შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპული საგარეო ქმედებათა სამსახურის, რუსეთის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის, ცენტრალური აზიის, რეგიონული თანამშრომლობისა და ეუთო-ს დირექტორატის ხელმძღვანელს ლუკ დევინს შეხვდა.
შეხვედრაზე საუბრის ძირითადი დრო სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ დაეთმო.  მიმოიხილეს მისი განხორციელების მიმდინარეობა და შედეგები. ხაზი გაუსვეს ინიციატივის სრულად ამოქმედების საჭიროებასა და სარგებელს, რომლითაც ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობა მის ფარგლებში ისარგებლებს.
აღინიშნა სამშვიდობო ინიციატივის  განხორციელებისათვის ევროკავშირის მხრიდან პოლიტიკური და ფინანსური მხარდაჭერის მნიშვნელობა. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ევროკავშირის მიერ საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისადმი გამოხატული მტკიცე და განგრძობითი დახმარებისათვის მადლობა გადაუხადა. ასევე ხაზი გაუსვა ლუკ დევინის უშუალო როლსა და ჩართულობას სამშვიდობო ინიციატივის განხორციელების პროცესში.
საუბრის კიდევ ერთი თემა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება და ის სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემები იყო, რაც მოსახლეობას  აწუხებს. სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ინფორმაცია მიაწოდა გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვით გამოწვეულ სირთულეებზე და ადამიანის უფლებათა სხვა დარღვევებზე.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с руководителем директората Европейской службы внешних действий по вопросам России, Восточного партнёрства, Центральной Азии, регионального сотрудничества и ОБСЕ Люком Девином.
Основное время встречи было уделено мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему», рассмотрели ход и результаты реализации инициативы. На встрече была подчеркнута необходимость полного осуществления инициативы и важность льгот, которыми воспользуется население, проживающее на оккупированных территориях и вдоль разделительных линий. Также была отмечена важность политической и финансовой поддержки со стороны ЕС для реализации мирной инициативы.
Государственный министр поблагодарила гостя за твёрдую и постоянную помощь, оказываемую ЕС мирной политике Грузии и подчеркнула непосредственную роль и участие Люка Девина в процессе осуществления мирной инициативы. Еще одной темой встречи была существующая ситуация на оккупированных территориях и те социально-экономические проблемы, которые беспокоят население.
Государственный министр проинформировала гостя о трудностях, вызванных ограничением свободного передвижения и другими нарушениями прав человека. В завершении встречи стороны договорились о продолжении сотрудничества, были определены планы будущего сотрудничества.