi in the life of the country. Absolute priority, along with the infrastructure, is education. Now we met a group of young people on their initiative and I would be glad if more young people will get involved. We will only encourage it. I spoke to them about their specific plans. Including the possibilities of increasing the quotas allocated to young people from Pankisi Gorge in higher education. In general, the direction of education is the main priority for the State, including the budget allocations and I think that this will have its positive effect also on the Gorge", - said Ketevan Tsikhelashvili.
Later, the ministers moved to the village of Matani, where the meeting was held. They received information on the needs of the population of the village and the needs of the valley in general. They talked about challenges and plans for solving challenges.