„გზავნილი, რომელიც აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა გააკეთა, შეიცავს პირდაპირ მოწოდებებს, რომ რუსეთმა ქართულ სოფლებში ე.წ. ბორდერიზაციის უკანონო პროცესი შეაჩეროს“ - ამის შესახებ სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის განცხადებაზე საუბრისას აღნიშნა.
მისივე თქმით, აუცილებლად უნდა გაესვას ხაზი იმას, რომ საქართველოს ხელისულების მხრიდან ხელთარსებული ყველა მექანიზმი ამოქმედებულია და ამ მექანიზმებს შორის, საერთაშორისო ასპარეზზე დიპლომატიური ძალისხმევა ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ჩვენ ვხედავთ, რომ საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან ძალიან მკაფიო გამოხმაურებებია. ერთობლიობაში, რა თქმა უნდა, ეს ძალიან მნიშვნელოვანია თუნდაც იმ დროს, როცა რუსეთი კვლავ განაგრძობს უკანონო ოკუპაციის გამოვლინებას - მახინჯი ბარიკადების მშენებლობას გუგუტიანთკარში. იგი ამით ახდენს დემონსტრირებას, რომ მისთვის საერთაშორისო თანამეგობრობის აზრს დიდი მნიშვნელობა არ გააჩნია, რაც სახლე არ არის. თუმცა, ჩვენთვის, დიპლომატიური ძალისხმევის არმოდუნება და ძალიან აქტიური ნაბიჯების გადადგმა გრძელვადიან და საშუალოვადიან პერსპექტივაში მნიშვნელოვანია, რათა არა მხოლოდ ეს ეპიზოდი, არამედ ზოგადად ოკუპაციის პროცესი შევაჩეროთ.
„გზავნილი, რომელიც ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა გააკეთა, ძალიან მკაფიოა, შეიცავს პირდაპირ მოწოდებებს იმის თაობაზე, რომ რუსეთმა ქართულ სოფლებში, ამჯერად გუგუტიანთკარში, უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი შეაჩეროს და შეასრულოს სხვა ნაკისრი ვალდებულებებიც, რომლებიც მას საკუთარი ხელმოწერითვე 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით აქვს აღებული.
„საუბედუროდ, წლების განმავლობაში ღია ოკუპაციის პირობებში ვცხოვრობთ და ყოველ დღე სხვადასხვა ტიპის პროვოკაციის ნიველირება გვიწევს. როგორც ჩანს, აგვისტო რუსეთისათვის ისეთი თვეა, როდესაც ფიქრობს, რომ საერთაშორისო ყურადღება მოდუნებულია. თუმცა, ჩვენ ვნახეთ, რომ ეს ასე არ არის. ასევე, ვხედავთ, რომ არის უკანონო დაკავებები, გადაადგილების შეზღუდვა, ე.წ. გამშვები პუნქტების დროებით ჩაკეტვა და ა.შ. რუსეთი ამოქმედებს ყველა ინსტრუმენტს, რომლებიც ხელთ აქვს. ეს ყველაფერი საერთო უსაფრთხოების წინააღმდეგაა მიმართული, მაგრამ პირველ რიგში ადამიანებს ურტყამს, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს. ამიტომ ჩვენთვის ახლა მთავარია კარგად გავაცნობიეროთ რას ემსახურება ეს ნაბიჯები. იმ მავთულხლართებითაა თუ ღობეებით, რომელთაც რუსეთი ავლებს, იგი ცდილობს საზოგადოებაში შექმნას დაძაბულობა და ერთგვარი სასოწარკვეთის განცდა. სწორედ აქ უნდა ვუპასუხოთ სიმტკიცით, შეუპოვრობითა და იმ ადამიანების დახმარებითა და გვერდში დგომით, რომლებიც ამ დარტყმას პირველები იღებენ“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

"The message, sent by the U.S. Department of State, contains direct calls to Russia to withdrawn the so-called borderisation in the Georgian villages”. In such way the State Minister Ketevan Tsikhelashvili commented on the statement of the U.S. Department of State.
According to her, it should be emphasized that Georgian government uses all the existing mechanisms and among these mechanisms, diplomatic efforts on the international arena are extremely important.
“We see very clear feedback from international partners. Taken together, of course, this is very important especially now, when Russia continues illegal occupation by the construction of ugly barricades in Gugutiantkari. Thus Russia demonstrates that the opinion of the international community is not import, which is not a new. However, for us, diplomatic efforts and very active steps in the long and medium term are very important in order to halt not only this episode, but the occupation process in general.
"The message, made by the U.S. Department of State, is very clear and contains direct calls that Russia should stop the so-called borderisation in Georgian villages – this time in Gugutiantkari and, also, fulfill other obligations it has assumed under its 2008 ceasefire agreement.
“Unfortunately, we have been living under open occupation for years and we have to deal with different types of provocation every day. It seems like August is such a month for Russia that they think that international attention is relaxed. However, we have seen that they are not right. We also see that there are illegal arrests, restrictions on movement, closure of so-called checkpoints etc. Russia will launch all the existing instruments. It's all against common security, but it hits people first, on the both sides of the dividing line. So it is important for us now to fully understand for what these steps serve. With the wires or fences Russia is trying to create tension and a sense of despair in society. And here, exactly in this place, we should respond with stamina, help and support of those people who take the first blow”, - said the State Minister.