ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სიტუაცია და საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკა დიდი ბრიტანეთის პარლამენტში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მიერ გამართულ შეხვედრაზე საუბრის მთავარი თემა იყო. ქეთევან ციხელაშვილმა სამშვიდობო პროგრამის განხორციელების გზებზე დეტალურად პარტიათაშორისი საპარლამენტო ჯგუფის ხელმძღვანელთან, ჯონათან ჯანოგლისთან გამართულ შეხვედრაზე ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა ის გამოწვევები, რასთან გამკლავებაც როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ისე გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრებ მოსახლეობას ყოველდღიურ რეჟიმში უწევს. საპარლამენტო ჯგუფის ხელმძღვანელმა ინფორმაცია მიიღო მოსახლეობისთვის გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვასა და ამით გამოწვეულ სირთულეებზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკაზე, რომლითაც საქართველო რუსულ ოკუპაციას პასუხობს და ჯონათან ჯანოგლის საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გააცნო.
სამშვიდობო ინიციატივა იყო საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა მომდევნო შეხვედრაზეც, რომელიც სახელმწიფო მინისტრმა საგარეო და თანამეგობრობის ოფისში აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის დირექტორატის დამატებით დირექტორთან, რუპერტ აინლისთან გამართა. სახელმწიფო მინისტრმა ბრიტანულ მხარეს სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკასა  და ამ კუთხით გადადგმულ ნაბიჯებზეც მიაწოდა ინფორმაცია.
ქეთევან ციხელაშვილი Chatham House-ის კონფერენციის „წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგი: შენარჩუნება და მოდერნიზაცია“ გახსნასაც დაესწრო, რომელზეც ყოველწლიურად იწვევენ.
მოგვიანებით სახელმწიფო მინისტრი გავლენიანი საექსპერტო წრეების წამომადგენლებს სამუშაო ლანჩზე შეხვდა. მათ შორის Centre for European Reform-ის საგარეო პოლიტიკის დირექტორს იან ბონდის, Foreign Policy Centr-ის უფროს მრჩეველს ქრეიგ ოლიფანტის, Henry Jackson Society-ს რუსეთისა და ევრაზიის კვლევის ცენტრის დირექტორს ენდრიუ ფოქსელის და ა.შ. საუბრის თემა კონფლიქტის მშვიდობიანად მოგვარების გზები და ის ნაბიჯები იყო, რომელთაც საქართველოს ხელისუფლება ამ მიმართულებით დგამს.
„ბრიტანეთი საქართველოს მჭიდრო პარტნიორია. მასპინძლებს ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობისა და სურვერენიტერის მხარდაჭერისთვის, აგრეთვე ახლახანს გაერო-ს გენერალურ ასამბლეაზე საქართველოსა და 44 ქვეყნის მიერ ინიცირებული რეზოლუციის მხარდაჭერისა და თანასპონსორობისთვის მადლობა გადავუხადე.
„ბრიტანეთი არის ქვეყანა, რომელიც მხარს უჭერს სამშვიდობო პროცესს და კონფლიქტის მოგვარებაში ფაქტობრივად 25 წელია ჩართულია. მასპინძლებმა დაადასტურეს მყარი მზაობა თანამშრომლობის გაგარძელებასა და გაფართოებასთან დაკავშირებით. რაც მთავარია - საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკს, ჩვენი მიდგომებისა და ახალი ინიციატივების მიმართ მხარდაჭერა. ვისაუბრეთ ჩვენი თანამშორმობის კონკრეტულ მიმართულებებზე და დაისახა გეგმები,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Ситуация на оккупированных территориях и мирная политика Правительства Грузии были главной темой обсуждения на встрече, проведенной Государственным министром Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в Парламенте Великобритании.
Кетеван Цихелашвили детально обсудила пути реализации мирной программы на встрече с руководителем Межпартийной парламентской группы Джонатаном Джаногли. Государственный министр рассмотрела те вызовы, с которыми приходится ежедневно сталкиваться населению, которое проживает как  на оккупированных территориях, так и вдоль разделительной линии.
Руководитель парламентской группы получил информацию об ограничении свободы передвижения населения и связанных от этого трудностях. На встрече Кетеван Цихелашвили подчеркнула важность политики примирения и вовлечения, с помощью которой Грузия реагирует на российскую оккупацию и ознакомила Джонатана Джаногли с мирной инициативой Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему». Мирная инициатива была одной из главных тем встречи с Директором Управления Восточной Европы и Центральной Азии Рупертом Аинлисом, которая состоялась в Офисе иностранных дел и по делам Содружества.
Государственный министр также проинформировала британскую сторону о политике гражданской интеграции и мерах, принятых в этом направлении. Кетеван Цихелашвили приняла участие в открытии конференции Chatham House на тему: «Международный порядок основанный на правилах: сохранение и модернизация», где её ежегодно приглашают. Позже Государственный министр встретилась с представителями влиятельных экспертных кругов за рабочим ланчем. Среди них были директор по внешней политике Centre for European Reform - Ян Бонд, старший политический советник Foreign Policy Centre - Крейг Олифант, директор российско-евразийского исследовательского центра Henry Jackson Society - Эндрю Фоксел. На встрече обсудили пути мирного урегулирования конфликта и шаги предпринятые Правительством Грузии в этом направлении.
«Великобритания является близким партнером Грузии. Я поблагодарила  британскую сторону за поддержку территориальной целостности и суверенитета нашей страны, а также за поддержку резолюции, инициированной Грузией и 44 странами на Генеральной Ассамблее ООН. Великобритания - это страна, которая поддерживает мирный процесс и фактически в течение 25 лет участвует в урегулировании конфликта. Британская сторона подтвердила твердую готовность продолжить и  расширить сотрудничество, а что самое важное – выразила поддержку мирной политике Грузии, нашим подходам и новым инициативам. Мы говорили о конкретных направлениях нашего сотрудничества и определили планы на будущее», - заявила Государственный министр.