შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) რეგიუნულ დირექტორს აფშან ხანს შეხვდა.
შეხვედრის მთავარი თემა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა იყო. საუბარი შეეხო ჰუმანიტარული თვალსაზრისით მოსახლეობის წინაშე მდგარ გამოწვევებს, ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებსა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობის შეზღუდვას.
„ძალიან მნიშვნელოვანი შეხვედრა გვქონდა. გაერო და მისი ინსტიტუციები ჩვენი მნიშვნელოვანი პარტნიორები არიან, რომლებიც აფხაზეთის რეგიონში პროექტებს ახორციელებენ. ამჯერად ბავშვთა უფლებებზე ვმსჯელობდით. როცა ჩვენ ადამიანის უფლებებსა და ჰუმანიტარულ სიტუაციაზე ვსაუბრობთ, ეს განსაკუთრებული პრიორიტეტია. საქმე ბავშვების ჯანმრთელობას, მათ იმუნიზაციას, განათლების შესაძლებლობას ეხება.
„ასევე ვისაუბრეთ იმ ვითარებაზე, რომელიც გალში ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობისთვისაა შექმნილი და საჭიროებებზე, რომ საერთაშორისო პარტნიორების მეშვეობით გადაიდგას ნაბიჯები, რათა ბაღიდან დაწყებული, სკოლით დასრულებული, მათი განათლების უფლება და შესაძლებლობა უზრუნველყოფილი იქნას. ეს საკვანძო საკითხია.“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with UNICEF Regional Director in European and Central Asian Countries Afshan Khan.
The main topic of the meeting was the situation on the occupied territories. Discussions focused on the challenges faced by the population in humanitarian terms, the violations of human rights and the restriction of access to education on native language.
"We had a very important meeting. UN and its institutions are our important partners, which are implementing projects in the region of Abkhazia. This time we discussed children's rights. When we are talking about human rights and humanitarian situation, this is a special priority. The case concerns the health of children, their immunization and the possibility of education.
"We also talked about the situation in Gali, the difficulties that has been created for ethnic Georgians and needs to take steps through international partners to ensure their right to education and the opportunity of education, starting from the kindergartens and ending with schools. This is a key issue", - said Ketevan Tsikhelashvili.