შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) რეგიუნულ დირექტორს აფშან ხანს შეხვდა.
შეხვედრის მთავარი თემა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა იყო. საუბარი შეეხო ჰუმანიტარული თვალსაზრისით მოსახლეობის წინაშე მდგარ გამოწვევებს, ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებსა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შესაძლებლობის შეზღუდვას.
„ძალიან მნიშვნელოვანი შეხვედრა გვქონდა. გაერო და მისი ინსტიტუციები ჩვენი მნიშვნელოვანი პარტნიორები არიან, რომლებიც აფხაზეთის რეგიონში პროექტებს ახორციელებენ. ამჯერად ბავშვთა უფლებებზე ვმსჯელობდით. როცა ჩვენ ადამიანის უფლებებსა და ჰუმანიტარულ სიტუაციაზე ვსაუბრობთ, ეს განსაკუთრებული პრიორიტეტია. საქმე ბავშვების ჯანმრთელობას, მათ იმუნიზაციას, განათლების შესაძლებლობას ეხება.
„ასევე ვისაუბრეთ იმ ვითარებაზე, რომელიც გალში ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობისთვისაა შექმნილი და საჭიროებებზე, რომ საერთაშორისო პარტნიორების მეშვეობით გადაიდგას ნაბიჯები, რათა ბაღიდან დაწყებული, სკოლით დასრულებული, მათი განათლების უფლება და შესაძლებლობა უზრუნველყოფილი იქნას. ეს საკვანძო საკითხია.“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Госминистр по примирению и гражданскому равноправию Кетеван Цихелашвили встретилась с региональным директором ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии Афшаном Ханом.
Основной темой встречи была ситуация на оккупированных территориях. Стороны обсудили проблемы, с которыми сталкивается население в гуманитарном плане, нарушениях прав человека и ограничение доступа к образованию на родном языке.
,,У нас была очень важная встреча. ООН и ее институты являются нашими важными партнерами, которые реализуют проекты в Абхазии. На этот раз мы обсуждали права детей. Когда мы говорим о правах человека и гуманитарной ситуации, права детей - это особый приоритет. Дело касается здоровья детей, их иммунизации и возможности получения образования.
Мы говорили и о ситуации в Гали, о тех трудностях, которые были созданы для этнических грузин. Мы должны предпринять шаги c помощью международных партнеров и обеспечить их права на образование и возможность получения образования на родном языке, начиная с детских садов и заканчивая школами. Это - ключевой вопрос’’, - сказала Кетеван Цихелашвили.