10 საკითხი განიხილეს ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის 94-ე შეხვედრაზე, რომელიც თითქმის მთელი დღის განმავლობაში გრძელდებოდა.
შეხვედრაზე მთავარ საკითხად, ქართული მხარის მიერ არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობა და მის წამებაში დამნაშავე პირების პასუხისგებაში მიცემა იქნა დაყენებული. აგრეთვე, ოფიციალური თბილისის წარმომადგენლების კატეგორიული მოთხოვნა გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვლილი დავით ბაშარულის საქმეზე არსებულ კითხვებზე ობიექტური პასუხების გაცემა იყო. მხარეებმა წინა შეხვედრის შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებული ინციდენტებიც განიხილეს.
„შეხვედრა საკმაოდ კონსტრუციულად წარიმართა, სამუშაო გარემოში. პირველ რიგში, რა თქმა უნდა, არჩილ ტატუნაშვილისა და დავით ბაშარულის თემები დავაყენეთ, სადაც სამწუხაროდ პროგრესი ჯერ კიდევ არ გვაქვს. არჩილ ტატუნაშვილის შინაგანი ორგანოების გადმოცემაზე ცხინვალის რეჟიმის წარმომადგენლები ისევ უარს ამბობენ. ასევე იმ პირად ნივთებზე, რომლებიც მას თან ჰქონდა.
„საუბარი ასევე იყო უკანონო ბორდერიზაციაზე. მათი მხრიდან დაყენებულ იქნა ე.წ. საზღვრის დემარკაცის საკითხი, რაზეც რა თქმა უნდა, ჩვენ ვერასოდეს შევთანხმდებით. ამ თემის განხილვაშიც კი არ შევდივართ, რადგან აღნიშნული ფორმატის ფარგლებს სცდება.
„ჩვენი მხრიდან ასევე დაყენებული იყო ამოუცნობი საფრენი აპარატების მიერ თბილისის მიერ კონტროლირებადი საჰაერო სივრცის დარღვევის ფაქტი, რაზეც კონკრეტული განმარტება და პასუხი ვერ მივიღეთ, მაგრამ იმედი გვაქვს, რომ მომავალი შეხვედრისათვის ცხინვალის წარმომადგენლებისა და რუსული საოკუპაციო ძალის წარმომადგენლების მხრიდან რაიმე ინფორმაცია გვექნება“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ზვიად ზვიადაძემ.

10 вопросов были обсуждены на 94-ой встрече в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты в Эргнети, которая длилась почти целый день. Главной темой встречи с грузинской стороны был вопрос убийства Арчила Татунашвили и привлечение к ответственности лиц виновных в его пытках. Также, Представители официального Тбилиси категорически потребовали дать объективный ответ по поводу неясных обстоятельств смерти Давида Башарули.
Стороны обсудили инциденты произошедшие после предыдущей встречи. «Встреча была довольно конструктивной и прошла в рабочей обстановке. Прежде всего мы, конечно, затронули темы Арчила Татунашвили и Давида Башарули, в которых, к сожалению, пока у нас нет прогресса. Представители цхинвальского режима по-прежнему отказываются передавать внутренние органы Арчила Татунашвили, а также те личные вещи, которые у него были с собой.
На встрече также говорили о незаконной бордеризации. С их стороны был поставлен вопрос демаркации т.н. границы с чем мы никогда не согласимся. Мы даже не рассматриваем этот вопрос, потому что он выходит за рамки этого формата. С нашей стороны также был поставлен факт нарушения неопознанным летающим аппаратом воздушного пространства контролируемого Тбилиси, на который мы не получили конкретного объяснения и ответа, но мы надеемся, что к будущей встречи у нас будет какая то информация от представителей Цхинвали и российских оккупационных сил», - заявил руководитель департамента по вопросам А/Р Абхазии и бывшего автономного округа Южной Осетии Аппарата государственного министра Грузии Звиад Звиададзе.
Следующая встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты состоится 29 августа.