შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი შეხვედრაზე, რომელიც ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიისა და კრიზისების მართვის სამოქალაქო ასპექტების კომიტეტის (CIVCOM) დელეგატებს შორის გაიმართა, მოხსენებით წარსდგა.
შეხვედრის მთავარი მიზანი კონფლიქტის მოგვარების შესახებ საქართველოს მთავრობის პოზიციის გაგება და ოკუპირებულ რეგიონებთან დაკავშირებით ფართო სურათის დანახვა  იყო.  მას  ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის  ხელმძღვანელი ერიკ ჰოგი უძღვებოდა.
დახურულ შეხვედრაზე ის მნიშვნელოვანი საკითხები იქნა განხილული, რაც ევროკავშირის სადამკვირვებლო  მისიის მანდატს, მათ მომავალ საქმიანობას, მნიშვნელობასა და ზოგადად, სამშვიდობო პროცესში საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებს ახლავს. აღინიშნა ის ფაქტი, რომ ევროკავშირის მისიას არ ეძლევა გამყოფი ხაზის მიღმა მანდატით გათვალისწინებული უფლებამოსილების განხორციელების საშუალება.
საუბარი აგრეთვე შეეხო ნაბიჯებს, რომელთაც საქართველო კონფლიქტის მშვიდობიანად დარეგულირების, არსებული საფრთხეების პრევენციისა და განეიტრალების მიზნით დგამს. ქეთევან ციხელაშვილმა სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ისაუბრა და სტუმრებს დეტალურად გააცნო თითოეული მიმართულება, რომელთაც ინიციატივა მოიცავს.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili made a report on the meeting with the EU Monitoring Mission and the Committee for Civilian Aspects of Crisis Management (CivCom) delegates.
The main goal of the meeting was to understand the position of the Government of Georgia on the resolution of the conflict and to see a wide picture of the occupied regions issues. The meeting was headed by Eric Hogg, the Head of the EU Monitoring Mission.
At the closed meeting the participants discussed important issues, which are accompanied by the EUMM mandate, their future activities, importance and the peace process, Georgia-EU relations. It was noted that the EU mission is not allowed to exercise the mandate beyond the division line.
Discussions also focused on the steps of Georgia towards the peaceful resolution of the conflict, preventing and neutralizing existing threats. Ketevan Tsikhelashvili talked about the peace initiative "A Step to a Better Future" and introduced the guests each direction, which includes the initiative.