„საქართველოს ყველა მოქალაქეს მინდა დამოუკიდებლობის დღე მივულოცო. ეს თითოეული ჩვენი თანამოქალაქის მონაპოვარია,“ - ასე მიულოცა ქეთევან ციხელაშვილმა დამოუკიდებლობის დღე საქართველოს მოსახლეობას თავისუფლების მოედნიდან, სადაც ამ დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას დაესწრო.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის თქმით, 26 მაისი არის დღე, რომლისთვისაც ჩვენმა წინაპრებმა, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა, ჯერ კიდევ ერთი საუკუნის წინ იბრძოლეს.
„მაშინ საბჭოთა იმპერიამ ჩვენი დამოუკიდებლობა მთელი შვიდი ათწლეულით შეაფერხა, მაგრამ უკვე მეოთხედი საუკუნეა ჩვენ ისევ გვაქვს დამოუკიდებლობა, რასაც უნდა გავუფრთხილდეთ. ჩვენი ბრძოლა დამოუკიდებლობისათვის არ დასრულებულა. ცხადია არ დასრულდება, ვიდრე საქართველოს ტერიტორიების მეხუთედი ოკუპირებულია. ჩვენ ამ ბრძოლას ვაგრძელებთ. ვაგრძელებთ მშვიდობიანად, განვითარებით, პროგრესით და მას აუცილებლად გამარჯვებით დავასრულებთ.
„დღეს მე ახალქალაქში ვიქნები ჩვენ სომეხ თანამოქალაქეებთან. განსაკუთრებული აღნიშვნა გვექნება მარნეულშიც, ჩვენ აზერბაიჯანელ თანამოქალაქეებთან. მინდა მივმართო თითოეულ თანამოქალაქეს, სხვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური წარმომავლობის ადამიანებს საოკუპაციო ხაზის აქეთ თუ იქით, რომ თავისუფლება უდიდესი ღირებულება და უდიდესი მონაპოვარია და თითოეული მათგანის თავისუფლებას, რაც ჩვენი ქვეყნის თავისუფლებაა, დავიცავთ. ეს დღე ჩვენია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
2019 წლის დამოუკიდებლობის დღე ცოდნის გაზიარებასა და მის მნიშვნელობას ეძღვნება. 26 მაისის ღონისძიებებში ჩართულია ყველა სახელმწიფო სტრუქტურა და მათ კოორდინაციას საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია უწვევს.

«Я хочу поздравить всех граждан Грузии с Днем независимости. Это достижение каждого гражданина», - так поздравила Кетеван Цихелашвили с Днем независимости население Грузии с площади Свободы, где приняла участие в мероприятии, посвященном этому дню.
По словам Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, 26 мая - это день, за который наши предки, независимо от этнического или религиозного происхождения сражались столетия назад.
«Тогда, на протяжении 70 лет, наше демократическое развитие было замедлено оккупацией со стороны Советской империи, но уже четверть века как мы обрели вновь независимость, о которой мы должны заботиться. Наша борьба за независимость не окончена. Борьба не закончится, пока пятая часть территорий Грузии оккупирована. Мы продолжаем эту борьбу путём мира, развития, прогресса и она обязательно завершится победой.
Сегодня я еду в Ахалкалаки к нашим согражданам – этническим армянам. Будем праздновать День независимости и среди наших сограждан – этнических азербайджанцев. Я хочу обратиться к каждому гражданину, людям разного этнического или религиозного происхождения по ту или эту сторону линии оккупации и сказать, что свобода имеет большую ценность и является великим достижением, мы должны защищать свободу каждого гражданина, т.к. это является свободой нашей страны. Этот наш день», - заявила Кетеван Цихелашвили.
День независимости 2019 года посвящен обмену знаниями и его важности. В мероприятиях 26 мая участвуют все государственные структуры при координации Администрации Правительства Грузии.