„ამ ეტაზე, მთავარი პრირიტეტი ის არის, რომ ჩვენი თანამოქალაქეები უვნებლად და დროულად გათავისუფლდნენ“, - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სოფელ ახალუბანთან დაკავებულ მოქალაქეებზე საუბრისას გააკეთა.
მისი თქმით, სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ უკანონოდ დაკავებული პირები მაქსიმალურად სწრაფად გათავისუფლდნენ.
„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მეშვეობით, გუშინ და დღეს ცხელი ხაზი რამდენჯერმე გააქტიურდა. ქართული მხარის მოთხოვნა, რა თქმა უნდა, ამ პირების გათავისუფლება გახლავთ. ასევე, ინფორმირებული არიან ჟენევის თანათავმჯდომარეები, რათა საერთაშორისო თანამეგობრობაც მობილიზებული იყოს და საოკუპაციო რეჟიმზე ზეწოლა გაძლიერდეს.
„ეს უკანონო დაკავება ჩვენი თანამოქალაქეებისთვის, რა თქმა უნდა, ყოველთვის გაუმართლებელი და ძალიან მტკივნეულია, არა მხოლოდ კონკრეული ოჯახებისათვის, არამედ მთელი საზოგადოებისათვის. მითუფრო იმ ფონზე, როცა წინა დღეების განმავლობაში ჩვენ გუგუტიანთკარში უკანონო ბორდერიზაციის ეპიზოდი გვქონდა. ეს, რა თქმა უნდა, კიდევ უფრო ამძიმებს ფონს როგორც უსაფრთხოების, ისე ჰუმანიტარული თვალსაზრისით.
„ამ ეტაზე, მთავარი პრიორიტეტი ის არის, რომ ჩვენი თანამოქალაქეები უვნებლად და დროულად გათავისუფლდნენ. ცხელი ხაზით მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით მათი მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია. თუმცა, ჩვენთვის დამაკმაყოფილებელი პასუხი იქნება ის, რომ ისინი გათავისუფლდნენ“, -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«На данный момент основным приоритетом является безопасное и своевременное освобождение наших сограждан», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в беседе о задержанных гражданах в селе Ахалубани.
По словам Государственного министра, государство делает все возможное, чтобы как можно скорее освободить незаконно задержанных.
«Служба государственной безапасности с помощью Миссии Наблюдателей ЕС вчера и сегодня несколько раз активировала горячую линию. Требование грузинской стороны - освобождение задержанных лиц. Сопредседатели Женевских международных дискуссий также проинформированы, чтобы международное сообщество было мобилизовано, соответственно, усилено давление на оккупационный режим.
"Это незаконное задержание для наших сограждан всегда неоправданно и очень болезненно, не только для конкретных семей, но и для всего общества. Особенно на фоне того, что в предыдущие дни у нас был эпизод с незаконной бордеризацией в селе Гугутианткари. Это ещё больше осложняет фон как с точки зрения безопасности, так и с точки зрения гуманитарной деятельности. На данный момент нашим главным приоритетом является безопасное и своевременное освобождение наших сограждан. По данным горячей линии, их состояние удовлетворительное. Хотя удовлетворительным ответом для нас будет их освобождение», - заявила Кетеван Цихелашвили.