შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოს მოსახლეობას დამოუკიდებლობის დღე ახალქალაქიდან მიულოცა, სადაც 26 მაისისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში მიიღო მონაწილეობა და შეკრებილ საზოგადოებას მიმართა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, დამოუკიდებლობის დღე ახალქალაქში ასე მასშტაბურად წელს პირველად აღინიშნა. ღონისძიებები ქალაქში დილიდან დაიწყო. ცენტრალურ ქუჩებში გამოიფინა სამხედრო ტექნიკა და აღჭურვილობა, დაიდგა ცნობილი ადამიანების ბიოგრაფიული სტენდები, მთელი დღის განმავლობაში იმართებოდა სხვადასხვა ტიპის აქტივობა, რომლებიც ყველა ასაკის ადამიანზე იყო გათვლილი, მოეწყო გამოფენა-გაყიდვა, გაიმართა სპორტული წარმოდგენები, შემეცნებითი და კულტურული ღონისძიებები ადგილობრივი ანსამბლების მონაწილეობით, 17 საათსა და ათ წუთზე კი, ისევე როგორც მთელ საქართველოში, სახელმწიფო ჰიმნი შესრულდა.
„მთელ საქართველოს ახალქალაქიდან ვულოცავ დამოუკიდებლობის დღეს. რა თქმა უნდა, განსაკუთრებით ვულოცავ ჩვენს ახალქალაქელებს. ეს თითოეული ჩვენგანის დღეა, თითოეული ჩვენგანის ზეიმი და მონაპოვარია, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა. ჩვენმა წინაპრებმა ამ დღისთვის იბრძოლეს, მოიპოვეს თავისუფლება და ჯერ კიდევ ასი წლის წინ შექმნეს სამაგალითო დემოკრატიული სახელმწიფო. მართალია, ჩვენი დემოკრატიული განვითარება საბჭოთა კავშირის მხრიდან ოკუპაციამ მთელი შვიდი ათწლეულით შეაფერხა, მაგრამ თავისუფლება დავიბრუნეთ, მას არ დავთმობთ და მეტიც - ჩვენი ბრძოლა გრძელდება, ვიდრე საქართველოს ტერიტორიების 20 პროცენტი ოკუპირებულია. ეს ბრძოლა მშვიდობიანია -განვითარებით, განათლებითა და პროგრესით. წლევანდელი დევიზია გააზიარე ცოდნა და დარწმუნებული ვარ, მეტი ცოდნით, თითოეული ოჯახის კეთილდღეობით, ამ გამოწვევასაც აუცილებლად დავძლევთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili congratulated the Georgian population on the Independence Day from Akhalkalaki, where he participated in the events dedicated to May 26 and addressed the gathered community.
According to the decision of the Prime Minister of Georgia, the Independence Day in Akhalkalaki was marked the first time this year so solemnly. Events started in the city from morning. The military equipment were exhibited in the central streets, biographical stands of well-known people were organized, throughout the day different types of activities were held for people of all ages, exhibition-sale, sports and cultural events with the participation of local ensembles. At 17:10 in Akhalkalaki, as well as in the whole Georgia, the national anthem was sung.
"I congratulate all of Georgia from Akhalkalaki on Independence Day. Of course I especially want to congratulate locals of Akhalkalaki. It is the day of each of us, the celebration and the achievement of each of us, regardless of ethnic or religious affiliation. Our ancestors fought for this day, achieved freedom and created an exemplary democratic state a hundred years ago. The occupation by the Soviet Union suspended our development for seven decades, but we have restored freedom and we will not give up and more - our struggle continues until 20 percent of Georgian territories are occupied. Our fight is peaceful-with development, education and progress. This year's motto is “Share the knowledge” and I am sure with more knowledge and the welfare of each family we will definitely overcome this challenge", - said Ketevan Tsikhelashvili.