შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპული საგარეო ქმედებათა სამსახურის, რუსეთის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის, ცენტრალური აზიის, რეგიონული თანამშრომლობისა და ეუთო-ს დირექტორატის ხელმძღვანელს ლუკ დევინს შეხვდა.
შეხვედრაზე საუბრის ძირითადი დრო სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ დაეთმო.  მიმოიხილეს მისი განხორციელების მიმდინარეობა და შედეგები. ხაზი გაუსვეს ინიციატივის სრულად ამოქმედების საჭიროებასა და სარგებელს, რომლითაც ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობა მის ფარგლებში ისარგებლებს.
აღინიშნა სამშვიდობო ინიციატივის  განხორციელებისათვის ევროკავშირის მხრიდან პოლიტიკური და ფინანსური მხარდაჭერის მნიშვნელობა. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ევროკავშირის მიერ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისადმი გამოხატული მტკიცე და განგრძობითი დახმარებისათვის მადლობა გადაუხადა. ასევე ხაზი გაუსვა ლუკ დევინის უშუალო როლსა და ჩართულობას სამშვიდობო ინიციატივის განხორციელების პროცესში.
საუბრის კიდევ ერთი თემა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება და ის სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემები იყო, რაც მოსახლეობას  აწუხებს. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ინფორმაცია მიაწოდა გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვით გამოწვეულ სირთულეებზე და ადამიანის უფლებათა სხვა დარღვევებზე.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with the Head of the European External Action Service, Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Cooperation and OSCE Directorate Luke Devins.
The main topic of the meeting was the peace initiative "A Step to a Better Future". They discussed the progress and results of its implementation, emphasized the necessity and benefits, which will people living in the occupied territories and along the dividing lines receive from this project.
The importance of political and financial support of the EU for the implementation of the peace initiative was noted. The State Minister thanked the guest for the strong and continuous assistance of the European Union towards Georgia's peacekeeping policies. She also emphasized the direct role and involvement of Luke Devins in the implementation of the peace initiative.
Another issue of the conversation was the situation in the occupied territories and the socio-economic problems that the population suffers. The State Minister provided the guest with information on the difficulties caused by restriction of freedom of movement and other human rights violations.