შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე რუსლან აბაშიძე საქართველოში ვიზიტად მყოფ უკრაინის სახელმწიფო სტრუქურული ერთეულებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შეხვდა.
სასწავლო ვიზიტის მიზანია საქართველოს გამოცდილების გაცნობა და გაზიარება გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების - ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება - სამოქმედო გეგმების შესრულებასთან დაკავშირებით.
შეხვედრაზე საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა ოკუპირებული ტერიტორიები და იქ არსებული სიტუაცია იყო. რუსლან აბაშიძემ სტუმრებს ინფორმაცია ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ მძიმე ჰუმანიტარულ ვითარებაზე, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებზე, ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციასა და გადაადგილების შეზღუდვაზე მიაწოდა.
შეხვედრაზე საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის შესახებაც ისაუბრეს. იმსჯელეს შერიგებისა და ჩართულობის მიმართულებით განხორციელებულ და მიმდინარე ღონისძიებებზე, ასევე სამომავლოდ დაგეგმილ ნაბიჯებზე.
დეტალურად მიმოიხილეს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ", რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკურ გაძლიერებასა და მათთვის სხვადასხვა სერვისზე წვდომის გამარტივებას გულისხმობს. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ ინიციატივა ამჟამად უკვე ინპლემენტაციის პროცესშია.
საუბრის თემა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებები და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმიც იყო. მხარეებმა იმსჯელეს ფორმატის ეფექტიანობასა და მიმდინარეობაზე. ხაზი გაესვა სამშვიდობო პროცესში ქალთა ჩართულობის მნიშვნელობას.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ruslan Abashidze met with representatives of Ukraine's state structural units and civil society representatives.
The goal of the study visit is to introduce and share Georgian experience regarding UN Security Council Resolutions - Women, Peace and Security - on implementation of action plans.
One of the main topics of discussion was the occupied territories of Georgia and the situation there. Ruslan Abashidze informed the guests about the serious humanitarian situation in the occupied regions, the gross violation of human rights, the discrimination on ethnic grounds and the restriction of movement.
They also talked about Georgia's peacekeeping policy. Discuss the ongoing and current events in the direction of reconciliation and engagement, as well as the planned steps.
Participants discussed the Government's peace initiative "A Step to a Better Future", which envisages economic strengthening of the population living on the occupied territories and facilitating access to various services to them. The First Deputy State Minister said that the initiative is currently in the process of implementation.
Geneva International Discussions and the Incident Prevention and Response Mechanism also were discussed. The sides talked about the efficiency and progress of the format. The importance of women's participation in the peace process was emphasized.