შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოს მოსახლეობას დამოუკიდებლობის დღე ახალქალაქიდან მიულოცა, სადაც 26 მაისისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში მიიღო მონაწილეობა და შეკრებილ საზოგადოებას მიმართა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, დამოუკიდებლობის დღე ახალქალაქში ასე მასშტაბურად წელს პირველად აღინიშნა. ღონისძიებები ქალაქში დილიდან დაიწყო. ცენტრალურ ქუჩებში გამოიფინა სამხედრო ტექნიკა და აღჭურვილობა, დაიდგა ცნობილი ადამიანების ბიოგრაფიული სტენდები, მთელი დღის განმავლობაში იმართებოდა სხვადასხვა ტიპის აქტივობა, რომლებიც ყველა ასაკის ადამიანზე იყო გათვლილი, მოეწყო გამოფენა-გაყიდვა, გაიმართა სპორტული წარმოდგენები, შემეცნებითი და კულტურული ღონისძიებები ადგილობრივი ანსამბლების მონაწილეობით, 17 საათსა და ათ წუთზე კი, ისევე როგორც მთელ საქართველოში, სახელმწიფო ჰიმნი შესრულდა.
„მთელ საქართველოს ახალქალაქიდან ვულოცავ დამოუკიდებლობის დღეს. რა თქმა უნდა, განსაკუთრებით ვულოცავ ჩვენს ახალქალაქელებს. ეს თითოეული ჩვენგანის დღეა, თითოეული ჩვენგანის ზეიმი და მონაპოვარია, განურჩევლად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა. ჩვენმა წინაპრებმა ამ დღისთვის იბრძოლეს, მოიპოვეს თავისუფლება და ჯერ კიდევ ასი წლის წინ შექმნეს სამაგალითო დემოკრატიული სახელმწიფო. მართალია, ჩვენი დემოკრატიული განვითარება საბჭოთა კავშირის მხრიდან ოკუპაციამ მთელი შვიდი ათწლეულით შეაფერხა, მაგრამ თავისუფლება დავიბრუნეთ, მას არ დავთმობთ და მეტიც - ჩვენი ბრძოლა გრძელდება, ვიდრე საქართველოს ტერიტორიების 20 პროცენტი ოკუპირებულია. ეს ბრძოლა მშვიდობიანია -განვითარებით, განათლებითა და პროგრესით. წლევანდელი დევიზია გააზიარე ცოდნა და დარწმუნებული ვარ, მეტი ცოდნით, თითოეული ოჯახის კეთილდღეობით, ამ გამოწვევასაც აუცილებლად დავძლევთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравила из г. Ахалкалаки население Грузии с Днем независимости, где приняла участие в мероприятиях, посвященных празднованию 26 мая и обратилась к общественности. Согласно решению Премьер-министра Грузии, в этом году День независимости в Ахалкалаки был отмечен так масштабно впервые.
Мероприятия в городе начались с утра. Военная техника и оборудование были выставлены на центральных улицах, были установлены биографические стенды известных людей, в течение дня проходили разного рода мероприятия, которые были предназначенны для людей всех поколений, была организована выставка-продажа, спортивные мероприятия, познавательные и культурные мероприятия с участием местных ансамблей, а в 17:10 был исполнен государственный гимн также как по всей Грузии.
«Поздравляю всю Грузию из г. Ахалкалаки с Днем независимости. Особенно поздравляю жителей ахалкалакцев. Это день каждого из нас, праздник и достижение каждого из нас, независимо от этнической или религиозной принадлежности. Наши предки боролись за этот день, приобрели свободу и ещё сто лет назад создали образцовое демократическое государство. Правда наше демократическое развитие было замедлено оккупацией Советским Союзом на протяжении 70 лет, но мы вернули свободу, мы не сдадимся и больше того - наша борьба продолжается до тех пор, пока 20 процентов территорий Грузии оккупированы. Эта мирная борьба - с развитием, образованием и прогрессом. Девизом этого года является-поделись знанием, и я уверена, что с большими знаниями, с благосостоянием каждой семьи, мы обязательно преодолеем этот вызов», - заявила Кетеван Цихелашвили.