შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ქალთა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან და ექსპერტებთან ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ბოლო რაუნდების შესახებ, ინფორმაციის გაზიარების მიზნით, შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ზვიადაძემ და საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლაშა დარსალიამ დამსწრე საზოგადოებას დისკუსიების მიმდინარეობა გააცნეს. ისაუბრეს ბოლო რაუნდებზე განხილულ საკითხებსა და მომავალ რაუნდზე დღის წესრიგში მდგარ თემებზე. იმსჯელეს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მნიშვნელობასა და მის როლზე კონფლიქტის მოგვარების საქმეში.
ხაზი გაესვა ქალთა ჩართულობის მნიშვნელობას კონფლიქტის მშვიდობიანად მოგვარების საქმეში. აღინიშნა, რომ ეს სამშვიდობო პროცესს მეტ დინამიზმს სძენს.
“აღნიშნული საინფორმაციო შეხვედრა უკვე ტრადიციულია და ერთობლივი პარტნიორობით წლების განმავლობაში ტარდება. შეხვედრები ყოველთვის საკმაოდ საინტერესოა. მას ესწრებიან როგორც სხვადასხვა უწყების, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. ის ადამიანები, რომლებიც ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მოლაპარაკებების პროცესში არიან ჩართულნი. ნებისმიერ კითხვაზე, რაც სამოქალაქო სექტორს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს გაუჩნდათ, ამომწურავი პასუხები იქნა გაცემული. აღნიშნული ტიპის შეხვედრები მომავალშიც აუცილებლად გაგრძელდება“,- განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
დამსწრე საზოგადოების წინაშე სიტყვით აგრეთვე წარსდგნენ გაეროს მუდმივი კოორდინატორი და გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში ლუიზა ვინტონი, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძე, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ირაკლი ანთაძე და ა.შ.
აღნიშნული შეხვედრა ტარდება გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების „ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე“ განხორციელების 2018-2020 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში. იგი გაეროს ქალთა ორგანიზაციისა და ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის მხარდაჭერით გაიმართა.

With the organization of the Office of the State Minister for reconciliation and Civic Equality, in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs and UN Women, women's of non-governmental organizations and experts received the information about the last rounds of Geneva International Discussions (GID) during the information meeting.
Head of Department of Autonomous Republic of Abkhazia, Former Autonomous District of South Ossetia and Civil Integration Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Zviad Zviadadze and the Deputy Minister of Foreign Affairs Lasha Darsalia introduced to the audience the details of GID. They talked about the issues discussed in the last rounds and the topics that are on the agenda of the next round. The importance of the GID and its role in the conflict resolution process was noted.
The importance of women's involvement in the peaceful settlement of the conflict was emphasized. It was noted that this fact will make the peace process more dynamic.
"This information meeting is already traditional and is held jointly for years. Meetings are always quite interesting. They are attended by the representatives of various agencies as well as non-governmental organizations. Also people who are engaged in the process of Geneva International Discussions. All the questions of the representatives of the civil sector and non-governmental organizations were answered exhaustively. These types of meetings will continue in the future as well", - said Zviad Zviadadze.
The United Nations Permanent Coordinator and UNDP Permanent Representative in Georgia Luiza Winton, Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia Ruslan Abashidze and the deputy director of the Information Security Department of the State Security Service Irakli Antadze also delivered speeches during the meeting.
This meeting is undertaken within the UN Security Council resolutions "On women, peace and security" within the 2018-2020 National Action Plan.