„საქართველოს ყველა მოქალაქეს მინდა დამოუკიდებლობის დღე მივულოცო. ეს თითოეული ჩვენი თანამოქალაქის მონაპოვარია,“ - ასე მიულოცა ქეთევან ციხელაშვილმა დამოუკიდებლობის დღე საქართველოს მოსახლეობას თავისუფლების მოედნიდან, სადაც ამ დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას დაესწრო.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის თქმით, 26 მაისი არის დღე, რომლისთვისაც ჩვენმა წინაპრებმა, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობისა, ჯერ კიდევ ერთი საუკუნის წინ იბრძოლეს.
„მაშინ საბჭოთა იმპერიამ ჩვენი დამოუკიდებლობა მთელი შვიდი ათწლეულით შეაფერხა, მაგრამ უკვე მეოთხედი საუკუნეა ჩვენ ისევ გვაქვს დამოუკიდებლობა, რასაც უნდა გავუფრთხილდეთ. ჩვენი ბრძოლა დამოუკიდებლობისათვის არ დასრულებულა. ცხადია არ დასრულდება, ვიდრე საქართველოს ტერიტორიების მეხუთედი ოკუპირებულია. ჩვენ ამ ბრძოლას ვაგრძელებთ. ვაგრძელებთ მშვიდობიანად, განვითარებით, პროგრესით და მას აუცილებლად გამარჯვებით დავასრულებთ.
„დღეს მე ახალქალაქში ვიქნები ჩვენ სომეხ თანამოქალაქეებთან. განსაკუთრებული აღნიშვნა გვექნება მარნეულშიც, ჩვენ აზერბაიჯანელ თანამოქალაქეებთან. მინდა მივმართო თითოეულ თანამოქალაქეს, სხვადასხვა ეთნიკური და რელიგიური წარმომავლობის ადამიანებს საოკუპაციო ხაზის აქეთ თუ იქით, რომ თავისუფლება უდიდესი ღირებულება და უდიდესი მონაპოვარია და თითოეული მათგანის თავისუფლებას, რაც ჩვენი ქვეყნის თავისუფლებაა, დავიცავთ. ეს დღე ჩვენია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
2019 წლის დამოუკიდებლობის დღე ცოდნის გაზიარებასა და მის მნიშვნელობას ეძღვნება. 26 მაისის ღონისძიებებში ჩართულია ყველა სახელმწიფო სტრუქტურა და მათ კოორდინაციას საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია უწვევს.

"I want to congratulate every citizen of Georgia on the Independence Day. This is the achievement of each of our citizen". With these words Ketevan Tsikhelashvili congratulated the Independence Day to the population of Georgia from the Freedom Square, where she attended the event dedicated to this day.
According to the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, May 26 is the day for which our ancestors - regardless of ethnic or religious origin - fought for a century ago.
"In that period the Soviet Empire hindered our independence for seven decades, but for a quarter of a century we still have the independence that we should take care of. Our struggle for independence is not over. It is obvious that the fifth of Georgian territory is occupied. We are continuing this struggle. We continue peacefully, with development, progress and we will finish it with victory.
"Today I will be in Akhalkalaki with our Armenian citizens. We will also have a special celebration in Marneuli, with our Azerbaijani citizens. I want to address every citizen, people of different ethnic and religious origins, people living along the occupation line and on occupied territories, that freedom is our greatest value. Freedom of each of them is our country's freedom. This is our day", - said Ketevan Tsikhelashvili.
This year the Independence Day is devoted to the sharing knowledge and the importance of education. All the state structures are involved in the events of May 26 and the administration of the Government of Georgia coordinate their activities.