შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი აფხაზეთში სტრატეგიული პარტნიორობის ფარგლებში მოქმედ საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრაზე ქეთევან ციხელაშვილს საერთაშორისო ორგანიზაციებმა ინფორმაცია აფხაზეთში მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების შესახებ გააცნეს.
შეხვედრისას სახელმწიფო მინისტრმა გაეროსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივის "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ" ფარგლებში განხორციელებულ პროექტებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სამშვიდო ინიციატივის მიმართ ოკუპირებული რეგიონებიდან დაინტერესება უპრეცედენტოდ დიდია.
„დღეს გვქონდა შეხვედრა აფხაზეთში მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციებთან. გაეროს ორგანიზაციებს და სხვა ორგანიზაციებთან, რომლებიც ახორციელებენ მნიშვნელოვან პროექტებს. ძირითადად ეს არის ჰუმანიტარული პროექტები, რომელიც გამიზნული არის ადგილობრივი მოსახლეობის დახმარებისათვის. ძალიან ფართო სპექტრი არის აქტივობების. რა თქმა უნდა, ჩვენი ინტერესი გახლავთ ის, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციებს ქონდეთ რეგიონში აქტიურობის, განხორციელების იმ საქმიანობისა, რომელიც მიმართულია მოსახლეობის საჭიროებებზე. ამავდროულად ჩვენ ვისაუბრეთ რა თქმა უნდა იმ ინიციატივებზე, რასაც ახორციელებს საქართველოს ხელისუფლება ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში და კერძოდ ახალი ინიციატივის "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ" ფარგლებში, არის ძალიან დიდი ინტერესი იმისა, რომ მოსახლეობის მხრიდან კიდევ უფრო გაფართოვდეს კონტაქტები. რა თქმა უნდა ჩვენ ვისაუბრეთ იმ გამოწვევებზეც, რომელიც ხელს უშლის ამ ინტერესების განხორციელებას და გზებზე თუ როგორ უნდა დაიძლიოს ისინი", - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის განმარტებით ის ჰუმანიტარული პროექტები, რომლებსაც საქართველოში გაეროს წარმომადგენლობა და საერთაშორისო ორგანიზაციები აფხაზეთში ახორციელებენ ძალიან მნიშვნელოვანია.
შეხვედრა გაეროს ოფისში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და საქართველოში გაეროს წარმომადგენლობის ორგანიზებით გაიმართა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями международных организаций, работающих в Абхазии в рамках стратегического партнерства. На встрече представители международных организаций проинформировали Кетеван Цихелашвили о текущих и запланированных в Абхазии проектах.
Госминистр, со своей стороны, рассказала о проектах, реализуемых в рамках мирной инициативы правительства «Шаг к лучшему будущему», и отметила, что интерес к этой инициативе со стороны людей, проживающих на оккупированных территориях, беспрецедентно большой.
„Сегодня у нас была встреча с работающими в Абхазии международными организациями. Организациями ООН и другими международными организациями, которые осуществляют важные проекты. В основном это гуманитарные проекты, которые направлены на помощь местного населения. Есть очень широкий спектр активностей. Мы заинтересованы в том, чтобы у международных организаций была возможность осуществлять в регионе деятельность, направленную на нужны населения. В то же время мы, разумеется, говорили об инициативах, которые правительство Грузии осуществляет в рамках политики вовлеченности, и, в частности, о новой инициативе «Шаг к лучшему будущему». Есть очень большой интерес в плане расширения контактов между людьми. Конечно же, мы также говорили и о вызовах, которые мешают реализации этихо интересов, и путях их преодоления», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Госминистр подчеркнула важность гуманитарных проектов, которые осуществляются представительством ООН в Грузии и международными организациями в Абхазии.
Встреча была организована представительством ООН в Грузии по инициативе Аппарата госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.