კიდევ ერთი რეზოლუცია, რომელიც მხარს უჭერს სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ - ლუქსემბურგში ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის 28-ე ყოველწლიური სესიის ფარგლებში მიღებულ იქნა ლუქსემბურგის დეკლარაცია, რომელშიც შევიდა რეზოლუცია საქართველოს შესახებ სახელწოდებით „უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებების მდგომარეობა აფხაზეთში, საქართველო და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთი, საქართველო“.
მასში ნათქვამია, რომ ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეა “მხარს უჭერს საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივას - „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომლის მიზანია აფხაზეთში, საქართველოში და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში, საქართველოში მცხოვრები ადამიანების ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება, ასევე გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ხალხთა შორისი კონტაქტების და ნდობის აღდგენის ხელშეწყობა.“
რეზოლუციაში გამოთქმულია მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტისადმი მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში. აქვე დეტალურადაა აღწერილი საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებული მძიმე ვითარება, რაც რუსეთის უკანონო ქმედებების შედეგადაა გამოწვეული.
იგი მკაცრად გმობს სოხუმსა და ცხინვალში რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლების მიერ საქართველოს მოქალაქეების, არჩილ ტატუნაშვილის, გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარულის მკვლელობებს და ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონში უკანონოდ განლაგებულ რუსეთის სამხედრო ბაზაზე ირაკლი კვარაცხელიას საეჭვო ვითარებაში გარდაცვალების ფაქტს.
რეზოლუციის პრეამბულაში საპარლამენტო ასამბლეა მხარს უჭერს იძულებით გადაადგილებული პირებისა და ლტოლვილების უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უფლებას. ასამბლეა ასევე მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, დაიცვას საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური ნორმები და პრინციპები, შეცვალოს უკანონო გადაწყვეტილება საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების შესახებ და შეასრულოს 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება.

Another resolution that supports the peace initiative "A Step to a Better Future" - was adopted in the framework of the 28th Annual Session of the OSCE Parliamentary Assembly in Luxembourg. The resolution “The Security and Human Rights Situation in Abkhazia, Georgia and Tskhinvali Region/South Ossetia, Georgia.” was prepared by Georgia.
According to the resolution, OSCE Parliamentary Assembly "supports the Georgian Government's peace initiative - "A Step to a Better Future" aimed at improving humanitarian and socio-economic conditions in Abkhazia, Georgia and the Tskhinvali region/South Ossetia.
The resolution expresses strong support for Georgia's territorial integrity and sovereignty in its internationally recognized borders. There is also a detailed description of the security situation in the occupied regions of Georgia, in terms of human rights and humanitarian grounds, which is caused by the illegal actions of Russia.
The resolution adopted by the OSCE Parliamentary Assembly’s Committee on Political Affairs and Security also condemns the murder of the Georgian citizens, Archil Tatunashvili, Giga Otkhozoria, and Davit Basharuli. The document also covers the death of Irakli Kvaratskhelia, who committed suicide in ‘unclear circumstances’ in an interrogation room, on the territory of occupied Abkhazia.
In the Preamble of the Resolution, the Parliamentary Assembly supports the right of safe and dignified return of IDPs and refugees. The Assembly also calls upon the Russian Federation to follow the fundamental norms and principles of international law to change the illegal decision of the so-called Recognition of independence of the occupied territories of Georgia and comply with the 12 August 2008 ceasefire agreement.