შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრისა და რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის შეხვედრები პანკისის ხეობის სოფლებში გრძელდება. ამჯერად ისინი ომალოს, ყვარელწყალსა და დუისს ესტუმრნენ.
ომალოში ქეთევან ციხელაშვილი და მაია ცქიტიშვილი მოსახლეობას მათ საჭიროებებზე სასაუბროდ შეხვდნენ. ადგილობრივებმა სასმელი წყლის სათავე ნაგებობის მოწყობაზე, ხეობაში სასწრაფო დახმარების მანქანის დანიშვნასა და სპორტული და კულტურული ობიექტების მშენებლობის აუცილებლობაზე ისაუბრეს.
ომალოდან მინისტრებმა სოფელ ყვარელწყლის საზოგადოებრივ ცენტრში გადაინაცვლეს, სადაც პანკისის უხუცესებთან გამართეს შეხვედრა. ერთ-ერთი მთავარი თემა, რაზეც მათ უხუცესებთან ისაუბრეს, პანკისისა და თუშეთის დამაკავშირებელი გზის მშენებლობაა. რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა აღნიშნა, რომ პროექტი არ შეჩერებულა.
ბოლო შეხვედრა კი სოფელ დუისში ქალთა საბჭოსთან გაიმართა. როგორც სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა განაცხადა, შეხვედრები ძალიან საინტერესო და ნაყოფიერი აღმოჩნდა.
„მოსახლეობის სხვადასხვა ჯგუფს შევხვდით. ერთ-ერთი შეხვედრა ქალთა საბჭოსთან, პედაგოგებთან გაიმართა. მათ შორის ახალგაზრდა ქალბატონებთან, რომელთაც ახლახან გაიარეს სპეციალური პროგრამა ბიზნესის წარმოებაში. ჩვენ ეს პროგრამა გაერო-სთან ერთად განვახორციელეთ. 14 პირიდან ათმა უკვე მცირე გრანტი აიღო და საკუთარ წარმოებას იწყებენ. მინდა მათ წარმატებები ვუსურვო. „ეს მხოლოდ ერთი ფრაგმენტია იმ პროგრამიდან, რომელიც პანკისის განვითარებისათვის გვაქვს. დღეს მოსახლეობასთან სწორედ გეგმებს, ხედვებს, პრობ
ლემებსა და გამოწვევებს განვიხილავდით, რომლებიც მათ აქვთ. ძალიან მიხარია, რომ მოსახლეობის სხვადასხვა ჯგუფმა ისიც აღნიშნა, რაც უკვე გაკეთდა, რადგან ჩვენ მათთან ერთად, ძალიან მჭიდრო თანამშრომლობითა და ჩართულობით ვცდილობთ ამ ხეობამ სრულად გამოიყენოს ის მაღალი პოტენციალი, რომელიც აქვს ეკონომიკური, სოციალური, ტურისტული თუ კულტურული თვალსაზრისით. ეს ხეობა არ არის მხოლოდ ლანდშაფტი. ესაა კულტურა, ხალხი, იდენტობა და ტრადიციები, რომელსაც იგი ატარებს ქისტური და ქართული ურთიერთობების თვალსაზრისით.
„მგონია, რომ ძალიან პროდუქტიული შეხვედრები იყო. თქვენ იცით, რომ მათში ვიცე-პრემიერი, ინფრასტრუქტურის მინისტრი მონაწილეობდა და რა თქმა უნდა, ძალიან ბევრი საკითხი უშუალოდ ინფრასტრუქტურას და ამ მიმართულებით გასაწევ სამუშაოებს ეხებოდა. მოსახლეობა, როგორც ყოველთვის, ძალიან აქტიური იყო. მიხარია, რომ აქ ვიზიტის შესაძლებლობა მაქვს და ბუნებრივია, ამ რეგიონში მუშაობას მომავალშიც ინტენსიურად გავაგრძელებთ. მითუფრო, მოგეხსენებათ, განვითარების სპეციალური გეგმა გვაქვს და ამ გეგმის შემდგომ გადამუშავებაში მოსახლეობა უშუალოდაა ჩართული“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality and the Minister of Regional Development and Infrastructure continue to hold meetings in the villages of Pankisi Gorge. This time they visited Omalo, Kvareltskali and Duisi.
In Omalo Ketevan Tsikhelashvili and Maia Tskhitishvili met with the locals and talked about their needs. The locals talked about the problem of drinking water, emergency ambulance service in the Gorge and the necessity to build sports and cultural objects.
From Omalo ministers moved to Kvareltskali Public Center and met with Pankisi elders. One of the main topics was the construction of a road connecting Pankisi and Tusheti. The Minister of Regional Development and Infrastructure noted that the project has not been stopped.
The last meeting was held at the Women's Council in Duisi. As the State Minister Ketevan Tsikhelashvili said, meetings were very interesting and fruitful.
"We met different groups of people. One of the meetings was held with the Women's Council, teachers. Including young women who have recently passed a special program in business. We have implemented this program together with the United Nations. Ten out of 14 women have already received a small grant and are going to start their own production. I wish them success. This is only a fragment from the program that we have for the development of Pankisi. Today, we are discussing plans, vision and challenges of the population. I am glad that different groups of people mentioned what we have already done. With the close cooperation and engagement we want to help the Pankisi Gorge to use fully the high potential that it has from economic, social, tourist or cultural viewpoints. This valley is not just a landscape. This is culture, people, identity and traditions, which are carried out in terms of Kist and Georgian relations.
"I think these meetings were very productive. You know that Vice Prime Minister and Minister of Infrastructure also participated and many issues were directly related to the infrastructure. The population, as always, was very active. I am glad that I have the opportunity to visit the Gorge and naturally we will continue to work in this region intensively. We have a special plan of development and the population is involved in the further processing of this plan", - said Ketevan Tsikhelashvili.