შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში პროექტის ,,ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ შემაჯამებელ ღონისძიებაზე სიტყვით წარსდგა.
პროექტი 2017 წელს დაიწყო და მისი მიზანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და დასავლური ღირებულებების გაცნობაა. იგი ორ ეტაპს მოიცავს: მონაწილეების (მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდების) გადამზადება და გადამზადებული თანატოლგანმანათლებლების მიერ მოხალისეობრივ საფუძველზე შეხვედრების ჩატარება - სკოლების ადმინისტრაციასთან, მასწავლებლებთან, სტუდენტებთან და ა.შ. ამ დროისათვის  24 მუნიციპალიტეტის 146 სოფელში, 203 ტრენინგი ჩატარდა, რომელსაც 4510 მონაწილე დაესწრო.
შემაჯამებელ ღონისძიებაზე, ტრენერები დაჯილდოვდნენ და მათ სერთიფიკატები გადაეცათ. მანამდე ისინი საინფორმაციო ტურის ფარგლებში აკადემიის ცხოვრების წესს გაეცნენ,  აკადემიაში მიმდინარე პროგრამებისა და პროექტების, არსებული საგანმანათლებლო შესაძლებლობების შესახებ ცნობიერება აიმაღლეს, რასაც შემოდგომაზე დაგეგმილი საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებშიც გამოიყენებენ.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მოხალისე ტრენერებმა მოქალაქეებს, რომელთაც ქართულ ენაზე ინფორმაციის წვდომასთან დაკავშირებით პრობლემა აქვთ, ევროპის შესაძლებლობები დაანახეს ვაჭრობის, სოფლის მეურნეობისა და განათლების მიმართულებით.  შესაბამისად, დაანახეს პერსპექტივები, რომლებიც ჩვენ ქვეყანას განვითარებისათვის გააჩნია.
„იმ ორი დღეში, რომლებიც ახალგაზრდებმა აკადემიაში გაატარეს, კიდევ ერთხელ დარწმუნდნენ, რომ სურვილის შემთხვევაში შესაძლებელია იყო რეალიზებული და ქვეყნის დამცველი, შეისწავლო უამრავი პროფესია და საკუთარი შესაძლებლობები ქვეყნის სამსახურს მოახმარო“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
აუდიტორიას აგრეთვე მიესალმნენ ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორის მოადგილე რამაზ კვარაცხელია, USAID საქართველოს მისიის დირექტორი პიტერ ვიბლერი და აშშ-ს თავდაცვის ატაშე პოლკოვნიკი ჯეფრი ჰარტმანი.
პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრთან, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის (PITA) პროგრამასთან თანამშრომლობის ფარგლებში ხორციელდება.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури выступила в рамках проекта «Молодые европейские послы» на итоговом мероприятии в Академии национальной обороны Грузии имени Давида Агмашенебели.
Проект начался в 2017 году, целью которого было повышение осведомленности о важности европейской и евроатлантической интеграции Грузии среди представителей этнических меньшинств, а также ознакомление с западными ценностями. Проект состоит из двух этапов: подготовка участников (в том числе представителей этнических меньшинств) и проведение встреч с переподготовленными сверстниками на добровольной основе для администрации школ, учителей, студентов и так далее. Всего было проведено 203 тренинга в 146 сёлах, в 24 муниципалитетах, в которых приняли участие 4510 человек. На итоговом мероприятии тренеры были награждены сертификатами.
В рамках информационной кампании тренеров ознакомили с правилами Академии, они получили информацию о существующих программах, проектах и образовательных возможностях Академии. Эти знания будут использованы в рамках информационной кампании запланированной осенью. Заместитель государственного министра говорила о важности проекта и отметила, что тренеры-волонтеры проинформировали население, у которых проблемы с доступом к информации на грузинском языке, о европейских возможностях в сфере торговли, сельского хозяйства и образовании.
Соответственно, показали перспективы, развития, которые существуют в нашей стране. «За два дня, которые молодые люди провели в Академии, они ещё раз убедились, что, если есть желание, возможно себя реализовать, стать защитником страны, овладеть разными профессиями и использовать свои возможности во благо страны», - заявила Лия Гигаури.
Аудиторию также поприветствовали Заместитель ректора Академии национальной обороны Грузии имени Давида Агмашенебели Рамаз Кварацхелия, Директор миссии USAID в Грузии Питер Виблер и атташе по обороне США полковник Джеффри Хартман. Проект «Молодые европейские послы» осуществляется по инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при сотрудничестве с Информационным центром НАТО и ЕС, Агенством США по международному развитию и «Программой поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) Ассоциации ООН Грузии.