რუსული ოკუპაციისგან მომდინარე საფრთხეებსა და ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებების კუთხით არსებულ მძიმე ვითარებაზე სახელმწიფო მინისტრის გერმანიის ბუნდესტაგის წევრს დირკ ვიზეს ესაუბრა.
დირკ ვიზეს, რომელიც ამავდროულად გერმანიის მთავრობის უფლებამოსილი პირია რუსეთთან საზოგადოებათა შორის ურთიერთობის საკითხებში, ქეთევან ციხელაშვილმა დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ორივე ოკუპირებულ რეგიონში მშობლიურ ენაზე სწავლების აკრძალვასა და ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციაზე.
ერთ საათიანი შეხვედრის დროს საუბარი შეეხო საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებსა და ხელოვნური ბარიერების აღმართვას. გერმანიის ბუნდესტაგის წევრმა დეტალურად მიიღო ინფორმაცია სამშვიდობო ინიციატივა ,,ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ შესახებ და სახელმწიფო მინისტრს გერმანიის მხარდაჭერა აღუთქვა სამშვიდობო პროექტების განხორციელებაში.

Serious situation in terms of human rights violations and the existing challenges on the occupied territories of Georgia. These issues the State Minister for Reconciliation and Civic Equality discussed with
Dirk Wiese, the member of the German Bundestag.
Ketevan Tsikhelashvili provided
Dirk Wiese, who at the same time is an authorized person of the German government in relations with Russia, detailed information about the prohibition of teaching in native language in both occupied regions and discrimination on ethnic grounds.
During the one-hour meeting, the issues of illegal detention of Georgian citizens and artificial barriers were discussed. A member of the German Bundestag also received detailed information about the peace initiative "A Step to a Better Future" and promised the State Minister the support of Germany in the peacekeeping projects.