„საქმის კურსში ჩაყენებულია ყველა საერთაშორისო მისია, რომელიც ამ მიმართულებით მუშაობს“, - აღნიშნული განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ზვიადაძემ სოფელ გუგუტიანთკარში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით, სიტუაციის ადგილზე გაცნობის შემდეგ გააკეთა.
მისივე თქმით, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მეშვეობით გუშინ და დღეს რამდენჯერმე გააქტიურდა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საკომუნიკაციო საშუალება ცხელი ხაზი და ყველა ორგანიზაცია ინფორმირებულია.
„ახლა იმის გარკვევა მიმდინარეობს კონკრეტულად რამხელა ტერიტორიაა, ვინ დაზარალდა ამით, ადგილობრივი მოსახლეობის ნაკვეთებში არის თუ არა გადმოსული ეს უკანონო კონსტრუქციები, რომლებიც ჩვენი თვალით ვნახეთ.
„დღევანდელი დღე ალბათ ფაქტია იმისა, რომ რუსეთი არ ჩერდება, საოკუპაციო ძალა უკან არ იხევს და პირიქით, მაქსიმალურად ცდილობს, რომ სიტუაცია გაამწვავოს. პროვოკაციებს აწყობს, სხვას ვერაფერს დაარქმევ გუშინდელ და დღევანდელ დღეს მსგავს საქმიანობას, როდესაც ჩვენ 2008 წლის საომარი მოქმედებებისა და ამ დიდი ტრაგედიის 11 წლისთავს აღვნიშნავთ. ინფორმაცია, რომ აქ რუსი სამხედროები რაღაც გაურკვეველ კონსტრუქციებს აწყობდნენ, გუშინ საღამოს გვქონდა“, - განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
გუგუტიანთკარში განხორციელებულ მოვლენებს აგრეთვე გამოეხმაურა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილის და განაცხადა, რომ მისი ინფორმაციით, ეტაპზე სამუშაოები შეჩერებულია.
„რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი უკანონოა და აბსოლუტურად მიუღებელია ახლაც და ნებისმიერ სხვა შემთხვევაში, თუმცა სწორედ ამ დღეებში, კიდევ უფრო პროვოკაციულია და მით უფრო მტკივნეულად აღიქმება. ჩვენი და შესაბამისი უწყებების ძალისხმევა მიმართულია იქითკენ, რომ ასეთი უკანონო მოქმედებები ამოწურულ იქნას, არ ჰქონდეს გაგრძელება და ადგილზე თუკი რაიმე ტიპის ზარალი აქვს მოსახლეობას, ან რაიმე დაბრკოლება შეექმნა, შევისწავლოთ და გვერდში დავუდგეთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

"All international missions that are working in this direction, are already informed”. Such statement made the Head of Department of Autonomous Republic of Abkhazia, Former Autonomous District of South Ossetia in connection with the ongoing events in the village of Gugutiantkari. He said about this after got acquainted with the situation on the spot.
According to him, through the State Security Service the EUMM's “Hot line” activated several times yesterday and today and all the organizations are informed.
Now we are trying to find out what specific territory and who was affected, whether these illegal constructions, which we saw with our own eyes, went over to the land plots of the local population.
"Today is probably shows us the fact that Russia is not going to stop, the occupation force is not backing down and, on the contrary, it is trying its best to exacerbate the situation. They are organizing provocations, I can’t call anything else yesterdays and today’s events – when we celebrate the 11th anniversary of the 2008 war, 11 year from this great tragedy. We had the information about the obscure constructions that the Russian troops are making here, yesterday evening”, - said Zviad Zviadadze.
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili also responded to the events in Gugutiantkari. According to her, right now the works are suspended.
"Of course, this is illegal and absolutely unacceptable now and in any other case. But in these days it is more provocative and more painfully perceived. Our efforts and the efforts of relevant agencies are aimed at preventing such illegal activities, preventing from their continuing and, if there is any damage to the population, or any obstacles, we should stand near people”, - said Ketevan Tsikhelashvili.