„ამ ეტაზე, მთავარი პრირიტეტი ის არის, რომ ჩვენი თანამოქალაქეები უვნებლად და დროულად გათავისუფლდნენ“, - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სოფელ ახალუბანთან დაკავებულ მოქალაქეებზე საუბრისას გააკეთა.
მისი თქმით, სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ უკანონოდ დაკავებული პირები მაქსიმალურად სწრაფად გათავისუფლდნენ.
„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მეშვეობით, გუშინ და დღეს ცხელი ხაზი რამდენჯერმე გააქტიურდა. ქართული მხარის მოთხოვნა, რა თქმა უნდა, ამ პირების გათავისუფლება გახლავთ. ასევე, ინფორმირებული არიან ჟენევის თანათავმჯდომარეები, რათა საერთაშორისო თანამეგობრობაც მობილიზებული იყოს და საოკუპაციო რეჟიმზე ზეწოლა გაძლიერდეს.
„ეს უკანონო დაკავება ჩვენი თანამოქალაქეებისთვის, რა თქმა უნდა, ყოველთვის გაუმართლებელი და ძალიან მტკივნეულია, არა მხოლოდ კონკრეული ოჯახებისათვის, არამედ მთელი საზოგადოებისათვის. მითუფრო იმ ფონზე, როცა წინა დღეების განმავლობაში ჩვენ გუგუტიანთკარში უკანონო ბორდერიზაციის ეპიზოდი გვქონდა. ეს, რა თქმა უნდა, კიდევ უფრო ამძიმებს ფონს როგორც უსაფრთხოების, ისე ჰუმანიტარული თვალსაზრისით.
„ამ ეტაზე, მთავარი პრიორიტეტი ის არის, რომ ჩვენი თანამოქალაქეები უვნებლად და დროულად გათავისუფლდნენ. ცხელი ხაზით მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით მათი მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია. თუმცა, ჩვენთვის დამაკმაყოფილებელი პასუხი იქნება ის, რომ ისინი გათავისუფლდნენ“, -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

"At this point, the main priority is to release our fellow citizens safely and as soon as possible". Such statement the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili made while commenting the incident in the Akhalubani village (illegal detention of Georgian citizens).
According to her, the state is doing its best to release the illegal detainees as soon as possible. “The hotline has been activated several times yesterday and today by the EUMM and the State Security service. The demand of the Georgian side, of course, is to release these persons. Besides, the Co-Chairs of Geneva discussions are also informed in order to mobilize the international community and intensify the pressure on the occupation regime.
“This illegal detention for our fellow citizens is, of course, always unjustified and very painful, not only for specific families but for the whole society. Especially when during the previous days we had an episode of illegal boarderization in the village of Gugutiantkari. This, of course, aggravates the background both in terms of security and humanitarian.
“At this point, our top priority is to free our fellow citizens safely and on time. According to the information that we received via hotline, their condition is satisfactory. However, the satisfactory answer for us will their release”, - said Ketevan Tsikhelashvili.