„ეს რეგისტრაცია, რუსეთის საკადასტრო მონაცემთა ბაზაში, ისეთივე უკანონოა, როგორც 2009 წელს იყო, როცა ასეთი ჩანაწერი გაკეთდა“, - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა აფხაზეთის მთიანი სოფლის - აიბღას  რუსეთის რეესტრის ბაზაში შეიყვანასთან დაკავშირებით გააკეთა.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ნებისმიერი მოქმედება, რომელსაც დღეს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე აქვს ადგილი, უკანონოა.
„მას არც საერთაშორისო სამართალი სცნობს, არც საერთაშორისო საზოგადოება და მითუფრო, რა თქმა უნდა, არც საქართველოს იურიდიული სივრცე.
„რაც შეეხება რეაქციების ნაწილს,  ეს თემა აფხაზურ საზოგადოებასა და მედიასივრცეში 2006 წლიდან განიხილება. მათ შორის, 2009 წელს და 2014 წელსაც. აფხაზებს, ამის მიმართ, ბუნებრივია,  ძალიან კრიტიკული დამოკიდებულება აქვთ, რადგან რუსეთის ნებისმიერი მანევრი საქართველოს ტერიტორიაზე - აფხაზეთის რეგიონში, სრულიად უკანონოა. მათ აქვთ განცდა, რომ ისინი საკუთარ უფლებამოსილებას ცდებიან და ძალიან უხეშად არღვევენ თუნდაც ადგილზე მცხოვრები მოსახლეობის ინტერესებს.
„ვფიქრობ,  ნაბიჯები, რომელთაც რუსეთის ფედერაცია დგამს, სიმბოლურია და ბევრ რამეზე მეტყველებს. კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ამ საოკუპაციო რეჟიმისათვის   ადგილობრივების ინტერესს - საუბარია აფხაზებზე, ქართველებსა  თუ ვინმე სხვაზე, მნიშვნელობა არ აქვს, როდესაც მას საკუთარი სამხედრო თუ პოლიტიკური ინტერესების გატარება სურს. ამიტომ, ვფიქრობ, ამ საკითხშიც და ძალიან ბევრ საკითხში, საჭიროა კიდევ ერთხელ დავფიქრდეთ, მოვძებნოთ შეხების წერტილები, რადგან საფრთხე,  გამოწვევები საერთოა და საუბარს, დიალოგსა და სამშვიდობო პროცესს არანაირი ალტერნატივა არ გააჩნია“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

«Эта регистрация в российской кадастровой базе данных является настолько же незаконной, как и в 2009 году, когда была сделана такая запись», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в связи с внесением горного села Аибга Абхазии в базу Российского реестра.
По словам Кетеван Цихелашвили, любые действия, предпринимаемые сегодня на оккупированной территории, являются незаконными.
«Они не признаны международным правом, международным сообществом и, тем более, правовым пространством Грузии.
"Что касается части реакции, то этот вопрос обсуждается в абхазском обществе и СМИ с 2006 года, в том числе 2009 г. и 2014 г. У абхазов, конечно, очень критическое отношение к этому, так как любой маневр России на территории Грузии - в регионе Абхазии - абсолютно незаконен. Они думают, что искажают свои полномочия и грубо нарушают интересы местного населения.
"Думаю, что шаги, предпринятые Российской Федерацией, являются символическими и говорят о многом. Они ещё раз подтверждают, что интерес местных жителей - будь то этнические абхазы, грузины или кто-либо другой – для оккупационного режима не имеет никакого значения, когда он проводит свои собственные военные или политические интересы. Поэтому, я думаю, что в этом и во многих других вопросах нам нужно подумать еще раз, найти точки соприкосновения, потому что опасность и вызовы у нас общие и нет альтернативы переговорам, диалогу и мирному процессу», - заявила Государственный министр.