„საქმის კურსში ჩაყენებულია ყველა საერთაშორისო მისია, რომელიც ამ მიმართულებით მუშაობს“, - აღნიშნული განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ზვიადაძემ სოფელ გუგუტიანთკარში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით, სიტუაციის ადგილზე გაცნობის შემდეგ გააკეთა.
მისივე თქმით, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მეშვეობით გუშინ და დღეს რამდენჯერმე გააქტიურდა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საკომუნიკაციო საშუალება ცხელი ხაზი და ყველა ორგანიზაცია ინფორმირებულია.
„ახლა იმის გარკვევა მიმდინარეობს კონკრეტულად რამხელა ტერიტორიაა, ვინ დაზარალდა ამით, ადგილობრივი მოსახლეობის ნაკვეთებში არის თუ არა გადმოსული ეს უკანონო კონსტრუქციები, რომლებიც ჩვენი თვალით ვნახეთ.
„დღევანდელი დღე ალბათ ფაქტია იმისა, რომ რუსეთი არ ჩერდება, საოკუპაციო ძალა უკან არ იხევს და პირიქით, მაქსიმალურად ცდილობს, რომ სიტუაცია გაამწვავოს. პროვოკაციებს აწყობს, სხვას ვერაფერს დაარქმევ გუშინდელ და დღევანდელ დღეს მსგავს საქმიანობას, როდესაც ჩვენ 2008 წლის საომარი მოქმედებებისა და ამ დიდი ტრაგედიის 11 წლისთავს აღვნიშნავთ. ინფორმაცია, რომ აქ რუსი სამხედროები რაღაც გაურკვეველ კონსტრუქციებს აწყობდნენ, გუშინ საღამოს გვქონდა“, - განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
გუგუტიანთკარში განხორციელებულ მოვლენებს აგრეთვე გამოეხმაურა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილის და განაცხადა, რომ მისი ინფორმაციით, ეტაპზე სამუშაოები შეჩერებულია.
„რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი უკანონოა და აბსოლუტურად მიუღებელია ახლაც და ნებისმიერ სხვა შემთხვევაში, თუმცა სწორედ ამ დღეებში, კიდევ უფრო პროვოკაციულია და მით უფრო მტკივნეულად აღიქმება. ჩვენი და შესაბამისი უწყებების ძალისხმევა მიმართულია იქითკენ, რომ ასეთი უკანონო მოქმედებები ამოწურულ იქნას, არ ჰქონდეს გაგრძელება და ადგილზე თუკი რაიმე ტიპის ზარალი აქვს მოსახლეობას, ან რაიმე დაბრკოლება შეექმნა, შევისწავლოთ და გვერდში დავუდგეთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Все международные миссии проинформированы о происходящем», - заявил руководитель департамента по вопросам А/Р Абхазии и бывшего автономного округа Южной Осетии Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Звиад Звиададзе в связи с происходящими событиями в селе Гугутианткари после того как ознакомился с ситуацией на месте.
По словам Звиада Звиададзе, вчера и сегодня с помощью Службы государственной безопасности несколько раз была активирована горячая линия связи Миссии Наблюдателей ЕС и все организации были проинформированы.
«Сейчас выясняется конкретно какая территория занята, кто от этого пострадал и перешли ли эти незаконные конструкции на участки местного населения, то что мы видели своми глазами. Сегодняшний день, вероятно, факт того, что Россия не останавливается, оккупационные силы не отступают и, наоборот, стараются усугубить ситуацию. Россия устраивает провокации, по другому невозможно назвать действия, которые имели место вчера и сегодня, когда мы вспоминаем трагедию - 11-ю годовщину военных действий 2008 года. Ещё вчера у нас была информация, о том что российские войска строят здесь какие-то непонятные сооружения», - заявил Звиад Звиададзе.
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили также отреагировала на события в селе Гугутианкари и отметила, что, по ее информации, работы на данном этапе приостановлены. «Конечно, это незаконно и абсолютно неприемлемо и сейчас и в любом другом случае, хотя в эти дни это является особо провокационным и болезненно воспринимается. Усилия нашего Аппарата, а также соответствующих ведомств направлены на предотвращение этого незаконного действия, а если население понесло какой-либо ущерб или ему были созданы какие-либо препятствия, мы должны изучить это и оказать им поддержку», - заявила Кетеван Цихелашвили.