2-3 ივლისს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 48-ე რაუნდი გაიმართა, სადაც პირველ რიგში  ენგურის ხიდზე მდებარე ე.წ. გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის საკითხი იქნა განხილული. საქართველოს დელეგაციამ ყურადღება გაამახვილა იმ მძიმე შედეგებზე, რომლებიც აღნიშნულ ქმედებას მოჰყვა და ხაზი გაუსვა  სიტუაციის დარეგულირების აუცილებლობას.
განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა არჩილ ტატუნაშვილის, გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარული მკვლელობის ფაქტებზე. საქართველოს წარმომადგენლებმა კვლავ დააყენეს აღნიშნულ საქმეებზე მართლმსაჯულების აღსრულების საჭიროება. ქართველმა მონაწილეებმა ყურადღება გაამახვილეს ირაკლი კვარაცხელიას რუსეთის უკანონო სამხედრო ბაზაზე ტყვეობაში გარდაცვალებაზე და რუსეთის ფედერაციისგან საქმის მასალების დაუყოვნებლივ გაზიარება მოითხოვეს.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში  ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და გამყოფი ხაზების გასწვრივ კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული პრობლემები იქნა განხილული. გამოწვევებს, რომლებთან გამკლავებაც მათ ყოველდღიურ რეჟიმში უწევთ.
ქართულმა მხარემ წამოჭრა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის პრობლემა. შეშფოთება გამოხატეს უკანონო დაკავებებისა და გატაცების ფაქტების გამო და ხაზგასმით დააფიქსირეს ამ ყველაფრის მიუღებლობა. საუბარი შეეხო თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვის, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის, საკუთრებისა და სხვა ფუნდამენტური უფლებების დარღვევის საკითხს.
განსაკუთრებული განხილვის საგანი იყო გალისა და ახალგორის ქართველი მოსახლეობის ეთნიკური დისკრიმინაციის მძიმე შედეგები და ამ გამოწვევის დაუყოვნებლივ გადაჭრის აუცილებლობა.
არაერთხელ აღინიშნა  გალის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) აღდგენის აუცილებლობა, ყოველგვარი წინაპირობის გარეშე.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში  იძულებით გადაადგილებული პირების უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების საკითხის განხილვის დაწყებისთანავე რუსეთის ფედერაციის დელეგაციის წევრებმა, მათ შორის მონაწილეებმა სოხუმიდან და ცხინვალიდან, შეხვედრა წინა რაუნდების მსგავსად დატოვეს.

2-3 июля состоялся 48-й раунд Женевских международных дискуссий, где в первую очередь был рассмотрен вопрос закрытия т.н. контрольно-пропускного пункта на мосту Ингури.
Грузинская делегация подчеркнула те последствия, которые последовали за закрытием т.н. контрольно-пропускного пункта, и необходимость урегулирования ситуации. Особое внимание было уделено фактам убийства Арчила Татунашвили, Гиги Отхозория и Давида Башарули. Представители Грузии по-прежнему подняли вопрос необходимости исполнение правосудия по этим делам.
На встрече грузинская делегация обратила особое внимание на смерть Ираклия Кварацхелия на незаконной российской военной базе и потребовала от  Российской Федерации немедленного обмена материалами дела. В группе по гуманитарным вопросам обсудили проблемы безопасности и гуманитарные проблемы населения, пострадавшего от конфликта, которые проживают на оккупированных территориях и вдоль разделительных линий; а также вызовы, с которыми приходится ежедневно сталкиваться населению.
Грузинская сторона подняла проблему нарушения прав человека на оккупированных территориях. Грузинская делегация выразила обеспокоенность по поводу фактов незаконного задержания и похищения людей и подчеркнула неприемлемость этого процесса. На встрече обсудили ограничения свободного передвижения, запрет на получение образования на родном языке, вопросы нарушения фундаментальных прав, прав на собственность.
Предметом особого внимания были серьезные последствия дискриминации населения - этнических грузин в Гали и Ахалгори и необходимость немедленного решения этого вызова. Неоднократно была подчёркнута необходимость восстановления встреч в Гали в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM), без каких-либо предварительных условий. До начала рассмотрения вопросов в рамках рабочей группы по гуманитарным вопросам - безопасное и достойное возвращение внутренне перемещенных лиц, члены делегации Российской Федерации, в том числе участники из Сухуми и Цхинвали, покинули встречу как и на предыдущем раунде.